ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2012
  • GR. VÂRSTĂ: 30-40 ani
    ÎNSCRIS: 21.11.12
    NOV-2012

Un mare deserviciu turismului Romanesc

Impreuna cu un grup de prieteni (14 in total) ne-am hotarat sa petrecem aniversarea varului meu la aceasta pensiune. Am avut in vedere faptul ca zona Bran Moeciu este renumita pt agro-turism si ca disfunctionalitati legate de calitatea serviciilor oferite ar fi excluse. Avand in minte si imaginile pe care deseori le-am vazut la tv, legate de pregatirile proprietarilor de pensiuni pt a asigura sejururi de neuitat, cu specific romanesc, am plecat din Bucuresti optimisti si increzatori ca vom petrece pe cinste intr-o ambiata deosebita care sa ne faca sa ne reamintim cu placere acest eveniment din viata varului meu.

Odata ajunsi am constatat ca trebuie sa ne aprovizionam cu de-ale bauturii (noroc ca era prin apropiere un magazin), ca nu era si un alt grup (motiv invocat pt a face rezervare din timp) … cat despre specialitati traditionale precum salata de vinete, zacusca sau paste (pt a mentiona doar cateva) erau doar in imaginatia noastra. Asa se face ca vegetarienii au trebuit sa se multumeasca cu popularii cartofi prajiti, acompaniati de oua ochiuri ori cascaval pane. In rest s-a servit, meniul traditional romanesc – gratar si cartofi pai, cum s-a exprimat odata un englez ajuns sa viziteze Romania.

Chiar si asa, poate as fi putut trece cu vederea acest amanunt legat de placerea gastronomica, in fond nu ne-am dus sa ne imbuibam, cum se spune, desi apetitul pentru mancarea proaspata si neaosa a zonei mi-a dat tarcoale ceva vreme. Surpriza mare a venit in momentul in care a trebuit sa-mi iau patul in primire, la culcare. Patul meu, unul din cele trei ale camerei, nu era pregatit, fiind nevoita, in toiul noptii sa caut o camera cu pat corespunzator.

Iar surpriza si mai mare a fost cand la plecare, a trebuit sa platesc pt doua camere, reprosandu-mi-se doua lucruri - ca nu le-am spus la sosire ca al 3-lea pat din camera pe care o rezervasem va fi folosit (de parca am rezervat trei paturi pt a folosi doar 2!!!) si ca nu i-am trezit pe proprietari, chiar si dupa miezul noptii, pt a remedia problema (de parca ni s-ar fi spus unde ii gasim in situatia in care am avea nevoie de asistenta din partea lor).

Mai are rost sa mentionez ca nu a venit nimeni sa stranga farfuriile dupa ce am servit masa?

Noroc cu catelusul din ‘dotare’ si vremea frumoasa, care au mai, indulcit, din amarul situatiei in care ne-am trezit.

In concluzie NU RECOMAND NIMANUI acest loc, iar sentimental ca am fost pur si simplu pacaliti cu intentie (ca sa nu folosesc cuvantul „jecmaniti”) avand in vedere nota de plata si incorectitudinea legata de faptul ca mi s-a cerut sa platesc de doua ori cazarea, nu se vor sterge curand.

P. S. Mai trebuie sa mentionez un aspect si anume ca ni s-a dat doar o singura chitanta, si aceea in neregula. Mai precis, este vorba doar de o chitanta, pt masa de sambata seara, si in rest – pt pranzul de sambata, micul dejun de duminica dimineata si cazare nu am primit nici un document care sa ateste ca am platit. Ba mai mult, s-a incercat sa se insinueze cum ca grupul care a parasit pensiunea mai devreme, si in care am fost si eu nu ar fi platit cazarea. Abia atunci, cand s-a pus problema sa demonstram ca am platit ne-am dat seama ca nu avem nici o chitanta/nota de plata eliberata de la pensiunea in cauza. Uitandu-ne cu atentie peste singura chitanta pe care am primit-o, cea pt doar o singura masa, am constatat ca aceasta este in neregula - nu are semnatura, stampila si nici antetul pensiunii.

Trimis de Panda1980* in 21.11.12 15:00:37
    Validat / Publicat: 21.11.12 20:30:57

VIZUALIZĂRI: 2086 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Panda1980*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

[21.11.12 15:46:08]

@Panda1980: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Ne poţi spune dacă e vorba de aceeaşi aniversare, menţionată şi în acest review? Mulţumim.

[21.11.12 20:30:25]

Articolul a fost publicat fără note - e foarte probabil vorba despre acelaşi grup despre care se vorbeşte aici. Regulamentul nostru nu permite publicarea mai multor impresii dintr-o unitate de cazare de către membrii unui grup sau ai unei familii care să poarte toate note.

Panda1980*AUTOR REVIEW
    [25.11.12 19:21:04]

@webmaster: Da, asa este, am fost 14 persoane

[04.04.15 10:24:34]

@Panda1980 - rog aruncă o privire peste următorul link amfostacolo.ro/src_google ... ap.php?hid=8026.

• - fă click pe locul unde e amplasată
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • Sfârșit SECȚIUNE Listă ECOURI scrise la articol

Panda1980*