ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2012
ÎNSCRIS: 28.01.12
AUG-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12, 16

O vacanta reusita in Nyiregyhaza

Mi-a placut foarte mult Nyiregyhaza. Am vazut partea turistica a localitatii, unde se afla obiectivele principale Zoo si Strandul Aqvarius, amplasate intr-un cadru natural de vis, cu multa verdeata, un parc mare cu flori, un lac frumos pe care se pot face plimbari cu barca si multe restaurante cu terasa si mancare excelenta. Plus chioscuri cu inghetata la cornet, cea mai buna pe care am mancat-o in ultimii ani. A fost cald cat am stat acolo, in jur de 33-34 gr. Celsius si mancam cel putin 3 inghetate zilnic, la cornete imense, cu arome delicioase.

In prima zi am fost in Parcul Aqvarius. Am ajuns chiar la ora deschiderii si a fost f. bine, caci deja era o coada maricica formata si cum am intrat, am observat cum fiecare isi cauta un loc cat mai bun de stat pentru intreaga zi. Oricum, strandul este f. mare, e loc pentru toata lumea, dar noi am prins o zi de vineri, destul de aglomerata. Insa tot excelent ne-am simtit, pentru ca toata lumea respecta pe toata lumea, plus regulile de civilizatie intr-un loc public. Curatenie peste tot, orice gunoi se arunca la cosuri, e o placere sa te uiti imprejur. Strandul e amenajat intr-un mediu natural, ca o padure, cu copaci si multa iarba, verdeata. Asta a fost punctul forte, pe gustul meu. Umbra naturala, de la copaci inalti si verzi, fara nisip, cu gazon moale si placut, bine intretinut. Intri in armonie cu natura. Strandul are afara vreo 7-8 bazine, de toate marimile, pentru toate gusturile, pentru toate varstele. Si la acest capitol, rasfatul e total. Bazin olimpic, pentru amatorii de inot, bazine incalzite, cu adancimea cam de 1.30 m., pentru lenevit, cu duze de jacuzii, amplasate partial la umbra. Bazine pentru copii, plus bazine cu tobogane de mai multe feluri, stropitori, atractii felurite pentru amatori. Bazine cu apa termala, la umbra sau la soare, dupa preferinte. Dusuri peste tot, zone in jurul bazinelor pentru lasat papucii de plaja si cam tot ce este nevoie. Binenteles, multe puncte cu mancare, de toate felurile, de la fast food si vata pe bat pana la gratar si supa. Suficient de multe pentru a nu fi cozi mari si a nu astepta prea mult. Chioscuri cu articole pentru plaja si suveniruri.

In interior sunt alte bazine, jacuzii, tobogane, dar nu le-am folosit, caci era pacat de vremea frumoasa de afara.

A fost o zi perfecta, pentru ca fiecare (noi si copiii, care sunt mari, 12 si 16 ani) a facut ce-a vrut, s-a dus la ce bazin a vrut, la ce atractie a vrut, nu era inghesuiala, te simteai bine, nimeini nu te deranja. Ne-am reunit la masa de pranz si ca sa mai facem o pauza de distractie. Cand am ajuns la strand am ocupat si noi o banca (ne-am orientat dupa cei din jur) unde am tinut lucrurile si stateam la umbra. Acolo toata lumea vine de acasa cu dotarile necesare: corturi mici pentru umbra sau ca sa isi lase lucrurile, cearceafuri sau paturi de intins pe iarba si, f. multi aveau cate o lada frigorifica burdusita. Puteai sa intri cu orice, chiar si cu scaunele. Nu am vazut niciun gest deranjant la nimeni, nimeni nu s-a dat in spectacol la bazine sau restaurante. Comportament civilizat peste tot. Nu se aseamana deloc cu atmosfera de la strand din Bucuresti, cel putin... Preturile putin mai mari (sau comparabile) cu cele de la noi. Puteti sa va simtiti excelent aici! Dar, ce am remarcat: totul se impoziteaza! Dadeau bon fiscal si pentru 1 vata pe bat sau o inghetata. Asa prospera oraselul lor minunat!

Seara am iesit la plimbare si am mancat la terasa unui restaurant italienesc adevarat! Bucatarul italian facea mancare ca la Italia! Cel mai bun tiramisu, facut de ei, acolo (nu iti ajungea unul, ca sa iti treaca pofta), cea mai buna pizza, iar pastele erau de vis... Restaurantul plasat in parc, cu vedere la lac. Preturile rezonabile, mult sub Austria sau Germania. Toata zona turistica f. ingrijita si iti dadea o relaxare totala.

A doua zi am fost la Zoo. Tot in padure, imensa, cu mult spatiu si verdeata. Animale f. bine ingrijite, un Zoo perfect pentru copii, vor fi incantati. Se pot face si poze (la ore fixe) cu elefantii si focile (preturi piperate). Am fost si in Tenerife unde am vazut cele mai frumoase si incredibile parcuri cu animale, de la orci si mai multe specii de pinguini pana la suricate, gorile, lenesi si zeci de specii de papagali (poate doar in Africa sa fie ceva mai spectaculos). DAR, la Zoo Nyiregyhaza au girafe (nu le-am gasit la alte Zoo) si mai multe feluri de antilope africane, pe care le-am putut admira de aproape, deoarece deasupra zonei lor au amplasat un pod inalt unde poti sta si sa le observi. Sunt doar la cativa metri de tine. M-au impresionat, pentru ca sunt f. mari si f. frumoase, nu le credeam asa din documentarele discovery. Acum inteleg, o familie mare de lei are nevoie de o astfel de prada.

La plecare, am trecut dinspre partea turistica spre orasul obisnuit si am vazut o zona cu case de lux, ceva splendid, cu gradini si tot ce presupune bogatia. Iar orasul obisnuit era la fel de curat si nu era inghesuit, mult spatiu intre constructii, peste tot aerisit.

Pun cateva poze din vacanta noastra.

Va recomand cu caldura aceasta statiune, dar mergeti in sezonul cald, sa va bucurati de verdeata, de plimbari, de terasele restaurantelor. Peste tot e plin, de la pranz pana seara tarziu si mancarea e f. f. f buna peste tot. Nu ratati inghetata la cornet!

Noi vom reveni si cu pritenii pe care i-am convins ca merita!

Vedeti si review-ul despre Hotelul Aventinus, unde am stat si a fost perfect.

Trimis de redmari108 in 18.11.12 20:07:47
Validat / Publicat: 18.11.12 21:31:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 6239 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (redmari108); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Lacul

[18.11.12 20:43:31]

Mutat la rubrica "O zi la Nyiregyhaza" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublura definită de autor.

[18.11.12 21:30:54]

iuliaszabo
[29.06.13 16:48:28]

@redmari108: ce hoteluri sau pensiuni IEFTINE de langa aquapark recomanzi? vreau sa ma duc si am nevoie de informatii, nu caut cazare cu pretentii. multumesc.

redmari108AUTOR REVIEW
[03.07.13 15:22:25]

@iuliaszabo: Hotelul Aventinus, la care am stat noi, este chiar vis-a-vis de Aquapark, parcul central si zoo. Pretul nu e f. mic, dar conditiile sunt f. bune. Nu stiu alte pensiuni sau hoteluri si nici nu le-am observat pe langa locatia noastra, insa nu m-am uitat in mod special dupa alte cazari. Gasesti pe net informatii despre hoteluri si pensiuni si poate afli de pe forumuri impresiile turistilor.

iuliaszabo, redmari108
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Nyiregyhaza și împrejurimile: