ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2012

Vieni a Sorrento

Ornella Vanoni - L'Appuntamento

Vieni a Sorrento e vedi
    Del paradiso un saggio
    D'Appollo il piu bel raggio
    D'Armida I be'sentiep!

Se miri il ciel: sorride
    Se guardi il mar: t'incanta
    E l'aura sempre canta
    Di tasso i lieti: AMOR!

(Silvio Salvatore Gargiulo)

Am plecat din Bucuresti cu o cursa low cost pana in Napoli (70 €), pe 1 iunie. Vis-a-vis de aeroport, un autocar pe care scria mare Sorrento ma astepta (10 €/sens).

M-am cazat in San Agnello, la 2 statii de autobuz de Sorrento, cazarea in Sorrento fiind destul de scumpa.

Sorrento este un oras mic, aflat la 50 km de Napoli, cocotat pe o stanca abrupta destul de bine cosmetizata de italieni. Se afla in provincia Campanina, in sudul Italiei. Este faimos datorita pozitiei sale excelente: 5 km de insula Capri (ferry din portul Marina Piccola), Pompei si Herculaneum (cu Circumvesuviana, un tren mic care face legatura Sorrento cu Napoli; calatoria cu el ofera privelisti uimitoare). Coasta Amalfi, cu vestitul Positano este legata de Sorrento printr-un autobuz pretul calatoriei este in jur de 30 €/zi. Vezuviu domina golful si o excursie acolo nu trebuie ratata.

Ce am vazut in Sorrento? Piata Municipiului, Catedrana Sorrento, Palatul Regal, Piata Plebiscito si apusuri de soare incredibile.

Ce nu am vazut in Sorrento? Plaja... Singura plaja in Sorrento este in portul Marina Grande. O experienta este sa mergeti pe jos spre port, traversand Sorrento, pe strazile inguste.

Plaja si baie in mare am facut in comuna Meta, 2 statii spre Napoli cu trenul, acolo este plaja amenajata si poti admira stancile pe care sta Sorrento in timp ce te bronzezi.

Am mers sa vad ruinele de la Herculaneum, care alturi de Pompei a fost ingropat in jurul anului 79 AD. Pret bilet 12 €. Apoi m-am urcat intr-un microbuz, grabita sa vad craterul Vezuviului. Pret 15 €.

De sus, de pe munte, privelistea golfului Napoli este fantastica. Craterul vulcanului este imens, inca se vad urmele raurilor de lava...

In faimosul oras Pompei nu am intrat, este imens, audioghidurile sunt in toate limbile in afara de romana si, spre rusinea mea... fiind singura, mi-a fost frica sa nu ma ratacesc. Se poate vedea destul de bine de afara, am facut poze, am citit informatiile de la intrare, apoi m-am indreptat spre statia trenului. Si cum de ce iti e frica, nu scapi, am luat trenul gresit si m-am trezit in Pompei-ul din zilele noastre, o mahala galagioasa. O experienta interesanta...

Sorrento merita atentia unui turist dornic de o experienta unica, este un oras racoros, romantic unde se presupune ca s-a nascut celebrul lichior Limoncello.

Napoli este orasul unde s-a inventat pizza. De experimentat: pizza cu muraturi.

De asemenea, Sorrento si Coasta Amalfi fac parte din cele 500 rute propuse de National Geographic pe care trebuie să le faci într-o viaţă.

Mergeti cu incredere si cu inima deschisa!

Cristina

Trimis de CristinaBr in 10.11.12 09:35:14
    Validat / Publicat: 10.11.12 10:35:52
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4664 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CristinaBr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P09 Positano
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[10.11.12 10:35:24]

Interesant subiectul, bun şi util articolul.

Rubrica nou-creată de autoare a fost mutată în noua secţiuen SORRENTO, creată de noi, acum, pe site (odată cu acumularea a trei rubrici din această destinaţie - mai aveam, anterior, două rubrici de cazare, despre două hoteluri din zonă; acestea au fost mutate şi ele în noua secţiune - amfostacolo.ro/italia-par ... rrento,116,3716)

mecut
    [10.11.12 13:05:19]

Foarte frumos si util ai scris despre aceste locuri minunate!

Citindu-te imi este din nou dor de insorita Italie. Superbe pozele, in special cele cu Positano si Coasta Amalfi. Poate ne mai povestesti cate ceva!

[10.11.12 18:34:22]

[10.11.12 18:47:05]

@valimi:

Te rugăm să rămâi în limitele bunei-cuviinţe.

Ecoul tău a fost şters.

CristinaBrAUTOR REVIEW
    [10.11.12 20:03:29]

@webmaster13: Multumesc.

Ornella Vanoni l'appuntamento Te rog frumos, daca se poate.

Rezolvat

CristinaBr, mecut, valimi