ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2012
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 03.02.10
AUG-2012

Novi Vinodolski langa Crikvenica

La prima vacanta si, nu ultima, am nimerit in Crikvenica exact in perioada de varf 20 august si, la ora 18 cand nu mai gasesti nici cazare daca nu ai rezervare (imi place de ei ca au depasit era turismului cu cheia la intrarea in localitate, cel putin noi - doua familii de "vacantisti" cu 2 copii de 4 ani care merg pentru prima data undeva fara cazare- ne doream sa gasim asa ceva). Prima noapte am petrecut-o mai ceva ca in armata, somn scurt si agitat - oare maine gasim cazare - dar, a doua zi a inceput visul de vara.

Am gasit si cazare la o casa in Novi Vinodolski, de genul traversat soseaua, coborat eternele trepte si toleneala pe plaja de pietre.

Pentru cei care vor sa mearga le sugerez sa-si completeze pe langa apa plata, palinca de prune, nu multa sa nu se creada ca se face trafic, baxurile de bere duse din tara pentru ca la ei sunt cam scumpe, mancare e ca si pe la noi, neaparat sa-si puna tenisi de apa, labe de inot, ochelari de apa, tub de respirat si aparat de foto.

In rest vacanta e de vis, apa curata, calda, rece, cum vrei, fauna si flora superba, stele de mare, arici, pesti multicolori, scoici, cate si mai cate motive pentru acea prajeala pe spate pentru ca burta e in apa ca sa vezi ce e pe fundul apei.

Si inca ceva, ne-am saturat de smochine mancate direct din pom.

Abia astept sa vina vara,

Va doresc vacante de vis

Trimis de mone in 15.11.12 01:59:41
Validat / Publicat: 15.11.12 06:32:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 2502 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mone); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.11.12 05:56:20]

@mone: Bine ai venit cu primele impresii pe site - deşi eşti membru AFA mai vechi .

Ai putea preciza mai clar locaţia cazării?

Din plasarea impresiilor, ar rezulta că ai stat la Pensiunea Casa Blanca, dar după titlu rezultă că ai stat ceva mai la sud, în Novi Vinodolski.

Poate ataşezi şi câteva poze...

[15.11.12 06:25:20]

Articolul imi pare mai degrabă unul de tip "de călătorie", astfel că l-am mutat în rubrica "Descopera Novi Vinodolski" (nou-creată pe sait)

Notele acordate pentru cazare şi servicii au fost şterse, ele nefiind potrivite pentru un articol "de călătorie"; ne-am bucura însă să ne povesteşti impresii şi despre cazarea avută, într-un articol sau mini-articol de tip "de cazare". Unde aţi avut cazarea?

• SOCIALs