ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2012
DIN: Buzoesti [ag]
ÎNSCRIS: 24.10.12
OCT-2012

Bâlea Lac - cel mai deosebit peisaj

Călătoria la Bâlea Lac (doar lacul) a fost ceva deosebit. Din punct de vedere al peisajului m-au impresionat pâlcurile de iarbă aproape uscate şi foarte aspre la atingere. Lacul era situat între dealurile muntoase şi “aprovizionat” cu o mică cascadă. Apa era curată, potabilă încât puteai să o bei, dar în acelaşi timp era şi rece.

Ca să ajungem la lac, trebuia să urcăm muntele, care apropo ne solicita membrele inferioare şi pot spune cu siguranţă că a doua zi m-am trezit cu febră. Când am plecat spre lac ne-a însoţit şi un salvamont care avea scopul de a ne ghida pe traseul cel mai sigur de urcat dar şi de coborât. În timp ce urcam vedeam pietre mari şi cenuşii aproape desprinse de munte dar pe unde am pășit era amenajat pentru turişti. Salvamontul ne-a spus să avem grijă la pietre, să nu le deplasăm fiindcă există riscul ca cineva din spatele nostru să fie rănit.

Din punct de vedere meteorologic, vremea a fost de partea turiştilor, fiind o zi însorită de toamnă. Pot spune că la orele prânzului stăteam doar într-o bluză şi trening.

Trimis de cris_dum in 24.11.12 18:07:36
Validat / Publicat: 24.11.12 19:13:35

VIZUALIZĂRI: 1616 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris_dum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul Bâlea văzut de pe un vârf de munte.

webmaster [24.11.12 19:11:40] »

@cris_dum: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

A fost o experienţă excepţională

Şi cu toate astea, ai dat numai note de 5 la toate capitolele. Dacă vrei să le ajustezi ca să corespundă propriei declaraţii, foloseşte link-ul [Edit impresi]. Sau scrie un ecou, dacă timpul maxim alocat editării a expirat.

sev7 [24.11.12 22:53:21] »

"A fost o experienţă excepţională, drept pentru care o să mai merg încă o dată împreună cu cei apropiaţi. "

... si acorzi 50% cadrul natural!!???!!?!?!?!?!?!?!

UAAOOO... pai mai "cadru" decit acolo... si mai "natural" decit tot acolo NU PREA GASESTI (parerea mea de argesean...)

Si sint curios... masa (la care ai acordat 50%... rivalizeaza cu peisajul!?!!??)... dar intrebarea e... Care masa... ca nu ai vb de ea!

PACAT!!!

ak-ar de rumÂn † [25.11.12 09:13:37] »

Risc și eu câteva întrebări, ca documentare pentru o eventuală excursie pedestră prin dealurile muntoase ale Făgărașilor:

- de ce excursia a durat trei zile, fără cazare?

- lacul Bâlea a dispărut? S-a evaporat din cauza secetei, l-a furat cineva și l-a dus acasă?

- salvamontul participă numai la începutul drumeției? Apropo, cu siguranță, salvamontul era și ghid turistic?

- dacă membrele inferioare fac febră, pot să le odihnesc în peisajul cu pâlcuri de ierburi?

- dacă apa era potabilă și se putea și bea, mai "era" Salmo trutta fario (salmonide) în lac? Și cu ce se hrăneau?

Multe vacanțe deosebite îți doresc!

sirbuvio [07.12.12 13:25:03] »

zurliilor, chiar ati urcat pina acolo... moaaamaaa, ce curaj ati avut...

ak-ar de rumÂn, sev7, sirbuvio
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lacul Bâlea: