ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.11.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 02.02.12
JUL-2012

Relativ ok... daca esti dispus sa treci detaliile cu vederea

As vrea sa descriu si eu experienta de asta-vara la Casa Sibiana, cu scuzele de rigoare insa pt ca abia acum scriu, si poate unele aspecte le-am mai uitat.

Am avut nevoie de cazare pt 3 adulti si un copil mic si am cautat in mod special pensiuni care aveau si apartament de 2 camere.

La Casa Sibiana apartamentul este la et 3 - camera 302; este alcatuit din 2 camere, fiecare cu baia ei, insa atentie! - una dintre bai nu are si WC, doar chiuveta si cabina de dus... daca nu va duceti acolo "in familie" o sa aveti probleme de intimitate.

De la inceput ni s-a oferit o reducere fata de pretul de pe site, adica 200 lei/apart/noapte in loc de 300; am platit cu aprox 2 saptamani inainte un avans de 400 lei.

Am apreciat faptul ca administratorul pensiunii s-a ocupat si ne-a facut rezervare la nava rapida, nici nu-mi imaginam cat de aglomerat este. Nu am fi prins locuri daca nu aveam rezervare.

Pensiunea este asezata, dupa parerea mea, foarte bine; zona se numeste "bazinul mic"; este situata oarecum la jumatatea distantei intre centrul orasului si mare (un pic mai aproape de oras decat de mare); de la pensiune pana in oras faceti cam 10, max 15 min de mers pe jos lejer; pana la mare aprox 20, poate chiar 25 min; daca aveti copii pana in 5 ani, este de preferat sa luati maxi taxi spre mare. Mi s-a parut o zona buna deoarece este mult mai liniste decat in oras (teoretic) unde seara se aglomereaza terasele si faleza, si parca ai mai mult spatiu sa respiri.

Din afara, pensiunea arata OK, am fost primiti cu multa bunavointa; prima impresie cand am vazut camerele a fost buna. La sosire, camerele erau curate, prosoapele erau asezate pe pat in forma de lebada :) nu mirosea a nimic pe nicaieri; baile la fel, cu mentiunea ca iti lasau totusi impresia de nefinisare: cate o placa de faianta lipsa, etc. In ambele bai, cabinele de dus aveau hidromasaj, pe care nu l-am putut insa folosi pt ca nu mergea; nu am identificat cauza. Prima camera nu avea nici un fel de ferestre, a doua avea vedere pe latura pensiunii dinspre est - in departare se vedea marea. Ambele camere aveau aer conditionat care a functionat fara probleme pe toata durata concediului; nu ne-a impus nimeni limite de functionare AC, asa cum am auzit ca se intampla prin unele locuri. Fiecare camera avea cate un televizor LCD suficient de mare ca sa te uiti confortabil din pat; am avut insa in permanenta probleme cu semnalul. In restaurant aveam si internet wi-fi. Am avut apa calda tot timpul, fara probleme.

Pensiunea are si restaurant, foarte frumos amenajat; cu o singura exceptie, noi am mancat numai acolo; pot spune ca mancarea este foarte buna, chiar daca un pic mai scumpa. Am apreciat in mod deosebit faptul ca au POS. De asemenea, personalul a fost foarte amabil, chiar nu am decat cuvinte de lauda la adresa lor. recomand sa incercati ciorba lor de sturion (ei ii spun storceag).

Pensiunea are si o mica plaja privata si un loc de pescuit; noi nu le-am folosit deloc, asa ca nu ma pot exprima asupra preturilor. In prima seara m-am plimbat un pic pe acolo, "in recunoastere"; desi plaja este chiar frumos amenajata, si in mare parte curata, nu mi-a placut faptul ca intr-unul din bazinele gonflabile pentru copii apa era vizibil statuta si murdara... adica verde. Din acest motiv nici nu am folosit-o.

In ce priveste curatenia (ma refer la intreaga pensiune), lucrurile stau cam asa: la restaurant - super curat, n-am avut nici un incident neplacut; camera: la primire curata, pe parcurs, insa, nu a venit nimeni sa faca curat sau sa ia gunoiul, asa ca in cele din urma i-am chemat noi. Pe holuri, era clar nevoie de curatenie, cu atat mai mult cu cat am vazut ca in permanenta se tot renova cate ceva. La capitolul acesta este clar ca mai au mult de lucru.

Daca pana acum impresiile sunt in general bune, urmeaza si partea mai rea: lipsa linistii. Am avut mult de tras din cauza asta. As vrea insa sa mentionez ca aici vina este oarecum impartita: pensiunea este construita cu "spirit de economie", astfel incat prin pereti se aude absolut orice... inclusiv, si va rog sa ma scuzati, ce se intampla la baile vecinilor... cred ca va dati seama ca numai bine nu. ne-a picat. Pe de alta parte, nici vecinii de pensiune nu au avut mai mult bun-simt. Am avut marele ghinion ca, mai mult de jumatate din sejur, sa fim vecini de etaj cu un grup format exclusiv din barbati (ii vedeam zilnic la restaurant, deci stiu despre ce vorbesc) - toti sariti de 30 de ani, care s-au purtat mai rau ca animalele: in prima noapte, pe la 2-3, ne-au trezit pe toti cu urlete si certuri (se cam imbatasera), au tropait prin camere si bai, si... cred ca va imaginati si singuri. In privinta asta ne-am adresat administratorului si i-am spus foarte clar ca, daca nu se remediaza problema noi plecam; stiu ca a discutat cu persoanele respective, si mai stiu ca nu eram singurii care s-au plans; ulterior lucrurile s-au mai ameliorat, dar nu complet. In principal, pot spune ca asta a fost marele minus al sejurului: nu tin minte sa fi avut noapte in care sa nu ne trezim fie pt ca faceau vecinii foarte mult zgomot, fie pt ca oricum auzeam orice prin peretii aceia.

In ce priveste alte servicii oferite de pensiune, noi nu am apelat la ele: ne-am gasit singuri ghid pentru excursie in Delta, stiam mai multe si mai bune locuri de pescuit, nu am avut nevoie sa inchiriem barca. prin urmare, nu ma pot pronunta asupra preturilor si calitatii serviciilor pe partea asta. Pot, insa, sa va spun ca am apelat la serviciile bucatarului de 2 ori: i-am rugat intr-o zi sa ne pregateasca 2 pesti mai mari prinsi de tata, si anume un salau si un biban. "distractia" asta ne-a costat 30 lei, adica: pestii au fost impartiti in 6 bucati, 5 lei/bucata; gatitul a constat in prajit. Nimic de zis, au fost chiar foarte gustosi, dar mi s-a parut totusi cam piperat pretul; dupa aceea, toti pestii mai mari prinsi au fost donati, nu am mai indraznit sa-i ducem la bucatar. A doua oara am apelat la ei cu rugamintea sa ne faca un tortulet pentru baietelul nostru, care implinea 3 ani; seara, cand a venit timpul "surprizei" ne-am pomenit cu un tort in toata regula, de tip diplomat; s-au stins luminile, ne-au pus la CD "la multi ani" si am suflat in lumanari; pot spune ca a fost foarte frumos, mai mult decat ma asteptam, si o reala surpriza pentru cel mic. daca imi aduc bine aminte, ne-a costat 60 sau 70 lei; daca vi se pare mult, retineti va rog ca din tort am mancat si a doua zi, i-am servit si pe cei din personalul restaurantului, si, mai ales, in toata Sulina nu gasiti prajituri!!! Exista o singura cofetarie care aduce cateva eclere si savarine, si atat. deci a doua "distractie", din punctul meu de vedere, a fost oarecum rezonabila.

Per total, impresia generala a fost aceea ca, desi personalul este folarte amabil, si se vede clar ca se straduiesc, partea administrativa lasa cam mult de dorit; pensiunea ar putea fi foarte frumoasa, daca nu ai avea senzatia permanenta ca inca nu a fost finisata (becuri nemontate pe hol, fire iesite din tavan, etc); se mananca foarte bine acolo, dar nu se doarme la fel (apropos: si aici vesnica problema a lenjeriilor de pat mai mici decat patul, care se strang noaptea sub tine, asa ca ajungi sa dormi direct pe saltea). In varf de sezon, invariabil, turistii se vor enerva unii pe altii din cauza peretilor foarte subtiri. Parerea mea, daca nu aveti copii mici si daca nu va deranjeaza sa mergeti mai mult pe jos, este sa incercati pensiunea "delta miraj", situata tocmai in capatul celalalt al orasului, inspre Tulcea, daca pot spune asa. Noi acolo ne-am fi oprit daca eram singuri, fara cel mic.

Cam asta este... daca sunteti firi calme si nu va deranjeaza detaliile, cred ca va descurcati la Casa Sibiana; si noi am reusit :). Altfel, daca sunteti mai sensibili, incercati altceva. Personal, daca voi mai ajunge in Sulina (si sper sa reusesc) o sa caut cazare in alta parte, dar o sa mananc sigur la ei :).

Trimis de andre cristoiu in 24.11.12 11:00:02
Validat / Publicat: 24.11.12 12:08:39

VIZUALIZĂRI: 2338 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andre cristoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Pescarilor (ex Casa Sibiană) :