ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
NOV-2012

Evolutiv - Hotelul International

O sa incep prin a spune ca am fost la acest hotel de 7-8 ori in timp, de prin 1997 pana anul acesta. De fiecare data am ramas cu cate o impresie care comparativa cu a anului precedent m-a tot facut sa revin.

Doar cei care au fost in anii '95-'98 stiu ca hotelul a fost promovat de la 3*la 4*. Constructia a ramas fireste aceeasi dar s-au imbunatatit evident conditiile de confort si ma refer la mobilier, renovarea holului si bineinteles deschiderea piscinei.

Camerele sunt relativ mici dar daca au primit 4* sigur ca ofera spatiul minimal de standard. Dotarea camerelor a evoluat in sensul ca sunt prevazute cu clima, seif, frigider, pe balcoane exista masute cu scaune. Televizoarele au antena prin cablu si cu siguranta fiecare isi poate gasi emisiunea preferata, ca acasa. Deasemenea, exista net care functioneaza excelent desi este prin cablu. Eu sunt cea care spuneam intr-un alt "ecou" ca la 4* nici nu ar trebui sa mai remarcam curatenia si calitatea acestor servicii ca ceva notabil, ar trebui sa fie o caracteristica implicita. La International este. Totul se face in mare liniste, personalul de serviciu nu se face vazut la orele de varf cu carucioare, maturici, aspiratoare sau sa-ti taie calea pentru a obtine vreun bacsis.

Masa: Eiii, aici a fost o problema care este pe calea rezolvarii. Eu am fost si-n perioade cand se ofereau bonuri valorice/ sejur si desi valoarea lor era mai mult de jumatate din pretul biletului preturile erau atat de umflate ca plateai cat pentru 4 persoane si abia te saturai. S-a eliminat acest sistem si acum se serveste micul dejun in sistem bufet suedez. Avand in vedere marimea hotelului si numarul de turisti dimineata se mai intampla sa se termine cate un produs dar se completeaza imediat si nu ramai cu senzatia ca ai fi mancat dar nu ai ajuns la timp. Restaurantul este foarte mare si toata lumea gaseste loc, mai greu afara pentru ca acolo lumea mai ramane si la cate o tigare si la povestile de dimineata si niciun ospatar nu indrazneste sa te ridice de la masa. Noi nu am avut in ultimul timp masa in regim de demipensiune sau cu 3 mese/zi si asa ca nu va pot spune cum se mananca la celelalte mese principale. Am mancat insa "a la cart" la restaurantul principal, afara si menu-ul este bogat cu mancaruri sofisticate, atentie preturile sunt pe masura. Dar daca vrei sa mananci un peste bun, aici e locul.

Preparate calde si bine gatite poti sa mananci pe terasa din interiorul piscinei exterioare si un gratar de piept de pui cu cartofei prajiti si salata la un bufet care este tot acolo. Pe acesta din urma nu-l recomand pentru ca mi se par mari preturile la portiile oferite.

Piscina exterioara este noua. Deschisa daca nu ma insel in anul 2008-2009. Anul trecut a mai suportat o renovare si este exceptionala. Sunt 700 de sezlonguri, masute, umbrelute, locuri la umbra langa marginea cu copaci. Un bazin destul de mare are apa termala, jacuzzi. Lipita de aceasta este piscina mare-mare cu apa mai rece. Sunt zile extrem de calduroase (40 grade Celsius) cand acesta piscina devine neincapatoare. Sa nu uit sa va spun ca accesul este si pentru persoanele din exterior si va imaginati ca 700 de locuri nu sunt multe avand in vedere ca este cea mai solicitata piscina a statiunii si apropierea de Oradea. Pretul de intrare la piscina cred ca este 25-30 ron/adult/ zi. La intrare au eliminat biletele si se da o bratara electronica, doar pentru acces. Nu poti transfera bani pe ea spre exemplu sa platesti la barul care se afla in apa si unde poti comanda orice bauturica sa o savurezi in apa. Nu ai decat sa vii cu banutii portiviti sau sa-i lasi bacsis sau sa mai faci un drum la sezlong sa duci restul. Asta ar putea fi un minus pentru barul din apa.

De mare efect este podul suspendat peste piscina principala cu balustrade din otel, cu flori, de unde se pot face poze panoramice. Anul acesta s-a tinut si un spectacol de dans cu animatoare pe acest pod. Foarte frumos si cu vizibilitate din orice parte ai fi fost, in apa sau pe sezlong.

Apa de fiecare data a fost foarte curata si nu ai niciodata senzatia ca te-ar putea manca pielea... hehehehhe.

Poate tot la un minus mic as putea categorisi muzica care este prin difuzoare si este si extrem de tare reglata si cam aceeasi toata ziua. Ar putea sa mai diversifice repertoriul avand in vedere ca suntem in secolul "orice e posibil" in ce priveste tehnica.

Pentru cei care doresc o baie in liniste nu este aici locul, e o zumzaiala toata ziua. Copii, parinti, jocuri, muzica de care va spuneam. E o atmosfera de buna dispozitie si veselie, plus ca mereu lumea este in miscare vine de la apa, merge la bufet dupa cafele, la bar dupa inghetata, bauturi... pleaca de la piscina, vin altii, se muta mai la soare sau la umbra.

Ahhh, sa nu uit pentru cei care vin din exterior este o zona de vestiar cu cabine securizate, dusuri, toalete. Este curat, spatios, toate comparimentate.

Si dupa o zi de plaja, va intrebati ce se mai poate face in Felix? Nu?

O sa va dau o veste trista, mai nimic. Va puteti plimba prin parculetul unde se afla renumitele lacuri cu nuferi si lotus.

Puteti trece pe la zona de tarabe, ca nu le pot numi altfel... tiganeli si bazarisme.

Sunt cateva terase unde se poate manca bine, unele dintre ele au chiar si muzica live... Nefiind genul nostru nu pot sa va spun mai multe.

Noi mergem de obicei la restaurantul "Casa Romaneasca" care ofera un menu realmente romanesc incepand de la branza cu mamaliguta, sarmalute, ciorbe cu smantana, papanasi, clatite la preturi foarte bune si portiile romanesti (mari). Vara cand este foarte cald au si un sistem de umidificare prin ventilatoare, copertina pe terasa de afara. Excelent.

Per total hotelul International este o locatie de lux unde iti poti face o minivacanta cu plaja, baie, conditii foarte bune. Echipa de management este condusa de un tanar si lucrul acesta se vede. Personalul este foarte amabil incepand cu receptionerii, ospatarii... a disparut aroganta si plictiseala din anii precedenti. Din cate am observat personalul care vine in contact cu publicul a fost schimbat si asta este un mare plus.

Tot in hotel exista o baza mare de tratamente, pe cateva etaje si acolo este totul renovat. Am vazut multi turisti straini care vin la aceasta baza datorita calitatii procedurilor si a calitatii, bineinteles.

Daca oscilati in alegerea unui hotel pentru Felix, alegeti International, nu o sa va para rau.

Mentiunea de final: Parcarea hotelului are capacitate destul de mare dar devine neincapatoare in anumite perioade.

Trimis de carmen_22_09 in 10.11.12 12:08:42
Validat / Publicat: 10.11.12 13:16:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'. A mai fost în/la: Sinaia, Geaogiu, Herculane, Vatra Dornei

VIZUALIZĂRI: 3341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.50 EUR pe cameră

[10.11.12 12:43:47]

Mutat la rubrica "International Hotel [Baile Felix]" (deja existentă pe site); şters rubrica dublura definită de autor

carmen_22_09
    Alte impresii din această RUBRICĂInternational Hotel [Băile Felix]: