ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2012
ÎNSCRIS: 20.02.12
SEP-2012

Se poate şi mai bine...

Cele câteva zile de concediu pe care le aveam şi vremea de vară de la sfârşitul lunii septembrie ne-au făcut să ne dorim o ieşire, neplanificată, la munte. Nu rezervasem nimic din timp şi, cu câteva zile înaintea plecării, pentru că zilele noastre libere au coincis cu intervalul de desfăşurare a Festivalului Sinaia Forever, n-am mai găsit nimic pe Valea Prahovei, căutările noastre oprindu-se în final la Poiana Braşov.

Fiind patru persoane am ales un apartament cu două camere şi living la Aparthotel Alpin, alegere doar pe jumătate inspirată, dar cum băiatul meu, bucuros şi el de câteva zile nesperate de vacanţă, voia neapărat piscină, nu prea am mai avut de ales... Ar mai fi fost hotelul Piatra Mare dar cum despre Alpin am găsit impresii mult mai bune am decis să rezervăm apartamentul de la Alpin. Odată ajunşi în Poiană ne-a plăcut mai mult cum este amplasat Piatra Mare, piscina este la fel de bună ca la Alpin, în plus are şi terasă cu şezlonguri care ar fi fost minunată având în vedere căldura aproape nefirească de la sfârşitul lunii septembrie. În ceea ce priveşte cazarea şi masa, nu pot face o comparaţie pentru că nu am stat niciodată la Piatra Mare. Poate cu altă ocazie...

Trebuie sa precizez că apartamentele sunt amplasate in aripa nouă – Aparthotel Alpin. Recepţia este situată în vechiul hotel Alpin, elegantă, amenajată cu mult gust, detaliile si obiectele decorative ducându-te cu gândul la stilul anilor 30. Cu toate că există foarte mult personal- dintre toate hotelurile în care am stat in România aici am văzut cel mai mult personal-mi s-a părut destul de lipsit de ospitalitate, de o politeţe rece, de suprafaţă. Când am sosit la hotel am primit imediat apartamentul- era trecut de ora 15- dar nimeni nu s-a obosit să ne arate pe unde o luăm către lifturi. Dat fiind că trebuie să străbaţi restaurantul cu bagajele in cârcă şi că drumul până la lifturi este destul de întortochiat mi s-ar fi părut o elementară dovadă de politeţe să întrebi oaspeţii dacă au mai fost în hotel şi, dacă nu, să-i conduci prin labirint măcar până la lifturi. Nu mai vorbesc despre faptul că cele 4 stele ar presupune ca cineva să te ajute să-ţi duci bagajele în cameră şi să se asigure că nu-ţi lipseşte nimic. Noi nu aveam nevoie de ajutor la bagaje dar ridicola bâjbâială pe holuri şi faptul că a trebuit să mă întorc la recepţie şi să cer indicaţii, sincer m-a enervat, deşi trec multe cu vederea...

Personalul nu se ridică la nivelul pretenţiilor hotelului și a dotărilor acestuia- la recepţie se vorbeşte politicos dar atitudinea nu este cea mai potrivită, piscina nu este supravegheată de nimeni, într-una din zile băieții care ar fi trebuit să facă ordine în camera de relaxare de lângă piscina se jucau cu scaunele... Cameristele îşi fac în mare parte treaba şi sunt amabile, la fel şi personalul restaurantului.

În perioada în care am fost noi în vacantă în hotel se desfășurau evenimente organizate de firme, sâmbătă seara a fost nuntă, dar in apartament nu s-a auzit gălăgie. Este puţin jenant să treci prin mijlocul unei nunţi sau al unei întâlniri de afaceri ca să ajungi la lift, trebuia găsită o soluţie pentru ca turiştii veniţi in vacanţă să poată intra direct in aripa nou construită a hotelului. Cam caraghios să treci îmbrăcat în trening printre mire si mireasă, nu? Am observat că atenţia hotelului este îndreptată în special spre evenimente de toate felurile, bine organizate, dar având in vedere că toată lumea plăteşte - și nu puţin - ar trebui sa beneficieze de aceeași atenţie toţi clienţii hotelului.

Revenind şi la cele bune, cele 4 lifturi sunt rapide, moderne, suficiente, n-am stat niciodată la rând chiar dacă vineri și sâmbătă hotelul a fost plin. Apartamentul este foarte spaţios - chiar s-a făcut risipă de spaţiu după părerea mea- curat, dar praful de pe mobilă a rămas neatins cinci zile. Accesul se face cu cartelă magnetică şi a fost bine că am primit patru cartele, ca să nu aşteptăm unii după alţii. Din holul hotelului se intră direct în livingul imens în care sunt o canapea, două fotolii, măsuţă, un colţ amenajat ca loc de servit masa, cu masă rotundă cu patru scaune, chiuvetă pentru vase, dulap de bucătărie. Mi s-a părut ciudat că dulapul era gol, firesc ar fi fost să existe câteva farfurii, căni, pahare. Pe masa rotundă am găsit o farfurioară cu trei fructe-un măr, o banană, o portocală- şi un singur cuţit, noi fiind patru in apartament... Nu a contat prea mult pentru noi, aveam de acasă faţă de masă, farfurii si pahare de unică folosinţă, tacâmuri, fierbător, cam tot ce ne trebuia, am făcut precizarea doar ca să știți la ce să vă aşteptaţi... Dacă vă trebuie ceva, o cană, o farfurie, le puteţi lua dimineaţa de la micul dejun, fără probleme.

Din living se intră în cele două dormitoare, unul cu pat matrimonial - fără ieşire la terasă -, celălalt cu două paturi de o persoană, cu uşă spre terasă. Saltelele sunt foarte bune, aşternuturile de pat s-au schimbat după trei nopţi. Şi din living se iese pe terasa foarte mare, dotată cu patru scaune şi o masă rotundă, locul ideal pentru cafeaua de dimineaţă...

Fiecare dormitor are baie proprie, una cu cabină de duş, a doua cu cadă cu hidromasaj, cu gresie si faianţa in tonuri calde, de maro si bej. În băi veţi găsi uscătoare de păr, oglinzi mici, rotunde, şerveţele, hârtie igienică, săpun si şampon care se înlocuiesc de câte ori este nevoie. Prosoapele albe se schimbă zilnic. In dulapurile de pe holuri găsiţi halatele de baie si papucii de unică folosinţă. Dacă în camere se face curăţenie zilnic, dar destul de superficial, în baie curăţenia este ireproşabilă.

Atât livingul cât şi cele două dormitoare sunt dotate cu aer condiţionat şi LCD, în dormitoare există şi minibar care răceşte foarte bine şi nu face zgomot.

În timpul nopţii a fost linişte deplină, nu există nicio sursă de gălăgie în zonă. Cu toate acestea, v-aş sugera să cereţi un apartament situat mai departe de lift- al nostru a fost primul de lângă lift. În prima noapte, când a fost puţină lume in hotel nu ne-a deranjat, dar când hotelul a fost ocupat în întregime s-a auzit liftul huruind până după miezul nopţii, e drept doar în unul dintre dormitoare. Nu puteai să te refugiezi nici pe canapeaua din living unde deranjează instalaţiile de ventilaţie ale hotelului. Asta doar in cazul în care sunteţi mai sensibili la zgomot, aşa ca mine...

Micul dejun se serveşte la parterul hotelului, în holul pe care trebuie să-l traversezi ca să ajungi de la recepţie la lifturi. Nu există ferestre, aş fi preferat să pot admira peisajul minunat în timp ce mâncam sau să pot ieşi direct pe o terasa... În compensaţie, puteai pleca cu ceaiul, cafeaua, un fruct, o felie de chec in cameră, să le savurezi la aer, pe balcon. Despre mâncare, ce să zic, te saturi cu siguranţă, dar este aproape identică in fiecare zi şi oferă cam puţine posibilităţi de alegere pentru copii şi pentru cei care nu preferă - sau nu au voie - mezeluri, cârnaţi, chiftele, crenvurşti... Ne-au plăcut in schimb brânzeturile foarte variate si de calitate bună, ouăle preparate in toate felurile, dovleceii pane, salata de vinete, zacusca, iaurtul, untul, dulceaţa de patru feluri, prunele si caisele uscate, pâinea ardelenească.

Nu mi-au plăcut checurile si cornurile, fructele erau tăiate in feliuţe caraghios de mici... Erau mere verzi din import puse in vase de sticlă înguste si înalte, parcă aşezate special să nu le iei, de frică să nu spargi vasul sau să nu devii ridicol... N-am înţeles de ce mere fără gust si miros, „de afară” şi feliuţe de banană, portocală, kiwi în plin sezon al merelor, perelor, strugurilor româneşti?

Mi-a plăcut cafeaua, nu mi-au plăcut prea mult sucurile din cutie...

N-aş vrea să mă înţelegeţi greşit, nu sunt cârcotaşă şi nici pretenţioasă din cale afară, micul dejun este proaspăt, produsele prezentate sunt de bună calitate, tot ce se consumă se înlocuieşte imediat, doar că mă aşteptam la mai multă imaginaţie la un hotel de 4 stele cu preţuri de 5 stele... Prea multe mezeluri, care sunt şi foarte scumpe dar nicio bucățică de slăninuţă ardelenească... Mă aşteptam să fie în fiecare zi o prăjitură de casă- dat fiind renumele câştigat pe drept al prăjiturilor ardeleneşti - in locul cornurilor si checurilor mai puţin reuşite, un orez cu lapte pentru cei mai mici, poate clătite care ar merge de minune cu dulceaţa de casă... În fine, găsiţi la orice oră, chiar si după ora 10, afişată ca limită pentru masa de dimineaţă, suficiente sortimente pentru un mic dejun gustos, doar să nu aveţi aşteptări prea mari. Este bine, dar cu aceeaşi bani-sau mai puţini-şi cu mai multă inventivitate poate fi excelent.

Am mâncat de câteva ori la restaurantul hotelului la prânz si la cină - mâncarea este proaspătă, bine pregătită, dar ca şi micul dejun fără nimic de remarcat. Ba da! Preţuri exagerat de mari și porţiile destul de mici! Am reţinut preţul unui grătar din piept de pui, din care băiatul meu care are aproape 17 ani, dar nu este un mâncău, nu s-a săturat- 33 lei fără garnitură! O ciorbă de burtă- 15 lei! O mămăliguţă cu brânză de vaci și smântână, porţia potrivită unui copil de 6 ani-16 lei!

Am încercat să mâncăm, ceva mai ieftin, alături de Alpin - la Pocalul de Aur. Nu va recomand! Restaurantul este frumos amenajat, personalul săritor, puteţi eventual comanda grătare, şniţele, clătite, preparate care se pregătesc pe loc. I-am comandat de câteva ori băiatului meu şi le-am luat in cameră, au fost bune. În schimb, soţul meu și mama au mâncat înainte de plecarea spre casă ciorbă de văcuţă şi s-au îmbolnăvit amândoi! Eu nu am mâncat, băiatul meu a comandat un grătar și noi doi n-am avut probleme!

Piscina hotelului- unul dintre motivele principale pentru care am ales Alpin- este într-adevăr la nivelul celor mai pretenţioase exigenţe. Mare, adâncimea variază de la 1,60 la 2,20, cu apă caldă- 30 grade Celsius, curată, miroase un pic a clor. Temperatura în încăpere este suficient de ridicată, sunt multe şezlonguri, muzica plăcută, în surdină si luminile discrete îți dau o stare de bine, de relaxare. Luni dimineaţă, până la ora 12 este închis pentru curățenie generală. În aceeaşi încăpere este amplasat un jacuzzi, un pic obosit şi alături se intră la saună, pe care nu am văzut-o - nu suntem amatori! Prosoapele pentru piscină, galbene, mari, le puteţi lua- şi schimba de câte ori doriţi- de la recepţia SPA.

Nu mi s-a părut normal faptul că piscina, destul de adâncă, nu este supravegheată de personal! Am văzut copii mai mici de 12 ani singuri la piscină! Sunt de acord că este in primul rând vina adulţilor din familie, dar ar fi necesar ca personalul de la piscină să le interzică accesul neînsoţiţi. Intrarea la piscină, saună, jacuzzi, sala de fitness se face cu ajutorul cartelei magnetice de la cameră dar, de cele mai multe ori, uşa este lăsată deschisă.

Singura obiecţie in ceea ce mă priveşte este legată de faptul că, pentru a ajunge la piscină, trebuie să cobori două etaje pe jos, pe o scară de serviciu. Nicio problemă cu coborâtul pe jos, problema apare la întoarcerea in cameră- ud, cu prosopul in cap, înfăşurat in halat dar tot te cam ia frigul după ce ieşi din apa calda! Atenţie cum înfofoliţi copilaşii mici, să nu răcească! Eu am scăpat măcar de grija asta!

Hotelul are grădină, nu foarte mare, înconjurată de brazi si mesteceni care creează un perete natural, dând impresia de grădină interioară. Spaţiul, nu foarte mare, este bine organizat- terasă unde poţi mânca, bar, loc de joacă puţin cam uzat după sezonul de vară, trambulină, balansoar, canapele si măsuţe. Flori, copăcei, cascade, un loc cu adevărat odihnitor, seara discret luminat... Ţarcul celor doi frumoşi câini saint-bernard este chiar lângă locul de joacă pentru cei mici, ar trebui ca cei care-i au în grijă să curățe mai des locul.

Preţul unui apartament, după părerea mea, este mare - circa 170 euro pe noapte, este adevărat că este suficient de spaţios pentru două familii cu copii. Sunt de urmărit ofertele speciale care apar destul de des. Ar merita să alegeţi câteva zile de vacanţă la acest hotel pentru apartamentele spaţioase - există şi camere duble - piscina cu apa caldă, sala de fitness bine dotată. Conducerea hotelului ar trebui să gândească o modalitate de separare a spaţiului în care se desfășoară diferite evenimente, care sunt convinsă că aduc cea mai mare parte a veniturilor, astfel încât toţi oaspeţii hotelului să se simtă foarte bine și să revină cu placere.

Poiana Braşov, frumoasă și curată ca întotdeauna, plină de turişti de vineri seara până duminică, rămâne incredibil de tristă în restul săptămânii. Din păcate, preţurile foarte mari la mâncare, cazare, chiar şi la chioşcurile cu diverse mărunţişuri îi alungă pe cei care şi-ar dori o vacanţă mai lungă in zonă.

Noi ne-am bucurat de zilele libere și de vremea însorită, ne-am plimbat prin Poiană şi prin Braşov, oraşul de care noi nu ne plictisim niciodată! Drumul pe Valea Prahovei- cu o oprire la dus la Mânăstirea Caraiman din Buşteni iar la întoarcere la păstrăvăria din Azuga- este foarte frumos şi toamna, dar foarte aglomerat până şi in timpul săptămânii.

Vacanţe frumoase vă doresc tuturor!

Trimis de Floria in 04.11.12 18:55:01
Validat / Publicat: 04.11.12 20:43:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA BRAŞOV.

VIZUALIZĂRI: 4276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Aplin privit din gradina hotelului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 54.00 EUR pe cameră

rentea
    [05.11.12 11:07:55]

Excelent review, felicitari!

balasa violeta
    [05.11.12 21:09:23]

@Floria: am venit cu superbonusul!

La nici zece minute de Poiana, la Cetatea Rasnovului este un restaurant super. Patru persoane adulte, am luat trei ciorbe de burta si una de vacuta, patru portii ceafa de porc la gratar cu cartofi taranesti si salata de sfecla rosie, patru portii de papanasi super, un ceai servit ceremonios intr-un ceainic cu ceasca si cu ceva care-l tinea cald si trei sucuri naturale, totul 160 lei cu atentie cu tot! In septembrie si octombrie am fost de vreo cinci ori. Asa se intampla cand iti place toamna!

La intoarcere, de la Sinaia pana-n Campina am facut cca. doua ore (~30Km) !

[05.11.12 21:33:15]

@rentea: Multumesc!

[05.11.12 21:35:42]

@balasa violeta: Mulţumesc pentru recomandare, am reţinut pentru viitor!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [05.11.12 23:04:43]

@Floria

Foarte complet si amanuntit review-ul tau. Felicitari! In '90 am petrecut luna de miere la hotel Alpin, deci de-acu' 22 ani cred ca muuulte s-au schimbat. Arata foarte bine apartamentele de la noua aripa Apharthotel, dar... hmmm... cam scumpa cazarea, sincer: 170 E/noapte nu-i cam mult? Si preturile la restaurnat sunt destul de piperate. Spune-mi, te rog, voi ati beneficiat de vreo oferta speciala sau vouchere promotionale?

@balasa violeta

Suna super bine preturile de la restaurantul acela de la Cetatea Rasnovului. Poti, te rog, sa ne dai si denumirea lui?

[06.11.12 06:42:27]

@dananecula: Mulţumesc! Da, preţul afişat la recepţie mi se pare si mie nejustificat de mare! Noi am primit de la boocking.com o oferta last-minute, in condiţiile in care sunasem la recepţia hotelului şi mi se spusese ca nu mai au camere libere in perioada dorita de noi.

Oricum, apar destul de des oferte pe site-ul hotelului, care se apropie de normalitate. Pentru ultimul sfârşit de săptămâna din octombrie oferta a fost- 74 euro camera dubla pentru doua nopţi de cazare şi 154 euro pentru doua persoane cazate in apartament plus 10 euro pentru persoanele suplimentare. Micul dejun, accesul la piscina, sauna, fitness inclus.

Michi
    [07.11.12 14:12:57]

Floria, niste prieteni impreuna cu copiii si nepotii au fost acolo si mi-au descris totul la fel (natural fara talent), copie la indigo. Au fost scuturati de bani. Pacat ca administratia hotelului nu se straduieste mai mult ca asa se face reclama, din client in client.

[07.11.12 21:27:30]

@Michi: Dacă impresiile familiei mele, scrise de mine, sunt asemănătoare cu ale prietenilor dumneavoastră înseamnă că am reuşit să fiu obiectivă!

Aşa este, prea scump chiar şi in condiţiile unor oferte speciale! Noi ne-am fi dorit câteva zile la Sinaia, locul cel mai drag noua de pe Valea Prahovei dar cum a fost perioada de desfăşurare a festivalului Sinaia Forever şi nu am facut rezervare din timp nu am mai găsit nimic. Ne-am învăţat lecţia pentru toamna viitoare!

balasa violeta, dananecula, Floria, Michi, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂAlpin Hotel & Aparthotel: