ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.12.2012
DIN: Brașov
ÎNSCRIS: 06.07.11
NOV-2012

Restaurant bun in Sultanahmet si excursie in Istambul - Senkron Travel & Restaurant

Cand am plecat din tara, aveam printate deja, unele informatii de la un prieten al Istambulului .

Pe site sunt informatiile de baza despre avioane, tram-uri, ore... bilete, etc, asa ca voi incerca scurt sa va povestesc cate ceva despre aventura noastra.

Orasul mi-a placut la prima vedere, insa nu m-a dat pe spate (noroc cu hotelul Katelia, care a fost super - vezi impresii). Am stat in zona Sultanahmet, chiar in spate la Moschea Albastra, langa un mic bazar, ARASTA BAZAR. Era f aproape de zona centrala, de AyaSofia si de Topkapi... de autobuze si restaurante.

Cei de la hotel, ne-au recomandat o agentie care organiza excursii de jumatate de zi sau una intreaga, in Istambul si pe mare.

Agentia se numeste Senkron Travel & Restaurant. Are vaporasele ei, masinile si restaurantul chiar in zona Arasta Bazar.

Pentru 35 eur/pers, au venit si ne-au luat de la hotel (desi erau 2 min de mers pe jos), apoi am mers in zona Podului Galata de unde ne-am imbarcat pe un vaporas.

Plimbarea era de 4 ore in total, din care 2 pe mare si 2 prin oras.

Am vazut de pe vapor cele mai importante obiective turistice, de la Rumeli Fortress, Dolmabahce Palace, Bosphorus Briges and Golden Horn... am asistat la un program de dansuri folclorice anatoliene (desi era 11 dimineata!!!), apoi am revenit in port de unde masina ne-a preluat si dus la Pierre Loti Hill, un deal cu o priveliste frumoasa. Am coborat cu cabina pana jos de pe deal iar autocarul ne-a preluat si ne-a facut un tur de oras. Am oprit la o fabrica de pielarie unde am avut o mica prezentare de moda si apoi ne-au readus in Sultanahmet, de unde am plecat.

Cei care aveau tichet de full day, au ramas la masa in restaurantul firmei.

Avand meniuri expuse in fata, am intrat si noi. Si bine am facut, pt ca mancarea a fost excelenta, pretul mai mult decat bun (de la 12 LT - 30 LT/ meniu cu 3/4 feluri de mancare).

Asa ca, zilnic in cele 4 zile cat am stat in Istambul, pranzul l-am servit acolo. Patronul incantat de noi, ne-a oferit cafeaua din partea casei si dulciurile din ziua a doua.

Masa de seara o serveam in alte locuri, insa de fiecare data am luat teapa cu servirea sau calitatea mancarii... ceea ce mi-a lasat un gust amar despre Istambul. Sunt la fel de "romani" in turism...

Trimis de elgom in 03.12.12 17:46:11
Validat / Publicat: 03.12.12 18:59:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 4558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elgom); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.12.12 18:57:28]

Un articol "mixt", care ar putea "intra" atât la rubrica cu recomandări de călătorie, cât şi la rubrica cu recomandări restaurante.

O rubrică proprie pentru el nu se justifică însă în niciun fel.

Până la urmă am optat pentru mutarea în prima categorie, la "Excursie la portile Orientului - Istanbul" (deja existentă pe sait). Am şters rubrica dublura definită de autor.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Istanbul? :