ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2012
ÎNSCRIS: 30.10.12
SEP-2012

Minunata vacanta in insulele Ciclade

Bouzouki Ensemble - I balanto tou adriou

Naxos - am luat prima data 4 nopti dar pentru ca totul a fost perfect in urma unei sedinte cu toata familia, am hotarat sau mai stam inca 3 nopti si nu ne-a parut rau deloc. Vreme super, haladuit pe toata insula; am gasit si una din locatiile gasite pe net foarte scumpa: Medusa Resort. Pe net totul arata super, in realitate mai adaugati vreo zece ani, fara nicio intretinere, basca drumul pana acolo vreo 5 km in care mi-a parut rau si de ATV ca l-am bagat pe acolo.

Grecii, persoane politicoase, cei de la receptie si ospatarii o rup bine cu engleza, totusi nu va incredeti prea mult in ospatari... In rest cetateanul de pe strada este dezastru - nu stiu o boaba engleza; daca-i intrebi de un hotel sau de o plaja inteleg dar iti raspund in greaca si-ti raspund, raspund, raspund...

Aici la Plaza Beach Hotel aveam si autobuz din ora in ora pentru Chora, ultima cursa 23:30 din Chora. Plaja din Plaka este renumita pentru nudism; acum numai cateva cupluri obosite de francezi, mai hodorogiti ca noi...

De la taverna Aronis am cumparat ulei de masline facut din livada lor; vreo 20 l, la culoare verde inchis, la gust fara cuvinte... Nu degeaba se spune ca cele mai falsificate produse sunt uleiul de masline si mierea de albine.

Sunt si o gramada de magazinase mici pe plaja in care poti gasi de toate, de la slapi pana la rosii, branza, salam, detergenti, apa minerala plata/cu bule, la preturi acceptabile: o bere (rece, rece) 500 ml - 1.80 EU. De la unul din ele am cumparat o pereche de slapi mai smecheri; a doua zi pana-n pranz erau deja 80% rupti. Facand cumparaturi de acolo i-am aratat casierului (avandu-i inca in picioare); am ramas surprins, fara nici un alt comentariu (sa vada bonul) mi-a spus sa-mi aleg dintr-un alt model, care s-a dovedit a fi mai rezistent si acum ii port la bazin in Braila. Inchipuiti-va operatiunea asta la noi in Mamaia...

In Chora puteti vizita (gratis) poarta lui Apollo, cred ca ati remarcat-o in in fotografiile postate. De acolo se vede foarte bine golful unde acosteaza si ferry-boat-urile; ar mai fi un castel venetian de vazut dar spre rusinea mea nu l-am vizitat, toata ziua am stat la plaja si la baie in mare, dupa amiaza somnul de frumusete dupa care din nou plaja si baie si seara la taverne cand castelul era inchis...

Greu, greu tare de tot ne-am despartit de Naxos si pe la pranz am plecat spre Santorini...

Daca doriti, voi continua cu impresii si imagini din Santorini

Poze am postat din greseala tot la impresii insula Paros, deci cine este interesat le poate viziona acolo

Trimis de doricuta in 03.11.12 10:02:05
Validat / Publicat: 03.11.12 11:24:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doricuta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 NAXOS HOTEL MEDUSA RESORT

[03.11.12 11:23:14]

Fotografiile respective au fost mutate manual la acest articol.

Mulţumim pentru impresii, doricuta

doricutaAUTOR REVIEW
[03.11.12 11:29:41]

@Admin: multumesc si eu, sper ca v-a placut ce am postat pana acum, urmeaza Santorini...

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[03.11.12 11:43:04]

Nu este vorba efectiv de un castel, in aproape toate insulele greceşti pe care le-au stăpânit, veneţieni si-au construit fortăreţe (asezate pe inălţimi), Kastro din Chora ocupa partea superioara a oraşului, o zona fortificata pitoreasca cu străduţe înguste cu case locuite incă de urmaşii familiilor nobile veneţiene care s-au stabilit aici. Multe dintre aceste case sunt împodobite cu blazoanele acelor familii. De fapt iniţial au fost doua randuri de fortificaţii, cele exterioare nu mai exista azi, s-au pastrat insa fortificaţiile interioare ce delimiteaza acea zona cunoscuta sub numele de Kastro

[03.11.12 11:53:06]

dorissa
[16.05.16 10:20:47]

@doricuta - Buna, as vrea sa te intreb, stii cumva daca din Naxos Town se gasesc excursii de 1 zi spre Koufounisia? sau din Paros? noi le-am planificat concediul in Naxos-Paros (jumi-juma) si ulterior am citit mai multe despre Koufounisia... sunt platite deja cazarile si nu mai putem renunta, si ne-am gansit ca poate gasim vreo excursie optionala... cum se organizeaza de ex din Paralia catre Skiatros... ? As multumi oricui care poate sa-mi ofere detalii. zi cu soare

doricutaAUTOR REVIEW
[01.06.16 21:43:54]

@dorissa - sunt sigura ca din Naxos se poate pleca oriunde

doricuta, dorissa
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Naxos: