ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2012
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 09.08.10
OCT-2012

Patru zile in Istanbul

Aceasta excursie a fost organizata cu plecarea din Galati, la ora 18.00 pe traseul Varna -Burgas-Istanbul unde am sosit la ora 9.00, a doua zi. Cazarea am avut-o la un hotel de 3*-Avlonya, situat la 3 statii de centrul istoric, un hotel modest dar curat. Nu eram pentru prima oara in Istanbul, asa ca nu am asteptat sa mergem cu grupul in Marele Bazar ci ne-am plimbat singuri in zona si am facut unele cumparaturi.

A doua zi am vizitat muzeul Topkapi si Catedrala Sfanta Sofia. Seara am optat pentru o croaziera pe Bosfor, o vizita la Bazarul Egiptean si un tur de noapte al Istanbulului, prilej cu care am aflat o scurta lectie de istorie a orasului si am putut admira zidurile cetatii Constantinopol.

In cea de-a treia zi am mers in excursia de la Buyukada (Insula Printului). Ne-am imbarcat pe ferryboat langa palatul Dolmabahce iar drumul pana la insula a durat 1ora45min., cu cateva opriri la alte insule din marea Marmara. Deoarece pe insula nu circula automobilele ne-am deplasat cu trasuri aprox 30 min. Drumul este superb, stradute incarcate de flori, vile minunate printre care se intrezareste marea incredibil de albastra. Ultima parte a drumului, am facut-o pe jos, pe un drum pietruit marginit de paduri de pini, este un drum usor de parcurs, se pot face opriri iar la capatul acestuia va asteapta o panorama care pur si simplu iti taie rasuflarea. Aici se afla si manastirea sf Gheorghe cu o icoana a acestuia facatoare de minuni. Pe marginea drumului, veti gasi fundite agatate de crengute de calatori pentru a li se indeplini o dorinta. La intoarcere am luat masa la una din terasele din apropierea portului si am facut o mica plimbare pe faleza. Va recomand cu toata caldura aceasta excursie nu este costisitoare si este o destinatie deosebit de frumoasa.

Seara am mers la meciul nationalei Romaniei cu Turcia, a fost pentru mine o experienta inedita, era pentru prima oara cand mergeam la un meci si am avut satisfactia ca am castigat cu 1-0.

In ultima zi am vizitat Moscheea Albastra, Hipodromul, Fantana Germana, Coloana Serpuita si Obeliscul Faraonului Tutmose, adus de imparatul Constantin din Egipt. Dupa ora pranzului am mers la doua manastiri ortdoxe, la Izvorul Tamaduirii sila Patriarhia Ecumenica a Constantinopolului unde am putut vedea si atinge unul din cuiele care au fost batute in trupul Domnului Isus Hristos. Am plecat spre Romania la ora 16.00 si am ajuns acasa dimineata.

Recomand aceasta destinatie tuturor, atat celor pasionati de istorie, cumparaturi, cat si celor dornici sa cunoasca un loc exotic, fermecator si unic.

Trimis de DaniX in 28.10.12 22:07:05
Validat / Publicat: 29.10.12 06:40:30
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DaniX); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.10.12 22:36:47]

@DaniX, daca doresti sa scrii un review despre hotelul unde ai stat am creat o rubrica pentru el aici : amfostacolo.ro/hotel.php? ... tanbul&id=13073

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Istanbul: