ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 26.10.12
MAY-2010

Aventura in Cheile Galbenei

Cum a inceput acesta drumetie a noastra, eram de un 1 Mai in Arieseni la vila Sarra o petrecere mare pur ardeleneasca cu gratare, palinca si muzica live unde a venit si un domn ghid din Albac care ne-a propus sa vizitam in ziua urmatoare Cheile Galbene, am acceptat imediat, costul acestei drumetii fiind de 25 ron de persoana. A doua zi dimineata ne-am trezit cu greu dupa o noapte de petrecere, nestiind ce ne asteapta, ghidul foarte dragut a spus la momentul acela ca este un traseu usor de facut de toata lumea din aceasta cauza am avut si o mamica cu un copil de 5 ani cu noi, deci echipati de o plimbare prin padure am plecat cu un microbuz si am mers aproximativ 45 de minute cu el. Peisajele foarte frumoase zona de vis la un moment dat drumul nu a mai putut fi continuat cu masina si am mers mai departe inca 15 minute pe jos pina cind a trebuit sa intram pe o potecuta printre munti, de aici a inceput traseul propriuzis.

Privelistea extraordinara, noi cu aparate foto in mina fara echipament de urcat pe munte am inceput drumul care era din ce in ce mai greu, mersul pe stinci tinindu-ne numai in brate de o bara metalica, mersul pe lanturi la o inaltime apreciabila sub noi curgind apa care banuiesc era foarte rece, cei care reuseau sa treaca de un obstacol nu doreau sa se mai intoarca iar majoritatea fetelor nu vroiau sa mai continue cu toate acestea am reusit si am facut acest traseu.

Traseul superb dar si destul de greu daca stai toata ziua la birou si nu faci efort fizic. Despre ghid nu pot sa spun decit ca pentru 25 de ron ar fi facut orice, putea sa ne ofere mai multe detalii (dificultatea acestui traseu) La 2 zile dupa ce am ajuns acasa am vazut la stiri ca un alpinist profesionist a murit acolo.

Nu recomand acest traseu montan persoanelor neechipate corespunzator si copiilor sub 16 ani.

Trimis de yuly68 in 23.11.12 18:35:22
Validat / Publicat: 23.11.12 19:52:36

VIZUALIZĂRI: 3306 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuly68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 inceputul traseului

nickro
[23.11.12 21:09:26]

Adevarat exercitiu de supravietuire! Copilul atarnat de gatul tatalui iti da fiori! Nu trebuia sa riscati, bine ca nu a patit nimeni nimic!

urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[23.11.12 22:22:36]

Îmi pare rău că trebuie să o spun dar pe cel care v-a dus pe acolo eu nu l-aş numi ghid ci un om inconştient al cărui scop nu era decât să câştige nişte bani. Traseul prin Cheile Galbenei (aceasta este denumirea corectă) este considerat de mulţi ca fiind cel mai greu traseu din Apuseni. Oricum, este unul din cele mai dificile, fiind recomandat doar persoanelor bine pregătite. De obicei, cu cât traseele sunt mai dificile, cu atât locurile sunt mai spectaculoase, de aceea este bine că aţi descoperit aceste chei, dar totusi... !!!

Personal, presupunând că aş face pe ghidul, nu aş avea curajul să mă "aventurez" pe astfel de trasee cu persoane pe care nu le cunosc. E drept că de multe ori, astfel de locuri sunt frecventate de mulţi turişti mai puţin experimentaţi şi binenţeles că la fel ca în cazul dumneavoastră, nu se întâmplă nimic rău. Dar vreţi să ştiţi până când? Vă spun eu: Până când se întâmplă. Iar atunci muntele s-ar putea să nu fie prea binevoitor în a acorda o a doua şansă.

Am corectat, in titlu, denumirea cheilor in "Cheile Galbenei" - mulţumiri, urjanclaudiu [nota webm.]

ak-ar de rumÂn †
[24.11.12 10:05:27]

După Cheile Galbenei urma Poiana Florilor, într-o explozie florală specifică lunii mai, de neratat mai ales în această perioadă.

Traseul nu mi s-a părut atât de dificil (iunie 2012), nici măcar pentru anii mei, este într-adevăr obligatoriu un echipament adecvat, adică bocanci, un set de schimb - haine și încălțăminte (chiar și adidași) - pentru orice eventualitate (riscul de a te uda este mare în porțiunea joasă a cheilor) și durează încă o oră de traseu până la mașină.

Am mers și prin apă (foarte rece) în cizme de neopren oferite de ghidul nostru (și gazdă în același timp).

Pe același versant (stâng) al pârâului Galbenei mai există o potecă, ceva mai lejeră, în care nu trebuie să mergi doar în mâini pe cablu (e vorba de o porțiune de câțiva metri din traseul principal), care urcă la câțiva zeci de metri, asigurat de asemeni cu cablu și care coboară, în final, în același loc.

Pădurea de fag - luminoasă, în perioada aprilie - iunie fiind invadată (mai ales în prima parte a perioadei) de leurdă, chiar pe zona traselui turistic, din care am și cules pentru a ne îmbogăți meniul zilei.

Este necesară un pic de documentare înainte de a face traseul (sau altele din Apuseni) - găsiți și pe YouTube filmulețe cu Cheile Galbenei.

Pentru iubitorii de munte traseul nu trebuie ratat.

yuly68AUTOR REVIEW
[24.11.12 11:11:06]

@nickro: Adevarul este ca a fost un traseu foarte greu, la un moment dat am dorit sa renuntam si sa ne intoarcem din drum dar gandindu-ne prin ceea ce am trecut (o portiune destul de grea) am preferat sa continuam traseul in speranta ca va fi mult mai usor.

Persoana care ducea copilul in spate era chiar ghidul.

Am mai atasat doua fotografii in care copilul putea scapa din spatele ghidului.

yuly68AUTOR REVIEW
[24.11.12 11:24:24]

@urjanclaudiu: Cu siguranta acea persoana nu este un ghid profesionist deoacece ar fi fost corect sa ne informeze asupra traseului ce trebuia parcurs, a echipamentului necesar obligatoriu, sa ne atraga atentia ca un copil de 5 ani nu are ce cauta in aceasta expeditie, pentru ghid a fost doar o simpla afacere care pentru noi putea sa se termine si altfel.

Din punctul meu de vedere este un traseu foarte dificil.

marocanu21
[30.12.12 20:29:54]

@yuly68*: Incredibil prin ce-ati trecut; nu stiu cum de mi-a scapat acest review al tau dar citindu-l acum si vazand pozele mi-a trecut pofta sa vizitez aceste chei care in urma cu 2 ani apareau pe lista obiectivelor de vizitat din Apuseni; mai bine ca n-am putut!

Se pare ca am mai descoperit o zona comuna pe care am vizitat-o; apropo-in martie plec la Roma si o sa te contactez pt ca e prima mea vizita in capitala Italiei si as vrea ceva sfaturi!

Sarbatori fericite!

[20.01.13 19:28:50]

Mutat în rubrica "La pas prin Valea Galbenei (M-ţii Bihor)" (nou-creată pe sait)

ak-ar de rumÂn, marocanu21, nickro, yuly68
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Valea Galbenei (M-ţii Bihor):