ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2012
DIN: Păuleşti [PH]
ÎNSCRIS: 22.09.10
DEC-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 ani

Va invit in secuime! Un loc special cu Oameni Minunati!

Ziua buna!

In primul rand as vrea sa multumesc tuturor celor care isi fac timp sa scrie pe acest site, celor/celui care a avut initiativa crearii acestuia, pentru ca datorita eforturilor dvs. sunt o persoana mai bine informata de ceva timp, iar atunci cand ne pregatim sa mergem intr-o locatie, nu o facem pana nu cautam impresii pe acest site.

Revenind la pensiunea Black Stork, asa am procedat si anul trecut in momentul in care am hotarat sa facem revelionul in aceasta locatie, dar nu am gasit nici un review pe site. Nu vreau sa va spun cate search-uri pe internet am dat pana ce am gasit o pensiune care sa corespunda criteriilor noastre si anume: o pensiune micuta cu 3 camere, cu 3 bai (grupul nostru fiind format din 6 adulti + 2 copii), relativ aproape de Ploiesti, unde sa putem lua si masa si sa fie acceptabil din punct de vedere financiar.

Astfel, la inceputul lunii noiembrie am luat legatura telefonic cu proprietarul pensiunii, dl. Levente Gazdag si in urma discutiei avute am convenit sa ne trimita pe mail oferta pentru revelion, lucru care s-a si intamplat. Astfel, prima oferta a fost de 4.900 lei/4 nopti/ toata pensiunea incluzand mic dejun, cina + masa de revelion, iar a doua oferta de 4.000lei/3 nopti cazare + demipensiune + masa festiva, bauturile alcoolice fiind incluse pentru toate serile, nu numai pentru seara de anul nou. Am convenit sa optam pentru a doua oferta si neavand alte informatii despre locatie am decis sa mergem la fata locului si sa dam avansul (cred ca ne-au cerut 50%).

Avand un drum de facut la Brasov, am decis sa ne abatem un pic si sa vedem cu ochii nostri locatia, dat fiind faptul ca suntem patiti cu alte unitati de cazare. Parasind Brasovul, mergem pe E60 spre Sighisoara, iar de la Feldioara parasim europeanul si mergem spre Aita Medie, trecand prin Haghig, Belin si Aita Mare. Totul a fost ok pana ce am ajuns in Aita Mare si am vazut un peisaj dezolant, casele micute cu zidurile acelea la strada ce nu te lasa sa vezi mare lucru, drumul peticit, ce sa va mai spun, mai ca ne venea sa ne intoarcem din drum si sa lasam balta totul. Dar cum vorbisem cu proprietarul sa ne intalnim si promisiunea facuta trebuie onorata am mers pana la capat... si bine am facut!

Am descoperit un om de o modestie si simplitate extraordinare, cu mult bun simt si cu o vasta cultura generala. De cum am ajuns, am vazut ca pensiunea se deosebea de restul caselor din jur, fiind renovata si purtand amprenta stilului arhitectural sasesc. Dl. Levente a incercat sa redea stilul autentic, neachizitionand mobila din pal, ci reconditionand mobila veche gasita prin sat sau imprejurimi. Fekete Golya Panzio este o casa taraneasca, decorata in stil rustic, cu 3 camere cu 2 paturi, o masuta cu 2 scaune din lemn, fara televizor fiecare camera avand baie (1 cu vana si 2 cu cabine de dus).

Camerele sunt unite cu livingul si bucataria printr-o veranda de lemn foarte spatioasa, unde vara se poate lua masa, dezavantajul pentru aceasta, existand iarna, pentru faptul ca nu este inchisa cu geamuri, dar cred ca i-ar lua din farmec. Livingul este prima incapere, cu vedere la strada, la dealul pe care se afla o mica biserica ortodoxa, iar in partea opusa lui se afla bucataria, dotata cu toate cele necesare. Trebuie sa va spun ca proprietarul nu locuieste aici, familia dumnealui avand o casa in apropiere. Casa nu era incalzita in noiembrie cand am vizitat-o, neavand turisti, dar am fost asigurati ca vom avea tot confortul necesar la venirea noastra in decembrie. Intr-adevar asa s-a intamplat, sejurul nostru de revelion, desi scurt, a fost superb!

Am ajuns la amiaza si fost primiti cu tuica din chimen, o specialitate locala si apoi poftiti la masa. Ce Maramures, ce Bucovina! Va rog sa poftiti in ungurime! Sper sa nu supar pe nimeni cand zic lucrul asta! N-am nici o intentie in acest sens si nici nu pot fi banuita cum ca vreau sa-i laud mai mult pe maghiari, decat pe romani; n-am vreo legatura de rudenie sau de altfel cu acestia. A fost cel mai reusit revelion al nostru din punct de vedere al ospitalitatii si felului in care am fost primiti si tratati!

Trebuie sa va spun ca eu sunt un pic mai pretentioasa la mancare, nu in sensul ca mananc numai caviar, ci pentru faptul ca prefer sa mananc putin si gustos, decat mult si prost. Aici, nu a fost cazul, deoarece mancarea pregatita de bucatarese a fost foarte gustoasa si fara portii fixe. Nu o sa pretind ca mancarea era numai bio, din gospodaria proprie, dar in mare parte produsele proveneau de la localnici si de la socrii proprietarului. Credeti-ma ca am fost in Maramures, unde micul dejun era coplesitor format din produse frantuzesti. Platourile de la masa de revelion au fost mai ceva ca la restaurant! O sa exemplific cu poze pentru credibilitate! Cat despre restul meselor erau in felul urmator:

- micul dejun cuprindea oua (omleta sau fierte), zacusca, unt de la Covalact, lapte, cereale, mezeluri, salata de vinete, dulceata, ceai, cafea, etc;

- masa de dupa amiaza: supa/ciorba (de rosii, de tarhon si de linte) felul doi (friptura, snitele + garnitura/sarmale) + desert (prajitura, clatite).

Bauturile alcoolice au fost conform intelegerii: tuica + visinata, bere Harghita (excelenta, nu mai bausem), vin patru sortimente (alb dulce si sec; rosu demidulce si sec "Recas") si sampania aferenta mesei de revelion. Totul din belsug!

Va spun cu mana pe inima ca nici prin gand nu mi-a trecut ca ne vom simti atat de bine! Asemenea gazde primitoare nu am prea am gasit printre romani. Una dintre doamnele care se ocupau de bucatarie, ne-a spus ca acolo nu este loc de ranchiuna si prejudecati; maghiarii care au ponderea majoritara convietuiesc fara probleme cu romanii. De asemenea, romanii minoritari fiind au invatat maghiara si vorbesc fara probleme. Asa ca sa lasam deoparte prejudecatile pentru ca acolo oamenii convietuiesc in tihna si isi vad de problemele lor.

Asadar, daca aveti ocazia si vreti sa petreceti cateva zile linistite in care sa va reincarcati bateriile, in apropiere de Brasov si nu vreti sa strabateti o tara intreaga pentru a ajunge intr-una din locatiile mult prea mediatizate

Am Descoperit Un Loc: Pensiunea Fekete Golya (Black Stork) !

Trimis de adry24 in 30.10.12 15:59:18
Validat / Publicat: 30.10.12 17:06:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în COVASNA.

VIZUALIZĂRI: 3088 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adry24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din fata pensiunii Black Stork spre dealul cu bisericuta ortodoxa-noiembrie 2011

• SOCIALs