ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2012
ÎNSCRIS: 09.08.10
OCT-2012

A fost odata.....Bun pentru tranzit, atat.

Hotelul Continental (fost Arcasul).

Este un hotel bun, potrivit pentru “sederi” ocazionale & turism. Este amplasat chiar in zona centrala a orasului Suceava, in apropierea Casei de Cultura sau Piata Centrala. Nu este la nivelul “lantului de hoteluri Continental” din tara, dar “merge” pentru cateva zile de tranzit.

Hotelul este amplasat aproape de centrul Sucevei, pe strada Mihai Viteazul nr. 4 - 6 dispune de o capacitate de aproximativ o suta de locuri de cazare in camere single, double sau apartamente.

Facilitati: restaurant, bar, sali de conferinta, parcare proprie...

Camerele: sunt de 2 tipuri:(ne) amenajate. Curatenia se face zilnic, la fel si prosoapele din baie. Mobilierul este totusi mai nou (nu aveti “dulapuri” in camera), somiera/salteaua foarte moale, nu mi-a placut acest lucru.

Piesa de baza este restaurantul, acesta este renovat conform standardelor retelei de hoteluri Continental, acesta se afla situat in dreapta (dupa ce urcati cateva trepte/scari) receptiei, la parter. Preturi medii spre mari, nu recomand.

Spatiul desemnat pentru a se servii micul dejun se afla in partea stanga a receptiei, la parter (dupa ce coborati cateva trepte).

Micul dejun …asa si asa…. 2 feluri de mezeluri, cascaval, crenwusti (de pui), oua fierte, omleta, unt, branza topita, rosii, masline, iaurt natural, croasante simple, gem & miere. Toate puse mai “rarut” (sa nu zic “rationalizate”) si slab calitative. Daca doreai paine prajita trebuia sa soliciti/ceri acest serviciu.

Bauturi: ceai, cafea, suc granini (portocala/piersici), apa plata.

Receptia: Personal cam neingrijit, fara echipament (tinuta) adecvat (a), trebuie imbunatatita toata receptia inclusiv ce se afla in spatele ei (a ramas ca in anii ’90). Din cele 5 ceasuri ce aratau diverse “fusuri” orare, doar cel pentru RO “arata” ora exacta. Cel ce indica ora New York –ului, avusese (deja) contact cu “Huricane Sandy” (nu functiona).

Parcarea mica, maxim 10 locuri, daca parcheaza un autocar deja sunt probleme. Aceasta nu se plateste (plata de parcare).

La final recomand a se gasi alta locatie pentru cazare, sunt destule pensiuni ce va pot oferi sevicii mai bune.

Orasul Suceava se afla in proces major de modernizare (centru) deci atentie pe unde va aventurati. Pentru cunoscatori: Oul (incondeiat) din centru a disparut (nu stiu unde a fost relocat, daca a fost), in locul lui a aparut o ditamai parcarea (subterana).

Toate cele bune, vacante minunate oriunde va aflati.

P. S. Daca doriti sa serviti o mancare sanatoasa, proaspata si diversificata intr-un loc mai putin deosebit, apelati cu incredere la serviciile pizeriei Sempre. Recomand locatia tuturor aceasta locatie, are de toate (ciorbe, minuturi, gratare, salate, etc.) mai putin bauturi alcoolice. Personalul ce o are in locatie/deservire are alta orientare religioasa, sper sa nu deranjeze (habotnici).

Trimis de RossoNerro in 01.11.12 15:52:32
Validat / Publicat: 01.11.12 18:08:09

VIZUALIZĂRI: 1231 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera... inainte defolosire.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 24.18 EUR pe cameră

Lyssys
    [03.11.12 21:34:18]

Am fost acolo, la acest hotel, la puţin timp de la darea lui în folosinţă, cred că prin aprilie 1974... În altă viaţă... aproape! Era parte a traseului în cadrul unei activităţi... pioniereşti, ''Ambasadorii prieteniei pioniereşti'', care s-a desfăşurat la Iaşi. Altă epocă, alţi ani, ai noştri, de aur... Mă refer la vârstă, să se înţeleagă...

Din câte amintiri, foarte vagi, mai am, parcă hotelul avea decoraţiuni lambrisate de stejar, mi-a plăcut mult atunci! Am stat la etajul 1, pentru o noapte, şi colegii noştri de excursie de la una din camerele învecinate -nu mai ţin minte dacă fete sau băieţi- au aruncat cu oase în geam, apoi au sunat să spună că sunt stafii... Oricum, ne-am speriat în primă fază... Mici şi proşti...

Scuze, este cam off topic, mă bucur însă să aud că a supravieţuit vremurilor, într-un fel sau altul.

Lyssys
    Alte impresii din această RUBRICĂContinental Hotel: