ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2012
ÎNSCRIS: 24.02.11
AUG-2011
single

Foarte frumos

Abia de ieri m-am apucat sa scriu impresii legate de sejururile mele pe litoral. Daca ieri am scris despre hotelul Venus din Mamaia, unde am fost anul acesta, acum o iau cronologic descrescator si scriu cateva impresii legate de sejurul petrecut anul trecut in perioada 17-23 august 2011, la hotel Capitol din Jupiter.

De cum intru in hotel, o domnisoara (cred ca era de origine turcoaica) foarte frumusica imi face repede check-in si imi da o camera la etajul 8. Receptia nu e de 3 stele, ci de minim 4. Cum intru in camera raman uimit: desi am platit pentru o camera de 2 stele, primesc o camera de 3 stele in adevaratul sens al cuvantului.

Mobilierul era complet nou, patul imens, chiar nu mai stiu ce era pe jos, parca o mocheta, televizorul prindea multe programe (parca dolce era) si se vedea impecabil, iar frigiderul racea instant. Usile erau din termpoan, de fapt tot hotelul are usi termopan, se vede ca a fost proaspat renovat.

Privelistea de pe balcon face toti banii, desi e oarecum riscant de mers pe balcon daca ai cateva pahare la bord :). E foarte abrupt si destul de joasa balustrada, mai ales pentru cei cu copii mici nu e recomandabil sa ia cazare la etaje mari, care mie imi plac foarte mult datorita privelistii.

Ca intotdeauna cand merg pe litoral nu iau masa inclusa, nici macar micul dejun (unul din putinele hoteluri de mare calitate care nu te obliga sa iei si masa), desi as fi mancat macar o data pe terasa hotelului, ce are o amplasare privilegiata. Insa preturile foarte scumpe m-au cam indepartat de acolo (aici e un mic minus, am vazut foarte putini oameni pe terasa, iar cei ce erau luau cate o cafea sau o bere).

Capitol nu e doar un hotel, ci un intreg complex: are teren de tenis, piscina cu karaoke seara (in fiecare seara era karaoke, insa muzica era la limita acceptabila si foarte buna), bar si terasa la piscina (deci in afara de terasa hotelului), in holul de la intrare era si o incapere in care se puteau juca copii cu diverse jocuri la calculator, de asemenea exista si un kids-land, insa nu stiu daca apartine de Capitol sau de California.

Se facea curat o data la 2 zile, gunoiul luat zilnic, hartie igienica zilnic, personal foarte amabil.

Ca si distractii e o statiune mai mult pentru cei cu copii, deci nu sunt cluburi sau discoteci, ci doar terase foarte multe si frumoase. Totusi poate se ca redeschide Club Paradis, foarte tare in anii 80. Era sa uit de plaja: impecabila, perfecta, ca la Mamaia sau Neptun.

Este un hotel cu adevarat de vis pentru oricine isi doreste un sejur frumos si chiar ieftin.

Trimis de alex_2011 in 22.11.12 00:52:43
Validat / Publicat: 22.11.12 06:59:35

VIZUALIZĂRI: 1051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ilincalif*
    [04.02.13 14:56:04]

nu ma pot abtine sa nu comentez un pic paragraful cel cu rauvoitorii, adica acesta

"Deci, persoanele care fac reprosuri la adresa hotelului Capitol probabil ca sunt chiar acele persoane necivilizate, care lasa mucuri de tigara peste tot si care de fapt sunt unele si aceleasi persoane ce fac mizerie si strica anumite lucruri dintr-o camera! "

asa cum a remarcat si urjanclaudiu, cine se uita pe impresiile postate in 2012 vede ca la un total de 15 sejururi raportul Recomanda / Nu recomanda este de 7 la 8, fata de anul 2011 unde la 16 impresii apareau 14 pozitive si numai 2 negative.

in ce priveste notele, sare in ochi ca fata de 2011 unde apareau note foarte mari (o nota de 10 si noua note intre 9,0 si 9,99) si doar doua impresii punctate negativ (cu 1,8, respectiv 3,1), iata ca in anul 2012 nu a fost nici un 10, cele mai mari note fiind un 9,2 si un 9,0, unele recomandari fiind asociate unor note ca 5,7.

N-or fi necivilizati chiar toti cei care s-au declarat nemultumiti de serviciile hotelului Capitol. E foarte posibil ca sa se fi petrecut o scadere a calitatii serviciilor oferite de hotel, poate chiar pe fondul afluxului de clienti din 2011! Si e mare pacat!

ilincalif*
    Alte impresii din această RUBRICĂCapitol Hotel [Jupiter]: