ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2012
ÎNSCRIS: 23.08.11
JUL-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 1 si 6 ani

Phoenicia Grand – ospitalitate romaneasca si fast oriental

Phoenicia Grand, este asa cum ii spune si numele un hotel mare. Din toate punctele de vedere. Nu intotdeauna ceea ce e mare, place, insa grandoarea acestui hotel nu sta doar in arhitectura, ci si in decoratiile interioare, atmosfera orientala, magica, bucatarie exceptionala si ospitalitate traditionala. Cam multe laude, nu vi se pare? Poate asa e, dar ele sunt “ acoperite” de realitate, Phoenicia Grand fiind unul dintre hotelurile cele mai fastuoase in care am fost eu cazata. Serviciile oferite sunt diverse. Cele 348 de camere si apartamente sunt deservite de 4 restaurante, sali de conferinta, baruri, cafenele, centru SPA si fitness, night club, club de biliard, salon de infrumusetare, wireless, ATM, casa de schimb valutar, etc.

Asezare

Hotelul este situat in partea de nord a Bucurestiului, cu acces rapid inspre aeroportul Baneasa, dar si spre centrul capitalei. Cu usurinta am ajuns la centrele comerciale din nord si apoi la Muzeul Antipa, motivul pentru care ne-am cazat la acest hotel, in drumul nostru spre mare.

Check in-ul l-am facut rapid, in jurul pranzului, dupa ce am ajuns foarte usor la hotel. Prima impresie a fost foarte buna: constructie moderna, respectand in apele acoperisului stilul oriental, parcare incapatoare, supravegheata, intrare generoasa, marmura, sticla si otel. Receptia foarte eleganta, hol amplu, mii de lumini, multe ghivece cu flori, coloane masive ce sprijina plafonul impodobit cu candelabre opulente, canapele ademenitore, o atmosfera desprinsa parca din cele 1001 de nopti... Fiind plina canicula, limonada oferita la recetie si la discretie, am luat-o ca pe un rasfat. Cei dornici se puteau servi free cu alune si fructe, pe langa limonada.

Camera noastra

Camera primita a fost la etaj, foarte mare, cu mobilier modern, LCD, pat matrimonial, mocheta wall-to-wall de calitate, corpuri de iluminat elegante, minibar frigider, masuta cu doua sticle de apa plata si minerala oferite din partea casei, scaune tapisate. Totul demonstreaza atentia pentru detalii, culoarea mochetei, a corpurilor de iluminat, a fotoliilor, a draperiilor este in acord perfect cu albul luminos al peretilor si mobilierul masiv, wenghe. Pe holuri, in lobby, in cele doua restaurante in care am fost eu, am remarcat aceeasi armonizare a mobilierului si a accesoriilor. Daca ar fi sa caracterizez atmosfera din acest hotel in doar 3 cuvinte acestea ar fi: curatenie, fast, opulenta!

Baia in primul rand foarte curata, si dotata cu tot ceea ce prevad cele 4 stelute: articole de dus, sapun lichid si solid, sampoane, casca pentru dus, periuta de dinti cu pasta de dinti, betisoare pentru urechi, rondele demachiante, foen, halate de baie, papuci de casa, etc. Faianta este alba, micuta, sunt aplicate rosturi portocalii, cada adanca prevazuta si cu dus, apa calda non stop. Si cel mai cusurgiu dintre pretentiosi se va simti satisfacut, datorita curateniei impecabile si atentiei deosebite acordate detaliilor. C cxcx vx

Servicii

Exista room-service, dar nu am apelat la el. Exista serviciu de curatat haine, de calcat, dar acestea sunt contr-cost, deasemenea doar pentru o zi cat a fost popasul nostru aici, nu am avut nevoie de asa ceva. La demisol se afla centrul spa, jacuzzi, sala de fitness bine echipata, totul inclus in pretul de cazare. Cine doreste poate apela la serviciile unei maseuze, sau se poate relaxa si infrumuseta la salonul specific, contra-cost.

Restaurantul

In hotel exista 4 restaurante, noi am beneficat de servicile a doar doua dintre ele. Sotul si baietelul cel mare au luat pranzul la restaurantul romanesc, care recompune atmosfera traditionala. In perioada de asteptare le-au fost oferite din partea casei cateva minuturi: zacusca, humus, etc. Preturile sunt normale inspre mari.

Seara am luat masa la restaurantul Saidoun, cu specific libanez. Aici am fost si eu deci pot da mai multe detalii. Sala este imensa, pastelata, impodobita cu tablouri cu specific oriental, mese si scaune de lemn masiv, lacuit, scaunele sunt tapisate, perdele in nuante de verde jad, ample, din brocard. Am comandat cateva feluri cu specific libanez: Kebbeh maclie (carnede vita amestecata cu muguri de pin si pasta de grau pisat), Bourghoul si banadura, un fel de zacusca as zic eu: rosii, grau, ceapa, ulei d emasline si condimente, pentru baietel creveti la gratar cu ceva sos, am primit doi creveti foarte mari, serviti pe pat de salata verde, tabouleh (o salata d efrunze de patrunjel in amestec cu frunze de menta, rosii, ceapa, grau, suc de lamaie) mixed grill. La desert am luat katayef cu branza si nuci. Toate au fost delicioase, le-am savurat din plin aromele orientale. In prelungirea restaurantului era cafeneaua arabeasca. In perioada de asteptare ni s-a oferit un platou mare cu legume si o tava cu lipii calde, aburinde... La final am platit in jur de 250 lei, insa am constatat ca am comandat prea multa mancare, portiile sunt generoasa, nu am putut consuma tot, nu ca nu ne-ar fi placut, ci pentru ca burticile erau pline!

Micul dejun bufet suedez a fost inclus in pretul cazarii. Restaurantul in care am luat micul dejun este la parter, este foarte mare, luminos, mochetat, dotat cu mobilier din lemn masiv, salile sunt despartite printr-un perete de verdeata, are si o terasa generoasa, cu fotolii si canapele. Meniul este bogat, iar bucatarul excelent, tot ce am luat fiind proaspat, de calitate. Micul dejun bogat, diversificat, suficient si proaspat, cu multefructe, privind zona fructelor am avut impresia ca ma aflu intr-un suermarket, asa de generoasa era „oferta”> La capitolul dulciuri, aceeasi abundenta: cornuri cu unt, ciocolata, rahat, baclavale, checuri, torturi, nu am putut gusta din toate. Mezelurile si branzeturile foarte bine reprezentate, de calitate, proaspete, deasemenea am gustat si la micul dejun cateva sorturi d epreparate arabesti: humus, tot felul de amestecuir de legume. Fotografiile sunt mai graitoare si mai apetisante decat cuvintele mele, ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca nu a fost nimic ce mi-as fi dorit si sa nu regasesc in vitrinle cu autoservire. Cafeau a fost excelenta. Doar fiul meu cel mic care nu avea stare si se fataia prin restaurant de colo colo, ar fi putut sa imi deranjeze putin nervisorii, dar fiind in vacanta, autosugestia a functionat la maximum si am servit un mic dejun copis si prelungit atata in restaurant, cat si pe terasa!

Seara am fi putut alege sa ne-o petrecem la centrul spa, jacuzzi a fost ademenitor mai ales pentru mine si fiul cel mare, dar cum cel mic e argint viu, am preferat o plimbare prin Bucurestiul sufocat de canicula in acea perioada. De aceea intoarcerea in aerul racoros al camerei de hotel, ni s-a parut o binecuvantare pe care am savurat-o din plin.

Mi-a placut mult hotelul Phoenicia Grand, desi am petrecut aici mai putin de 24 de ore, mi-a ramas in amintire ambianta placuta, intima, cu aroma de poveste care ne-a dat tuturor o stare de confort si relaxare. Recomand acest hotel deosebit atat prin arhitectura interioara cat si prin servicii. Ospitalitatea romaneasca si ambianta orientala se completeaza fericit pentru a defini perfect acest hotel, in care am observat ca de-a lungul timpului au fost gazduite o serie de vip-uri autohtone si internationale. Fotografiile va vor arata o realitate pe care poate cuvintele mele nu au fost capabile sa o redea 100%. O realitate a unui hotel de vis!

Trimis de sunflower in 26.10.12 14:42:54
Validat / Publicat: 26.10.12 17:27:01

VIZUALIZĂRI: 2050 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sunflower); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Ohoenicia Grand Hotel - vedere din fata a unuia dintre corpuri
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.00 EUR pe cameră

sunflowerAUTOR REVIEW
    [27.10.12 11:15:12]

Va rog sa atasati urmatoarea piesa: muzica si dans!

Multumesc.

done

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [27.10.12 17:03:29]

Ai uitat să ne spui un lucru important: cât costă o noapte la acest încântător hotel?

sunflowerAUTOR REVIEW
    [27.10.12 18:58:17]

@mariana. olaru:

Doamna Mariana, nu am uitat, doar ca noi nu am platit nimic.

Am povestit in doua reviewuri anterioare, (vezi impresii) si aici (vezi impresii) cum in urma sejurului petrecut la Phoenicia Resort din Mamaia, in vara anului 2011, spre toamna am primit doua vochere cadou de cazare in cele doua hoteluri Phoenicia din Bucuresti despre care am si scris.

Cu aceasta ocazie le multumesc celor ce se ocupa cu acordarea acestui tip de surprize din interiorul Phoenicia Resort, e o initiativa laudabila, ar fi excelent daca mai multi hotelieri le-ar urma exemplul.

Privind pe siteul hotelului am vazut ca o noapte de cazare in camera cu pat matrimonial cu MD bufet suedez inclus, costa aproximativ 350 lei.

carmen_22_09
    [18.11.12 19:31:17]

Acum citind review-ul tau mi-am adus aminte ca a fost printre hotelurile pe care le-am vazut, oricum unicul in Romania, care-ti taie respiratia de cand intri. Asa mi s-a mai intamplat doar la Hotel Hyatt din Budapesta.

Participam atunci la o aniversare si a avut Horia Brenciu un spectacol pentru noi, in crama. Da, superb hotel.

carmen_22_09, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂPhoenicia Grand Hotel: