ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2009
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Foarte bine

Merita din plin cele 4 stele, mai putin barul din hotel care are mesele si scaunele cam vechi. In rest, curatenie, mancare buna si distractie la greu.

Trimis de sorina in 19.08.09 23:36:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena-Magnolia, Nisipuri-Madara

VIZUALIZĂRI: 3930 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

kukla
    [30.03.10 12:40:14]

Buna ziua!

Anul acesta vom merge si noi la hotelul Laguna Garden in Albena. De aceea va rog sa mai detaliati despre locurile la piscina, masa. Suntem din Galati, o familie cu copii si orice amanunt ne-ar prinde bine. Am observat din fotografii ca dupa-amiaza e umbra la piscina, apa e cumva mai rece din aceasta cauza? Cum e cu echipa de animatori?

Dvs care ati fost acolo puteti sa ne lamuriti cel mai bine.

[02.05.10 23:23:06]

nu o sa regretati daca mrgeti la laguna garden! v-o spune cineva care a stat la multe hoteluri in bulgaria. totusi daca in prima zi veti oferi un mic bacsis cameristei va schimba zilnic lenjeria si prosoapele (noi asa am facut)

in rest hotelul este foarte aproape de mare si de bazar.

piscinele sunt si pentru copii mai mici cu tot felul de tobogane dar si pentru mai maricei.

daca doriti sa aflati ceva anume puteti sa ma intrebati. apropo si eu tot din galati sunt. sa auzim de bine!

kukla
    [03.05.10 12:34:00]

Multumesc, dar as mai vrea sa va intreb despre saltelele pt sezlonguri la piscina. In toate pozele pe care le-am vazut, sezlongurile nu par a avea asa ceva. Anul trecut la Nisipuri le gaseam in fiecare dimineata asezate pe sezlonguri, dar aici nu-mi pot da seama din poze care e situatia.

Si referitor la prosoapele pt piscina si/sau plaja - se pot procura contra unei garantii?

Despre mancare ce puteti sa-mi spuneti?

Va multumesc,

[03.05.10 14:53:10]

Buna, noi avem bilete in august la acest hotel.

Din poze nu mi-am dat seama daca in camere pe jos este mocheta sau gresie?

Referitor la masa: fiindca am citit ca oaspetii Laguna Mare mananca tot la Garden, se formeaza cozi sau supraplin in restaurant? sau se ramane fara mancare, am auzit si asa ceva...

multumesc

lulu-gl
    [03.05.10 22:28:24]

salutare

avem si noi bilete din august la acest hotel, si ma interesa daca e ok ptr o familie cu 2 copii (8 ani si 2 ani) vis-a-vis de cazare si drumul catre plaja.

[04.05.10 09:42:50]

Lulu,

din cate am citit eu, acest hotel are paturi supraetajate ptr copilasi, deci cel mare va fi superincantat sa doarma la... etaj: -))

Drumul catre plaja este impropriu spus, nu iti ia mai mult de 5 min, pe alei pietruite.

Anul trecut am stat la Ralitsa la 800m de plaja, pe deal, si tot faceam numai vreo 10-12 minute.

Eu sper sa se mentina calitatea serviciilor macar ca si in anii trecuti, si imi doresc sa fie lumea civilizata, daca nu cumva asta e deja o utopie cand vorbim de romani.

Concediu placut!

[04.05.10 14:01:23]

Buna!

Si eu am rezervare la acest hotel in august si as dori sa-mi spuna cineva care a mai fost daca parcarea este cu plata sau nu si daca este supravegheata de cineva!

O alta intrebare care ma nelinisteste este aceia daca poate sa ma cazeze la hotelul Laguna Mare pentru ca am citit ca multi care au avut totusi rezervare la Laguna Garden, din diverse motive au fost cazati la Laguna Mare care este de 3* si ce pot face pentru a preintampina acest lucru!

[04.05.10 16:47:40]

Larion, daca pe voucher scrie Laguna Garden, atunci nu accepti altceva! chiar daca incearca...

Parcarea se plateste in toata Albena, 5eur pe sejur, se ia un card la intrarea in statiune si achiti la receptia hotelului. Cu noul card pe care ti-l dau ei poti iesi si intra in Albena fara sa mai platesti nimic in perioada sejurului (daca vrei sa te plimbi prin alte statiuni).

Din cate am auzit si vazut, parcarea proprie a hotelului nu este atat de incapatoare pentru cati romani merg cu masinile. Dar in zona se poate parca, gasesti sigur loc, chestia cu furatul masinilor din Albena mi se pare SF, doar daca nu portarul de la bariera de intrare nu e seful mafiei, mai stii?

Eu am vazut anul trecut masini parcate in toate felurile si locurile posibile, sub copaci. Nu am auzit sau vazut sa fie probleme. Dar nici vreo supraveghere anume nu este...

Noi am parcat in spatele hotelului (ralitsa) intr-o padurice, erau zeci de masini acolo, mai scumpe sau mai putin scumpe, in perioada respectiva nu am auzit deci sa fi disparut vreuna :-) cred ca nu era dl primar din Clejani pe acolo.

[05.05.10 07:59:08]

Multumesc mult Corina75 !

Am vorbit si la agentia cu care plecam si m-au asigurat ca nu se va intampla asa ceva! Au rezervarile garantate ! si mi-au dat si nr. de telef. al unui reprezentant al agentiei in Albena cu care pot lua legatura !

[05.05.10 08:09:17]

Corina75 si Lulu voi in ce perioada a lunii august mergeti?

[05.05.10 16:22:28]

noi in perioada 19-26

suntem 3 familii de brasoveni :-)

webmasterXY*
    [05.05.10 16:41:40]

@corina75 & @larion va recomand sa utilizati mesageria privata din contul fiecaruia cand faceti schimb de informatii care nu intereseaza utilizatorii.

[05.05.10 18:56:28]

pentru kukla: nu sunt saltele pe sezlonguri. prosoapele pentru a rezerva un sezlong le puneam dimineata inainte de micul dejun. cateodata nu se ocupau toate deci poti avea un sezlong si fara o rezevare in prealabil.

am inteles ca de anul acesta avem si pe plaja cate 2 sezlonguri gratuite de familie (este posibil sa fi fost de anul trecut dar nu am stiut), oricum de la hotel pana la plaja ai foarte putin de mers-aprox. 70 m.

mancarea a fost buna gaseai aproape tot ce iti doreai: fripturi, gratare, legume fierte, tocanite, salate. ce nu am vazut acolo pe gustul meu a fost supa (nu am avut curaj este f diferita de supa noastra) si laptele pentru cereale (era praf) in rest toate bune.

[05.05.10 19:03:51]

mare atentie unde va cazati una este laguna garden si alta laguna mare. eu am vorbit despre laguna garden - este mai mica, mai linistita are o piscina mare si una mica pentru bebe. in cea mare este inclusa o piscina mai mica pentru copii. in jur este o gradina de trandafiri prin care treci sa ajungi la plaja.

am fost multumita dupa ce 3 ani am stat la alte hoteluri (nu este cazul sa fac reclama negativa) si nu am fost multumita.

poate si noi romanii nu ne purtam prea frumos, suntem prea galagiosi dar nici cu bulgarii nu mi-e rusine. cand vor sa te trateze rau stiu cum sa o faca.

mai vorbim. pa pa

[06.05.10 07:41:42]

Multumim mult Sorina pentru impresiile impartasite! Ne sunt foarte utile! Cine poate sa ne mai dea si alte informatii va rugam !

Mai am o nelamurire cu privire la taxa de stationare pe care noi am achitat-o per persoana la agentie!

Nu este acea taxa de intrare in statiune?

[06.05.10 08:10:34]

te rog sa ma crezi ca nu-mi amintescdespre taxa de stationare. stiu ca am platit o taxa de statiune (la fel platesti si in statiunile romanesti).

oricum astea sunt nimicuri, nici nu costa prea mult. important este sa te simti bine, sa fie mancarea proaspata, sa fie curat si de ce nu, sa fii tratat cu respect de cei din jurul tau.

[06.05.10 09:53:20]

Larion,

taxa de statiune pe care o achiti la agentie (este in general 1 eur/zi/adult si 0.5 eur/zi/copil) nu este totuna cu taxa de parcare de 5 eur/autoturism/sejur!

Respectiva taxa se achita la receptie in baza cardului pe care il primesti la intrarea in statiune. Atentie, ca fara acest card si dovada platii nu poti iesi din statiune la plecare, asa ca aveti grija unde il puneti :-)

[06.05.10 18:19:16]

noi am pierdut cardul si cand am iesit din statiune a trebuit sa-l mai platim inca o data.

mi-am amintit referitor la schimbarea banilor, anul trecut cel mai avantajos a fost schimbul valutar de la vama dupa ce am iesit din romania chiar primul chiosc cu schimb de pe teritoriul bulgaresc.

[06.05.10 18:24:42]

Eu am auzit ca cel mai avantajos este sa schimbi din tara banii, ca in Bulgaria se practica comisioane destul de mari!

lulu-gl
    [06.05.10 19:02:59]

eu am schimbat banii (ron in leva la un curs f bun) in Mangalia desi era duminica, am alimentat cu benzina tot in Mangalia, taxa de drum in bulgaria este aprox 20 ron, taxa de statiune in albena 5 euro indiferent de durata sejurului.

cam astea sunt cheltuielile obligatorii, in rest vremea buna, apa calda in mare si conditiile de cazare/masa sunt ingredientele unui concediu placut la vecinii nostri

:-)

[07.05.10 10:31:10]

Noi anul trecut, mergand tot la Albena, am trecut cu bacul la Calarasi, drumul e mai scurt venind dinspre Brasov, decat oricare alta varianta (Mangalia sau Giurgiu), in Bulgaria a fost foarte liber si lejer.

[07.05.10 10:37:40]

Corina75 dar cum este drumul pana la destinatie?

Am auzit ca nu este foarte bun, este plin de gropi si ca cel mai bun este cel prin Vama Veche!

[14.05.10 11:35:57]

Larion, eu zic ca a fost bun drumul bulgaresc, este cu mult mai ok decat pe la noi, vezi Cheile Bicazului sau GuraHumorului-Putna, ca sa-ti dau doar 2 exemple de transee pe care am fost de curand.

Este bine si prin VamaVeche, insa pentru noi, venind dinspre Brasov, e mai mare ocolul si nu merita sa pierdem vremea pe portiunea Constanta-Mangalia.

Intr-adevar, cei 70km VamaVeche-Albena sunt ok si e destul de liber.

marian76
    [29.05.10 09:23:54]

oscilez intre laguna garden si kaliakra standart. imi poate oferi cineva vreo sugestie? anul trecut am fost la boryana. am fost multumit.

[29.05.10 10:19:36]

Marian,

este si o diferenta de bani, destul de mare, ideea e ca Laguna e cu AI iar Kaliakra cu UAI.

Daca Boriana care e AI cu vreo 3* a fost ok, o sa fie bine si Laguna, zic eu. Dar depinde de ce iti doresti.

Bafta la ales

visanmdln
    [31.05.10 22:31:01]

In iunie merg la Laguna Garden as dori sa aflu in ce consta distractia cu animatori pt copii(am unul de 10ani si unul de2ani) Multumesc

ceausuadrian
    [10.07.10 15:06:31]

venim şi noi , tot din brasov ,dar avem intrarea din 22.08.2010 , ţineţi-ne şi nouă un loc de parcare

Adrian, Marcela şi Andreea Ceauşu

concediu plăcut