ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.11.2012
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 30.03.12
    SEP-2012

Creta, magnifica

Dupa indelungi asteptari si dupa o calatorie de 1.5h cu avionul am ajuns in Creta. Am fost preluati de la aeroport cu un autocar si am ajuns la hotel pe la ora 20. Am fost invitati imediat la masa si dupa asta am fost condusi in camera. Din experienta de anul trecut din Corfu, am ales sa strecuram 10 Euro printre acte si sa rugam receptionera sa ne dea o camera buna. Asta s-a si intamplat. Am primit camera 614, la etajul 1 al cladirii care se vede in poza atasata de doamna care a scris review-ul anterior (vezi impresii). Hotelul Horizon este compus din mai multe cladiri.

Citind foarte multe review-uri despre acest hotel inainte de a rezerva, ne-am hotarat sa renuntam la prejudecati si sa nu lasam micile neplaceri sa ne strice vacanta.

Camera era foarte curata, lenjeriile imaculate si prosoapele la fel. Tin sa mentionez ca la baie nu am avut sapun sau sampon si nici uscator de par. Nu ne-a deranjat, pentru ca le aveam de acasa, mai putin sapunul pe care l-am cumparat cu 1 Euro.

Se facea curatenie in fiecare zi, iar prosoapele se schimbau la 2 zile.

Aerul conditionat era gratuit, dar nu l-am folosit deloc pentru ca in septembrie temperaturile sunt foarte placute.

Acest hotel are dupa parerea mea cea mai frumoasa priveliste din toata Stalida. In fiecare dimineata la ora 7, vedeam rasaritul de pe balcon. Nu exista plaja in fata hotelului, doar un ponton de pe care se poate cobori in mare. In schimb la 15 minute de mers se afla unele din cele mai frumoase si mai mari (late) plaje din Creta, cu nisip foarte fin, intrare lina in mare, sezlonguri ieftine (4 Euro/zi pentru 2 sezlonguri) si oameni civilizati si politicosi. Ca sa nu mai spun ca drumul pana la aceste plaje este o placere. De la hotel cobori pe o alee de-a lungul marii care la un moment dat se intersecteaza cu o strada paralela cu marea, plina de bancute si palmieri.

Restaurantul hotelului este foarte bine amplasat, privelistea iti taie rasuflarea. Mancarea a fost buna si foarte buna, diversificata.

Micul dejun era cam acelasi in fiecare zi, putin schimbat, dar avea de toate. Mai multe tipuri de cereale, oua fierte sau ochiuri, bacon, branza feta, rosii, castraveti, masline, prajiturele gen fursecuri sau chec, compoturi dar si fructe proaspete: portocale, grapefruit, mere, piersici si bineinteles faimosul iart grecesc.

Pranzul si cina au fost de fiecare altfel. Am avut peste, scoici, carne de pui, porc, miel, rata, cateva salate, dar si garnituri diverse, nelipsitii cartofi prajiti, preferatii englezilor.

De remarcat ar fi ospitalitatea si atentia la detalii a chelnerilor. Cu toate ca munceau foarte mult, de dimineata pana seara, ne fiecare data ni s-au adresat zambind.

Am mancat si in oras de cateva ori, dar asta doar pentru ca am vrut sa gustam diferite specii de peste si fructe de mare.

Pentru noi, oameni normali, de conditie medie, acest hotel a fost o alegere foarte buna. Am primit exact ce am platit.

Mare atentie insa daca doriti sa inchiriati masina. Noi am luat de la Caravel si am fost foarte dezamagiti. Una am discutat si cand ne-am dus sa luam masina, a fost alta situatie.

Fiind o insula foarte mare nu am putut vizita decat partea de la Stalida catre est si apoi catre sud. Am fost la singura plaja cu palmieri naturali din Europa care se numeste Vai si pana acolo am vizitat si Agios Nikolaos.

Am fost la Matala, o statiune in sud, la Marea Libiei.

Am urcat si pe platoul Lasithi, am vrut sa vedem si pestera lui Zeus, dar am ajuns pe la ora 18 si se inchisese.

In alta zi am fost la Palatul Knossos si am vizitat si Heraklion.

Inarmati cu harti pe care le-am primit la tot pasul, ne-am felicitat ca nu am ales excursiile ofertate de agentia de turism care erau si foarte scumpe. Astfel am putut sa ne facem noi programul si sa stam cate vrem oriunde vrem fara sa depindem de grup.

Ne-a placut atat de mult cat am vazut din insula incat ne-am decis ca anul viitor sa mergem tot in Creta, dar in partea de vest, in Chania.

Trimis de Daidha* in 16.11.12 16:13:25
    Validat / Publicat: 16.11.12 17:13:58
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Corfu, Dassia, Hotel Magna Graecia

VIZUALIZĂRI: 9611 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daidha*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P05 In drum spre plaja cu palmieri Vai

cristianam [10.02.13 10:30:24] »

transportul in comun l-ati incercat. In Rodos noi nu am avut nevoie de auto pt ca puteai ajunge unde vroiai cu transportul in comun si avea ore cat de cat fixe. Noi am vrea de 1 mai si Paste sa mergem aici asa ca as avea nevoie de informatii ce tin de acest aspect si referitot la piscina

Daidha* [14.02.13 08:20:17] »

@cristianam: Am folosit si transportul in comun. Am mers la Heraklion de 2 ori si intr-o seara in Malia. Totul este foarte bine pus la punct. Exista autobuze care circula la 15-20 minute (orarul este afisat in fiecare statie), iar statia de autobuz era in fata hotelului Nana Beach, la 2 minute de hotelul Horizon Beach.

Referitor la piscina pot sa spun ca era intodeauna curata, nu stiu cand schimbau apa pentru ca noi preferam sa mergem la plaja, dar am folosit si piscina de 2-3 ori seara si nu am avut nicio neplacere.

cristianam [16.02.13 06:34:39] »

@Daidha: au si pisicina acoperita? Pitica mea face innot si noi planuim sa mergem in perioada, 1 mai - 6 mai (de Paste) si piscina acoperita este un element esential in alegerea vacantei

Daidha* [18.02.13 08:49:58] »

Nu stiu sa aiba piscina acoperita, nu cred.

cristianam, Daidha*
    Alte impresii din această RUBRICĂHorizon Beach Hotel [Stalis]: