ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2012
ÎNSCRIS: 05.12.12
AUG-2011

Concediu reusit

Buna seara,

De ceva vreme accesez acest site pentru a-mi alege o destinatie de vacanta.

De aceea m-am hotarat sa scriu si in acelasi timp sa ajut (sper) pe cei care doresc sa-si faca o idee despre o anumita locatie sau destinatie de vacanta.

Imi cer scuze pentru intarziere, dar citind ceea ce a scris, am constatat ca desi a trecut un an de cand am fost si eu la acest hotel, lucrurile nu s-au schimbat, ceea ce denota ca oamenii de acolo sunt seriosi si ca merita sa mergi acolo.

Eu atat pot sa spun, ca am fost multumit de alegerea facuta si m-as intoarce oricand sa-mi petrec concediul la ,,Grand Plaza Hotel".

Plusuri pentru locatie:

- este un hotel amplasat intr-o zona in care, daca nu doresti sa stai seara in hotel, poti sa iesi la plimbare pentru miscare sau shopping. Pentru aceasta trebuie sa te obisnuiesti cu faptul ca vei fi tot timpul oprit si invitat sa cumperi diverse maruntisuri, dar cu putina diplomatie - scapi.

- locatia este superba, cu o gradina deosebita, piscina curata, amplasata in imediata apropiere a plajei. Practic daca alegi sa stai la piscina nu trebuie sa te deplasezi prea mult pentru a face o baie in mare. Deasemeni mai este o piscina langa lobby bar dar nu am stat acolo pentru ca este forte cald fiind amplasata intr-un spatiu aproape inchis.

- personalul este ok.

- masa este pentru toate gusturile si daca nu esti f. f. pretentios/pretentioasa, cred ca poti sa gasesti ceva care sa-ti placa.

- camerele sunt spatioase, curate, dotate cu fierbator pentru a-ti prepara singur ceaiul sau cafeaua (daca doresti) si daca donezi (!) 20 euro la sosire o sa se gaseasca o camera pe placul tau. Eu am ales una din cele 4 puse la dispozitie. Prosoapele si lenjeria se schimba zilnic (1 - 2 dolari fac minuni).

- bauturile chiar daca sunt autohtone sunt bune. Va recomand barul ,,Cafe de Paris" unde veti putea sa va relaxati si sa va desfatati cu un vin bun, un pahar de whiskey sau o ceasca cu ceai.

Minusuri:

- un singur lucru nu mi-a placut: la ora 12 ora de check out - jos bratara si la revedere, nu mai primesti decat un pahar cu apa pana la ora 16 cand vine autocarul pentru transferul la aeroport.

Concluzionand, pot spune ca a fost un concediu reusit si ca recomand acest hotel tuturor celor care doresc sa viziteze Egiptul.

P. S. Nu am scris nimic despre excursii, dar am citit foarte multe review-uri in care acestea sunt descrise amanuntit si n-as vrea sa va plictisesc. Totusi va recomand sa achizitionati un sejur de 14 nopti daca doriti sa faceti excursiile la Cairo, Luxor si iesirile pe mare la snorkeling si scuba diving.

Trimis de sorin61 in 05.12.12 20:11:35
Validat / Publicat: 05.12.12 21:13:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Hurghada Grand Hotel

VIZUALIZĂRI: 3250 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorin61); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.12.12 20:28:45]

@sorin61: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

amero
[06.12.12 11:07:15]

Nu este important faptul ca s-a mai scris pentru ca fiecare dintre noi are o alta perceptie, asa incat te rog sa ne prezinti in continuare excursiile si experientele din magicul Egipt. Felicitari

sorin61AUTOR REVIEW
[06.12.12 18:30:36]

@amero: Intr-adevar Egiptul este magic. Daca te hotarasti sa-ti petreci concediul in Egipt o faci nu numai pentru all inclusiv-ul oferit la preturi destul de rezonabile in comparatie cu alte locuri de pe planeta, ci si pentru ceea ce iti ofera istoria si pozitia sa geografica.

Excursia la Cairo este obositoare, avand in vedere ca pleci de la hotel la ora 01.00 si te intorci la ora 22.00, dar va spun sincer - merita!

Piramidele de pe platoul Gizeh, Muzeul de egiptologie, sunt doua obiective care nu trebuie sa fie ocolite. Emotia traita nu poate fi descrisa prin cuvinte.

Excursia la Luxor este la fel de obositoare dar ce mai conteza atunci cand pasii tai calca acelasi nisip pe care l-au calcat oameni ai caror civilizatie nu reusim sa o intelegem nici in ziua de azi. Dupa ce ai vazut Templul Karnak, Templul Hatchepshut (al singurei femei faraon) si mormintele din Valea Regilor, nu mai simti oboseala si caldura.

Ce sa spun despre iesirile pe mare, in zonele cu corali?

O imbinare deosebita de forme si culori pe care numai la Marea Rosie o intalnesti (sau poate or mai fi si alte locuri mirifice dar nu am trecut eu pe acolo).

In concluzie, pentru mine Egiptul inseamna relaxare dar si bucurie. Daca iubiti istoria, mergeti in Egipt - nu o sa va para rau.

amero, sorin61
Alte impresii din această RUBRICĂJaz Casa del Mar Resort (ex Grand Plaza) :