ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2012
ÎNSCRIS: 08.07.10
MAY-2011

Am imbinat utilul cu placutul

Pentru ca trebuia sa fac o mica escapada la Dusseldorf, mi-am luat si sotia. Am plecat intr-o zi de marti din Bucuresti, seara am oprit pe centura Budapestei. A doua zi am plecat devreme iar seara pe la ora 19,00 eram la hotel. A fost a doua oara la acelasi hotel si am ramas surprins de faptul ca nu numai ca mentin in aceeasi stare dar chiar incerca sa imbunatateasca. In fata hotelului sunt doar cateva locuri de parcare fara plata. Daca nu gasesti loc parchezi pe strada (intre ora 18-7 nu se plateste) iar dimineata obligatoriu trebuie s-o iei caci altfel trebuie sa platesti. Au parcare subterana dar este pentru maxim 20 masini. Costa 10 euro/noapte. Parcarea este incalzita.

Am avut parte de o super camera cu pat matrimonial, televizor ultimul racnet cu tastatura de calculator in fata lui. Ma uitam ca prostul daca este telecomanda sau unde este unitatea calculatorului. Cand am deschis televizorul, scria Bine ai venit xxxx yyyyy daca vrei internet cost atat si apasa “z” sau TV si apasa “w”. Camera: cam de 20 metri patrati cu mocheta pe jos, frigider dotat, aer conditionat integrat care functiona impecabil (fara zgomot si mirosuri).

Baia: chiveta mare cu blat, sapun la dozator, sampon la dozator, uscator de par, multe prosoape, alte prostioare iar undeva separate fata de cosmeticalele hotelului era un spray micut cu spuma de ras Nivea cu un pliant. Faceau promotie.

Micul dejun: bogat ca ca la AI. Am mancat si branza maturate si somon si prosciutto. Aveau niste carnaciori traditionali de culoare spre un crem-alb care nu m-au tentat deloc. Cand mergeai sa mananci, te salutau, veneau discret la masa si te intrebau camera. A doua zi am lasat cheia pe masa si nu m-au mai intrebat.

Curatenia: nu am lasat nici un ban. Nu am simtit personalul cum il simti/vezi in hotelurile de pe litoralul bulgaresc si turcesc. Totul impecabil.

Covorul de pe coridoare avea firul asa de mare incat cand calcai simteai ca parca mergi pe arcuri. La intrarea in hotel era o bicicleta care semana cu o motocicleta Harley si puteai s-o inchiriezi. Tot la intrare era o masa cu: cafea, apa fiarta, lapte, zahar, felii de lamai etc. Daca plecai puteai sa servesti ceva rapid inainte sa pleci sau sa iei o cafea in camera. Taximetristii care aduceau clientii isi faceau cafea.

Cu toate ca nu este un hotel central (ajungi foarte usor de pe autostrada) este intr-o zona rezidentiala linistita. Exista multi indieni, marocani, africani dar nu sunt stresanti.

Cu toate ca am fost plecat in interes de serviciu m-am simtit ca in concediu. Mi-a placut mult linistea, oamenii cu fete luminoase, modul linistit de a vorbi, casele cu tot felul de perdele, floricele si alte brizbrizuri si care mai de care mai ingrijita. Cineva mi-a spus sa nu mai merg pe banda de biciclisti caci nu ma fereste. Erau trei magazine: Lidl, Penny si inca unul. In toate era lume dar cumparaturile erau in jur de 10 euro. Adica fugeau repede sa-si mai ia cate ceva. La intrarea in magazine erau aparate pentru PET-urile folosite. Veneau cu saci de sticle, le scoteau dopul si le bagau cate una in aparat. La sfarsit le dadea un bon valoric, intrau in magazine si faceau cumparaturi. Super tare.

Trimis de fanespoitorul in 24.10.12 13:35:04
Validat / Publicat: 24.10.12 15:05:30

VIZUALIZĂRI: 2437 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Mila unde a intors vaporasul sau pane unde a durat o ora. Intoarcerea nu s-a pus
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 92.65 EUR pe cameră

Nicu [24.10.12 16:48:27] »

Frumos povestit dar parca prea putin, trebuia scris mai... mult... despre asa locatie, cind vi din asa loc... acasa... multi au tendinta sa spuna ca noi suntem departe de acea lume, recent am venit acasa din un sejur in... balkani... si am vazut diferenta!

Noi suntem totus in... Balkani... unii spera, vor, etc sa ajunga acolo.

Parerea... mea... trebuie sa ti cont de unele lucruri

Lumea din care facem parte... noi... e alta.

fanespoitorul [24.10.12 17:09:12] »

@Nicu: Nicu am avut multe intamplari haiaoase dar m-am referit strict la hotel ca sa nu spuna webmaster ca este defapt rev. de calatorie. Este alta lume, au alte preocupari. Am ramas impresionat cand m-am intors (sambata) ca autostrada era plina de masini break cu rulote. Majoritatea erau pensionari. Vorbeam cu sotia, ce frumos, la pensie sa ai o rulota si sa calatoresti unde vrea sufletelul tau.

Michaell [24.10.12 18:58:24] »

@fanespoitorul:

am citit si m-am tot mirat... mai ales dupa ce am vazut ca esti de loc din bucuresti. felul cum descri cele vazute acolo, deci esti surprins si mirat de una sau alta, parca bucurestiul ar fi in lumea a treia... ??

de ex. punctul cu salutul de wellcome pe ecranul tv din camera este o chestie veche ca tirnava (cum se spunea la noi in sighisoara) iar biciclete stil harley cu siguranta sunt si in bucuresti. aparatele unde se predau pet-urile este la fel ceva normal. au fost introduse cu ceva ani in urma pentru ca lumea le arunca in natura cam ca in romania. deasemenea ceva normal aici este faptul sa cumperi doar ce-ti trebuie si nu sa umpli cosul de parca ai avut un vis rau. am vazut ca in romania se cumpara de parca s-ar fi anuntat sfirsitul lumii...

dar ma rog, nu vreau sa te critic, am ramas doar putin surprins de felul cum ai descris unele lucuri...

fanespoitorul [24.10.12 19:20:20] »

@Michaell: De ce ai ramas surprins. Exista aparate de PET-uri in Romania?? Poti cu bonul de la aparat sa intri in magazin sa faci cumparaturi. Un arab venise cu 2 sacosi de PET-uri si nu stiu daca am vazut bine dar mi s-a parut ca avea bon de 8 euro. LCD cu tastatura si intrare directa pe internet nu am mai vazut.

Cand eram in Germania pe o autostrada de 3 benzi, pe prima banda mergea un tir. Eu eram pe a doua, de pe o breatea intra un alt tir cu viteza maxima si tirul de pe banda 1 a dat semnal stanga si a si tras de volan. In acelasi moment am dat si eu semnal stanga si m-am dus pe banda a treia. Chestie tare e ca pe banda a treia venea cu viteza maxima un Porche. Nu mi-a dat faruri, nu mi-a aratat degete, nu m-a claxonat. Dupa ce am trecut de tir m-am incadrat inapoi pe banda a doua si Porche a trecut mai departe. Toata secventa s-a petrecut la nivel de secunde. Sotia s-a panicat cand a vazut cum trage tiristul de volan. In Romania poti sa faci asa ceva??

Am intrat in Lidl. Am cumparat pasta de dinti cu 0,38 euro tub de 125ml, zaharul era echivalentul a 2,50 ron in conditiile in care acasa era 5,5 ron . Am luat diverse ciocolati. etc. S-a deschis Lidl in Romania. Crezi ca au aceleasi preturi?? Greseala. Si calitatea este indoielnica.

Ce nu mi-a placut este ca si nemtii si austriecii la benzinarii cand mancau, pe orice puneau maioneza si ketchup.

Si tu te-ai minunat de gunoiul aruncat langa scara blocului si tu in Germania nu vezi asa ceva

Michaell [24.10.12 20:20:46] »

@fanespoitorul: este adevarat ca nu vad asaceva aici (gunoi in fata blocului) fiindca sunt primul care ma aplec si ridic servetelul aruncat. am niste vecine pensionare care stau pitite dupa perdea si fotografiaza daca de ex. cineva nu ridica mina lasata de un caine si trimete poza la administrarea complexului. asa sa intimplat cu citeva zile in urma unei vecine. de indata a fost amenintata cu lichidarea contractului.

gramada de gunoi in fata blocului (in romania) de care amintesti, sa sti ca chiar ma deranjeaza de fiecare data enorm. nu inteleg o asemenea atitudine. dar mai mult ma mira reactia neamurilor cand vine vorba de acea gramada. nu se simt deloc bine cand vine vorba de ea... dar nici nu fac vre-un demers ca sa dispara. deaceea imi vine doar sa rad cand aud aici vorbinduse de civilizatie... l

cel care urca pe autostrada nu are prioritate ci trebuie sa-si calculeze urcarea in asa fel, respectiv sa caute un loc, o gaura potrivita pentru a se incadra pe prima banda. nicidecum nu poate astepta sau sa-i oblige pe cei de pe autostrada sa-i faca loc. sotia mea face cam la fel cum ai facut tu. cum vede ca cineva vrea sa urce in fata ei sau chiar linga ea, incetineste sau schimba banda spre stinga. nu este corect. ce faci daca cel care vine cu viteza mare pe bana stinga nu mai pote frina....? te face terci !

faptul ca magazinele discount (lidl, aldi, etc) au in romania marfuri diferite de cele din west, dupa cite stiu eu le-a fost partial impus de tariile gazduitoare. deci nu de buna voie ci nevoiti fac acest lucru. m-am intors de citeva zile din elvetia unde am putut observa acelasi lucru. lidl si aldi cu un sortiment alcatuit in mare parte din produse autohtone.

cum a fost drumul la iesirea din arad. au terminat cu scormonitul sau tot la fel arata ?

fanespoitorul [25.10.12 09:20:28] »

@Michaell: Aldi era al treilea magazin. Am luat zahar de la Lidl. Cand am ajuns acasa am facut o comparatie. cel din Germania era mai alb, cu granulatia mai mica, se dizolva mai repede. Eu am intrat prin Cenad. M-a frapat ca pe la ora 9,00 chiar in vama imi facea unul cu autostopul. Drumul din Cenad pana in Timisoara era OK. Mai greu a fost a doua zi intre Timisoara si Lugoj si intre Caransebes si Drobeta. Se lucra si era plin de sectiuni cu semafoare. De la Koln pana la Timisoara am facut cam 14 ore cu o medie orara de 100Km/ora iar de la Timisoara la Bucuresti (560 Km) i-am facut in 9 ore. In Germania, chiar si cand se lucra pe autostrada, tot puteai sa circuli cu 60/80Km si era extraordinar de bine semnalizat si dirijat. Alt lucru care m-a impresionat (si nu l-am simtit in Romania) in bezinarii dupa ce mananci, bei cafea, nemtii si austriecii isi puneau vesela pe niste carucioare cu mai multe tavi. Cand se sculau de la masa era practic libera si fara tacamuri murdare.

fanespoitorul, Michaell, Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂBest Western Hotel Koln: