ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2012
ÎNSCRIS: 17.12.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 2, 3 ani

O varianta de luat in seama

M-am pregatit din timp pt vacanta de vara la mare.

Fiind cu 2 copii mici, anul acesta am ales Mamaia, dupa reusitele partiale din anii trecuti in alte parti ale litoralului nostru.

Cautam un apartament, studio, ceva. Cum cele de la hoteluri le gasesc mult prea scumpe, am cautat oferte pe la apartamentele cu regim hotelier.

M-am cazat la un studio de la Tudor's, pe malul lacului, vis a vis de Cazino Mamaia, contractata printr-o agentie/site de inchirieri de genul acesta.

Tarif 69 eur in care ar fi trebuit sa intre un studio (adica un fel de garsoniera) cu de toate.

Ce are - finisaje peste medie, mobilier nou, s-a investit cu gust in partea 'artistica' (poster, veioze, aplice, perdele etc), spatioasa, lift, parcare, piscina, mobilier minimal de bucatarie, plita electrica, frigider, cafetiera.

Ce nu are si ar fi trebuit sa aiba (asa scria in anuntul de promovare)

- canapeaua extensibila era de fapt un fel de sofa pe care sa te intinzi la televizor, nicidecum de dormit

- masa pt 4 persoane lipsa. Era doar o masuta mica rotunda, de plastic si cu 2 scaune tot de plastic, toate pe balcon. Noi le-am mutat inauntru.

- masina de spalat lipsa, desi era unul din punctele forte pe care le-am luat in considerare la alegerea acestui studio. Agentului de inchirieri i-am spus ca nu imi ajung 2 prosoape pt o saptamana si ca daca nu am masina de spalat rufe trebuie sa gasim o solutie. Agentul era mirat cand i-am spus ca nu exista masina de spalat (a cautat-o si el :)) si mi-a promis ca imi mai aduce prosoape. Rusine! - nu s-a tinut de cuvant

- cada era cu hidromasaj, dar era defecta si nu aveai presiune la apa sa faci un dus ca lumea

- la bucatarie nu aveai niciun fel de ibric, tigaie, nimic. Doar farfurii, tacamuri, saci gunoi menajer.

Prima impresie lasata, nu de apartament, ci de lucratorii de la agentia de inchirieri - neseriosi. Am stabilit impreuna o ora la care sa vina sa imi dea cheia de la apartament, ei au venit dupa o ora si mi-au spus ca mai dureaza putin. Putin a insemnat inca o ora in care am asteptat cu totii o echipa de curatenie (ultimii clienti ii avusesera cu 3 zile in urma si camera nu era gata). Totul a fost facut de mantuiala in 10 min.

Studioul era spre strada, fiind in plin sezon, f mare galagie, mai ales de la celebrele care alegorice ale lui Mazare. Poate era mai bine cu fata spre lac, cu siguranta mai frumos, dar acolo bate soarele dupa amiaza si nu ma vad cu AC batand in singura camera in care pot culca copiii. Daca as merge fara ei cu siguranta as lua spre lac.

Piscina ingrijita, noi am avut-o inclusa in pret, altii plateau 30 lei. Am fost de 2 ori, spre seara. O f mica terasa in fata lacului, mi-ar fi placut acolo o cafea, dar nici nu am trecut pe acolo pt a nu deveni un loc de 'plimbare' pt copii (nu este deloc sigura pt copii!!!)

O consider o optiune de luat in seama in continuare.

Dar puteau sa isi faca mai bine treaba cei de la agentia de inchiriat, sa fie ceva mai curat in camera (de balcon sigur nu s-au atims cu vreun mop sau aspirator) sa mearga apa la cada, sa puna si ei pe balcon un uscator de rufe (am gasit de asta si la hoteluri romanesti cu mult mai putine pretentii), sa nu zica ca au masina de spalat si pana la urma sa nu fie asa...

Trimis de maria012 in 03.11.12 17:06:08
Validat / Publicat: 03.11.12 18:09:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 3084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria012); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.11.12 18:00:20]

Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, pâna la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc)

maria012AUTOR REVIEW
[03.11.12 18:12:19]

@webmaster: Buna

Acolo e.

Merci

[03.11.12 18:23:59]

Maria, mulţumesc pentru confirmare.

dinţosul
[06.11.12 13:57:56]

Aproape 500E doar cazare? ... este mai de grabă o variantă de ocolit decât de luat în seamă!... mai ales că nici serviciile de cazare n-au fost la superlativ.

dinţosul, maria012