ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2012
DE Nicu
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
OCT-2012

Cu trenul și autocarul prin Balcani

Am făcut un fel de circuit prin Balcani, de data asta ceva mai scurt față de cel de data trecută (2008) care a cuprins și mai multe țări și o perioadă mai mare tot în Balcani.

Față de circuitul de acum atunci a fost în plus Turcia, Bulgaria și Albania, dar a lipsit o altă... țară... prezentă acum, în acea perioadă această țară era greu de pus pe lista de vizitat cu toate ca am trecut pe aproape.

Despre acel circuit nu am scris, poate altădată sau poate nu e cam vechi 2008

Balcani 2012 octombrie

Țări vizitate

Serbia

Macedonia

Kosovo

Muntenegru

O să prezint aici mai multe info despre transport și traseu.

Am mers cu tren, autocar și microbuz.

Tren

Am avut un bilet Balkan Flexipass valabil în țările din balcani cu plecare de la domiciliu din țară. Bilet pe care e scris numele si seria actului de identitate buletin sau pașaport după caz.

In zonele unde nu era tren am mers cu autocar.

Am plecat de acasă cu trenul din Timișoara la 5,45 spre Serbia pînă la Vîrșeț.

Trenul București Belgrad nu mai circlă din iunie.

La Vîrșeț am coborît și după controlul la frontieră am urcat in autocaul din spatele gări care pleacă după 30 min spre Belgrad.

Cine nu are bilet mai departe plătește 5 euro sau in dinari.

Atenție din ro nu vor să vîndă bilete mai departe de Vîrșeț, numai dacă destinația e dincolo de Belgrad.

Eu nu am plătit la autocar fiincă depășeam Belgradul.

Am ajuns la Belgrad la gară in jur de ora 9, am luat bilete doar locuri la cușetă pentru trenul de seară spre Skopje Macedonia, am lăsat bagajele la gară preț echivalent 1 euro bagaj 24 h plătit in dinari și am plecat in oraș.

Seara la tren și dimineața cu o oră inainte de capăt vama o dată la sîrbi și o dată la macedoni, după 30 min am ajuns in capitală adică la Skopje.

Gara e sus și se coboară două nivele și se ajunge jos unde e și autogara, gara urîtă, autogara condiți bune cu 8 ghișee de bilete și casă de schimb valutar.

Curse de autocar spre multe direcți intern și internațional, totul ff bine organizat.

Am schimbat ceva euro pt denari (nu dinari) și după1,30 min am luat autocar spre prima destinație din acest circuit adică Ohrid.

Autcarele circulă de la Skopje la Ohrid din 2 in 2 ore pe două trasee unul de 170 km celălalt mai lung și upă 3 h am ajuns la Ohrid. Cost aprox 9 euro plătit in denari.

In timpul sejurului de aici am făcut o vizită la 25 km la Struga tot pe malul acestui mare lac. Am mers cu microbuz dimineața și am venit inapoi seara.

Struga e un orăsel la granița cu Albania (In Albania nu am mai mers am fost data trecută) unde albanezii sunt majoritari cam 70%.

Tot aici am stat de vorbă si cu un aromân care mia povestit cîte ceva din zonă și așa am aflat că aici sunt 2000 de aromâni, a spus două mile aromâni.

Nu mai rețin prețul biletului de microbuz Ohrid Struga dar era echivalentul unei cafele la bar.

După sejurul la Ohrid am luat autocarul și am plecat la Bitola lingă granița cu Grecia și Albania, al doilea oraș ca mărime din Macedonia după Skopje, in autogară am întreba unde e centru, cam 10 min pe jos, a urmat cazare și la urmă tren spre Skopje din nou.

A urmat Kosovo

Din Skopje spre Priștina sunt cam 90 km, autocar spre Priștina pleca la ora 17, bilet autocar 5 euro de persoană plătit în denari (nu dinari) am urcat in autocar și în 10 min a plecat.

Aici nu mai e bun buletinul trebuie pașaport, după 10 min de la plecare a trebuit să trec pe un tabel nume prenume și serie pașaport pt control frontieră, în 30 min am ajuns la graniță, control 15 min pe o parte și la fel 15 min pe cealaltă parte și gata suntem in Kosovo.

În jurul orei 19,30 am coborît din autocar înainte de autogară undeva aproape de bulevardul Bil Clinton și la ora 21 era deja seară bine eram cazați la hotel, noaptea după 12 tîrziu încă eram la plimbare prin oraș (despre asta poate altădata doar daca e cineva interesat)

Înaine de plecare am mers la autogară să văd la ce oră am autocar inapoi în Skopje, de ce Skopje fiincă era tren și aveam bilet valabil.

Pe tabela electronică nu era Skopje, erau toate rutele dar asta nu, pînă la urmă am deslușito și pe asta in albaneză Skopje se scrie și se spune altfel adică Scup.

La plecare am cumpărat bilete spre Skopje și pe bilete scria așa... bileti autobusi... dat 10 euro pe 2 bilete și casierul a spus în albaneză că nu ajunge, a văzut că sunt străin și a scris pe hîrtie prețul, era 5,5 euro un bilet fiincă era microbuz. A urmat drumul înapoi, tabelul, vama.

Kosovo 5o% din populație are sub 25 de ani.

Din nou la Skopje, vizita în oraș și seara din nou tren Skopje la Belgrad, plătit loc la cușetă in tren echivalentul a 6 e loc plătit in denari.

Din nou după plecarea trenului la 30 min frontiera cu formalităti vamale și pe urmă somn pînă dimineața la Belgrad.

Mai departe

După 2 ore alt tren de data asta tren de zi la clasă nu la cușetă

Belgrad Sutomore (Muntenegru)

Sosire la Sutomore seara la ora 20, căutat cazare, la ora 21 am găsit pe plajă la 15 metri de mare era totuș octombrie.

A urmat sejurul aici, mai departe autocar spre Petrovac cam la 20 km depărtare de Sutomore și înainte de Budva cu aprox 10 km.

Am făcut baie la mijlocul lui octombrie, temperatura aerului 27 grade, a mării 23 grade.

Peisaj și plaje la Petrovac peste Budva. Plaje de lux, plaje murdare după furtună, am prins și așa ceva.

După sejurul aici înapoi la Sutomore (20 km) și seara am luat loc la cușetă, 6 euro loc, dimineața sosire la Belgrad, înainte de Belgrad cu 15 km trenul a lovit un autoturism si la făcut praf, mai mult nu știu dar am văzut cum arăta mașina și asta a fost motivul întîrzierii.

Am ajuns la Belgrad și hai mai departe tot cu tren direcția Novi Sad, vizită in oraș, înapoi la Belgrad tot cu tren și la 15,55 din spatele gării din Belgrad cu autocarul spre Vîrșeț, formalități vamale și tren spre Timișoara.

Vama Moravița, pentru prima dată in acest circuit control bagaje... intram în UE.

Țigări alcool

Se controlează amanunțit, în unele cazuri se confiscă la unii ce depășesc aceste două feluri de produse adică Tabac și alcool.

Foarte diferit controlul față de anii trecuți.

Moneda

Serbia dinarul 1 euro=112 114 dinari

Macedonia denarul 1 euro aprox 61 denari

Kosovo euro

Muntenegru euro

Tabak

Peste tot in toate trenurile se fumeaza

La vagon bar in tren am întrebat dacâ e voie și era

Telefonia mobilă

Prețuri ff mari

Am avut 2 telefoane un vodafone și digi

Apel primit 90 cenți plus tva minutul, apel către românia 2 euro minutul, vodafone se cam bîlbîia ex intru în Kosovo și după 30 km mesaj bun venit in Slovenia, în multe cazuri pe un telefon aveam semnal și pe celălalt nu.

Noroc de vifii pe telefon, a mers acceptabil Tango la apelui video și la fel audio Skype.

Despre rubrica cafea restaurant, băuturi e mult de povestit.

Traseul a fost așa

Timișoara Vîrșeț Belgrad Skopje Ohrid Struga Ohrid Bitola Skopje Priștina Skopje Belgrad Sutomore Petrovac Sutomore Belgrad Novi Sad Belgrad Vîrșeț Timișoara.

Total 20 zile.

Din acet circuit trei au fost stațiuni turistice in adevăratul sens adica

Ohrid

Sutomore

Petrovac

Balcani cu bune și rele.

Lumea vâzută la fața locului (în multe cazuri) e... alta... față de ce ai crezut că vei găsii... acolo.

Trimis de Nicu in 26.10.12 17:53:28
Validat / Publicat: 26.10.12 19:03:59

VIZUALIZĂRI: 4217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 In tren la vagonul bar, aici se fumeaza, Ue inca nu a ajuns aici mai e ceva timp.

webmaster77 [26.10.12 18:35:55] »

Mutat la rubrica "Excursie Balcani" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Costi [26.10.12 19:48:40] »

@Nicu:

Interesant modul de deplasare ales de tine, deşi, pentru mine, cam dificil.

În proiectarea circuitului balcanic făcut de mine anul acesta în august (a se vedea link-ul spre review-ul meu, "Cu maşina prin Balcani", jos, pe această pagină) am cochetat şi eu cu ideea unei vizite în Kosovo. Am renunţat însă rapid, după ce mi-a povestit cum e pe-acolo un prieten care avusese o aventură anul trecut, în drum spre litoralul muntenegrean.

E drept, era cu maşina personală.

Din cele povestite, am să fac aici un scurt rezumat.

A intrat în Kosovo din Serbia, fără mari probleme, cu excepţia unor priviri ale grănicerilor sârbi care exprimau ceva de genul: "Aştia sunt nebuni, nu ştiu unde intră! " şi pe care le-au înţeles puţin mai târziu.

Prima sperietură au tras-o după câţiva km percurşi, când s-au intersectat cu un convoi de maşini pline cu indivizi care trăgeau din toate armele din dotare.

Spaima iniţială s-a mai domolit când şi-au dat seama că era vorba de un alai de nuntă, deşi era joi, iar maşina cu mirii era mai pe la coada alaiului.

Scena s-a mai repetat de câteva ori pe parcurs. Asta a fost pentru mine suficient să trag concluzia simplă că, într-o ţară în care deţinerea armelor de foc nu e nicidecum controlată, eu nu am ce să caut.

Aventura amicului meu nu s-a încheiat însă aici. Ajunşi la graniţa cu Muntenegru, la vederea paşapoartelor, grănicerii i-au tras pe dreapta. De ce ţară sunt emise aceste paşapoarte? , s-a făcut că nu ştie un ofiţer. România, a spus amicul meu. România, România... n-am auzit de ţara asta! Tu ai auzit? l-a întrebat ironic pe un subaltern.

Trecând pe un ton serios, ofiţerul le-a explicat că, din cauză că România nu recunoaşte statul kosovar, nici ei nu recunosc existenţa României. Ca atare, documentele româneşti sunt, din punctul lor de vedere, nule, fiind emise de o entitate pe care ei nu o recunosc.

În sfârşit, nu o mai lungesc, au stat mai mult de 10 ore, până când kosovarii s-au plictisit de ei şi i-au lăsat să plece...

În acest timp, amicul meu a dat o mulţime de telefoane, printre care şi unul la ambasada României la Belgrad. Ştiţi care a fost răspunsul primit de acolo? Noi nu putem face nimic. Cine v-a pus să intraţi acolo?

Ca atare, comparând situaţia cu a ta (vei spune, firesc, că totul a fost OK), trag concluzia că pe-acolo este după cum îl taie mintea pe respectivul poliţist, sau ce-o fi el. Poţi să mergi şi să nu se întâmple nimic rău, sau poţi să ai probleme. Eu am preferat să nu risc!

Oricum, felicitări pentru circuitul gândit şi pus în practică. Recunosc că mie, cu maşina mi-a fost mult mai uşor.

Aştept continuarea cu detalii din locurile vizitate.

P.S. Dacă întâlniţi o maşină cu o vinietă pe care scrie RKS, atunci ea este din Kosovo.

Nicu [26.10.12 22:19:26] »

Webmaster

va rog sa rectificati durata sejur 20 zile, multumesc.

efectuat corectura solicitată (by webmaster)

sunflower [27.10.12 11:12:49] »

Vreau si eu un circuit de 20 de zileee!!!

Lyssys [27.10.12 18:48:23] »

Unde se află acel balcon din P11??? Este balconul unei camere de hotel? Pare pe malul mării, la propriu!

Este superbă imaginea pe care aţi surprins-o, daţi-ne amănunte, vă rugăăăm!!! (Nu cred că am supărat pe cineva folosind pluralul?!?)... Ce locaţie este? Unde?

Dacă scriaţi, puuuţin măcar, despre ce aţi vizitat în răstimpul fiecărei opriri (etape) a circuitului, ar fi fost mai bine pentru noi, cititorii, dornici să aflăm maxim de informaţii pe unitatea de lecturat, deşi, pentru dumneavoastră, scriitorul, pe moment, ar fi însemnat, bineînţeles, ceva mai multişor de muncă... Că uneori simţeam că m-am pierdut la dus-întors-dus...

Astfel, apreciam cam câte pot încăpea într-o zi, înainte de a apare următorul rw... Acum... rămânem în aşteptare... !?!

Nicu [28.10.12 00:40:39] »

@ Lyssys

Am scris mai mult despre traseu și în mare despre cum a decurs acest circuit, mai puțin despre stațiunile vizitate sau celelalte locuri unele de interes turistic altele mai puțin ex Kosovo care sigur nu e destinație turistică.

La final ați spus că era prea mult... dus... întors... iară... dus... și tot așa, daca scriam mai detaliat ieșea și mai încurcat.

La un moment dat în decurs de 24 de ore am trecut prin 4 țări.

O să incerc să detailez dar mai mult pe zonele de interes turistic (stațiuni) unde am și petrecut cel mai mult timp din acest așa zis circuit.

Poza nr 11 și balconul

Sunt din o pensiune la aprox 15 metrii de mare chiar in centru

statiunea se numește Sutomore din Muntenegru, ca și termen de comparație fața de noi (România) ar fi un fel de Eforie Sud dar și la munte și la mare.

Preț de octombrie 15 euro camera dublă, temperatura 27 grade și apa mării 23 grade, acasă la Timișoara erau atunci 6 grade. Am prins și furtună și distanța față de acel balcon era și mai mică.

Legat de trenul Belgrad Muntenegru, la capătul trenului erau vagoane pentru transportat mașina și toate locurile (pt mașini) urau ocupate.

În linii mari cam așa a fost acest să-i zic circuit, ști cind pleci dar nu știi cînd ajungi acasa, dacă punem la socoteală o... destinație (țară) din această vacanță uni ar mai adăuga... poate... nici nu mai ajungi.

Nicu [28.10.12 12:04:49] »

@ Costi

Intrarea cu masina in Kosovo

Nu sunt valabile asigurarea de raspundere civila auto si cartea verde eliberate in Romania.

Pina aici am inteles de ce, fiinca Romania nu a recunoscut aceasta... tara... dar ce nu am inteles e ca nu sunt valabile nici cele emise in UE.

Cine vrea totus cu masina face o asigurare la intrare in Kosovo valabila doua saptamini pentru aprox 40 euro.

Intrarea in Kosovo se face mai usor din Macedonia, Albania si Muntenegru, dinspre Serbia mai greu.

Lyssys [29.10.12 01:36:02] »

@Nicu: OK, şi pensiunea se numeşte... ? Sau ne veţi oferi un rw despre ea? Pare interesantă! Surprinzătoare vreme pentru octombrie, acum doi ani, la jumătatea lui august, era o apă (de mare!) receee, la Budva!...

Sper că nu v-am supărat cu acel "dus-întors-dus", pentru mine, un circuit este un lucru pe care nu o să-l fac altfel decât virtual, ''jumătatea mea'' nu defineşte circuitul ca variantă de vacanţă... Şi se pare că trebuia s-o iau mai uşor, ca să nu mă pierd!

Vă doresc multe vacanţe potrivite stării dumneavoastră de bine, oriunde şi oricum ar însemna!

Lyssys, Nicu, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂCircuit în Peninsula Balcanică: