ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2012
MAY-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Pisa... zona interzisa!!!

Am vizitat Pisa in luna mai 2011, intr-o zi insorita, ca parte a unui circuit mai lung prin Toscana.

Am sosit in oras cu o masina inchiriata, noi fiind cazati cam la 23 km de Pisa si 8 km de Livorno, in regiunea Tirrenia.

Probabil ca daca vizitezi Italia strict ca turist intr-o zona mai mica lucrurile par ok. De fapt Italia este mai mult decat un centru cultural renumit din Europa. Este un loc (ca atatea altele) in care romanii sunt priviti cu aversiune (probabil din cauza conationalilor nostri "rromi").

Am sosit cu avionul in Florenta (unde am si stat 4 zile), dupa aceea pornind prin Toscana, pana la mare, cu o masina inchiriata.

Moment din care a inceput "distractia". Nu ne-a deranjat prea mult faptul ca nu am avut bani decat de un... Fiat Panda, in care in mod normal nu ne-am fi urcat cu tona de bagaje si cu "inaltimea" noastra considerabila. Dar felul in care am fost tratati...

in primul rand, nicaieri nu scrie ca nu poti plati decat cu card de credit (atentie, nu de debit)... ma refer la firma de inchiriere renumita Europcar. Intr-n final, dupa ce ne-a refuzat 2 carduri si ne-a spus f. sec ca daca nu avem card sa o stergem, fiindca nu putem plati cash (asta dupa ce a vazut ca suntem din Romania), domnisoara de la ghiseul aflat in incinta aeroportului a acceptat un card Mastercard de la Banca Transilvania (culmea e ca era tot de debit, dar probabil ca nu auzise de banca respectiva). In plus de asta a trebuit sa lasam si un depozit de 400 euro (!!!) blocat pe card pana la o sapt. dupa returnarea masinii. Precizez ca am incercat sa inchiriez on-line, la un pret considerabil mai mic, dar nu se stie din ce motiv a fost refuzat permisul de conducere al sotului meu.

In fine, noroc ca transferasem bani in contul curent... dar nici nu am mai putut cheltui cine stie ce.

O sa va intrebati ce legatura are povestea mea cu Pisa... are, si inca una f. mare. Pisa fiind unul dintre putinele orase din Italia cu renumitele ZTL-uri (zone cu trafic limitat). Recunosc ca nu ne-am informat inainte, nici nu stiam ce sunt zonele respective. In fine, ajungem in Pisa, dam ocol ca eroii, fiindca erau numai sensuri unice, zona Piazza dei MIracoli blocata, probabil ca am trecut si pe llanga tablitele pe care scria ZTL mic (hai sa fim seriosi, daca nu ai traducere dedesupt de unde sa stii ce inseamna?) si in final parcam... bineinteles intr-o ZTL!!! Aici imi permit sa atrag atentia ca se poate parca in aceste zone, sunt parcari special amenajate, platesti bani ca prostul, sunt o gramada de negrii care iti "obtin" un loc bunicel... dar absolut nimeni nu-ti spune ca nu ai voie sa parchezi acolo.

Ulterior am cautat informatii pe internet si am aflat ca oricum nu poti sa obtii permis de parcare in zona respectiva de la primarie daca ai masina inchiriata. Deci si daca am fi stiut, tot aia era!!! Eu fiind persoana bolnava (cu 2 operatii pe coloana in prezent, in momentul excursiei aveam doar una)... nu pot sa merg x km pe jos ca sa vad monumentele (fie ele si celebrul turn din Pisa). Culmea e ca sotul (ca un om corect ce este) s-a intors de la monumente la parcare ca sa mai plateasca pt. 2 ore (fiindca expirau cele 2 ore pt. care platiseram).

Ne-am simtit f. bine in ziua respectiva (nestiind ce urmeaza), am vizitat tot ce se putea, mai putin turnul. Eu oricum nu puteam urca ca eroul atatea trepte si trebuia sa si asteptam cam 2,5 ore pana la urmatoarea urcare la care existau locuri disponibile. Ca sa nu mai spun de pret (15 euro) care mi s-a parut super-exagerat. Voi posta o multime de poze facute in Pisa, fara sa mai vorbesc prea mult despre monumentele respective, deoarece au facut-o altii inaintea mea.

Cert este ca toata excursia noastra in Pisa s-a transformat intr-un fiasco 6 luni mai tarziu (exact la limita) cand ne-am trezit cu amenda din Italia pt. ca am parcat intr-o ZTL. Din Pisa, normal, ca in restul Toscanei nu exista asa ceva (cel putin pe unde am parcat noi masina). Bineinteles ca tichetele de parcare nu le mai aveam, ca sa demonstram ca totusi am platit niste bani. Le-am scris un raspuns celor de la primarie, explicandu-le ce si cum, la care nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns. Iar cand am dat o cautare pe google... m-am speriat!!! Mii de turisti (care au fost destul de prosti ca sa viziteze Pisa si sa inchirieze masini) din cele mai diverse tari: Anglia, Germania, etc. au patit acelasi lucru. Si s-au trezit si cu banii retrasi din cont (normal, contul dat la inchirierea masinii). Cum sa nu-ti lase un gust amar asa un gest?

Eu, ca turist, nu cred ca voi mai reveni in Italia, desi mi-a placut. Din cauza acestui incident care a stricat totul. Hai sa fim seriosi, daca chiar nu vrei sa intre omul pe o strada pune un semn (universal) de interzis si gata. Dar nu, asa s-a gasit o modalitate sa stoarca bani de la turisti (in loc sa faca tot posibilul sa se reintoarca turistii). Iar eu, sincer, nu cred ca Italia e neaparat o tara la care sa aspiri... in sensul de a deveni Romania ca ea. Arhitectura lor nu o vom avea niciodata, cadru natural avem si noi (desi la noi promovarea turistica lasa de dorit), cat despre italieni... mie personal mi s-au parut a fi la fel de ***** ca romanii.

Acestea fiind spuse... aveti grija la ZTL-uri!!!

Trimis de lorelei34 in 23.10.12 17:35:02
    Validat / Publicat: 23.10.12 19:01:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Florenta, Milano, Toscana

VIZUALIZĂRI: 7756 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorelei34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Zona ZTL din Pisa

[23.10.12 19:21:57]

@lorelei34:

Foarte utile informaţiile tale, pentru cei care ajung aici pentru prima dată.

Îmi pare rău pentru amenda primită, din câte am înţeles, ceva între 70 şi 100 euro.

Dacă nu e cu supărare, aş dori să adaug câteva lucruri privitoare la problema expusă de tine, poate foloseşte altora.

În primul rând, nu ai de ce să te miri că ţi se cere card de credit şi nu-ţi acceptă unul de debit. Nici eu nu înţelegeam de ce, dar până la urmă am aflat. Motivul este tocmai unul de felul întâmplării tale, care apare după ce ai predat maşina. În sfârşit, e mai complicat, dar reţine că toate firmele de închirieri de maşini cer un card de credit. Iar acest fapt este scris clar şi pe saitul europcar.com

Dacă ai timp, poţi citi ce am scris eu aici despre închirierea maşinilor.

În legătură cu zonele de trafic limitat, acestea se găsesc şi în alte oraşe din Italia, de exemplu, lângă Pisa, în Florenţa. Ele sunt zone în care accesul este interzis cu excepţia celor care locuiesc în zona respectivă şi a celor care au un permis special.

Dacă ai fi citit ce scrie aici:

athomeintuscany.org/2011/ ... ed-traffic-zone, ai fi putut evita neplăcuta situaţie. Din fotografiile de acolo, se vede foarte clar că ZTL sunt foarte bine semnalizate, dar probabil din cauza stresului conducerii într-o ţară străină, s-a întâmplat ce aţi păţit.

Cum se interpretează un semn de ZTL, scrie aici:

slowtrav.com/italy/drivin ... as_speeding.htm

La cele două adrese de mai sus, se poate afla totul despre problema ZTL. Ca o paranteză, foarte interesant este cum se procedează dacă vrei să ajungi la un hotel, sau la o parcare din interiorul unei ZTL.

Ca încheiere, trebuie să precizez că amenda aţi primit-o ca urmare a intrării într-o astfel de zonă (nu neapărat din Pisa), lucru ce se face automat, pentru că intrările sunt supravegheate de camere. Procesul verbal a fost trimis iniţial firmei de închirieri auto şi de acolo la voi.

Concluzia este una clară şi valabilă pentru toţi cititorii. Citiţi cu atenţie tot ce se găseşte (mai ales pe internet) despre maşini, trafic, parcări, reguli specifice, sau, mai simplu, mergeţi cu o excursie organizată.

Închei urându-ţi să ai parte de cât mai multe călătorii, fără peripeţii care să-ţi strice vacanţa, inclusiv în Italia, care este o ţară foarte frumoasă, indiferent cum sunt italienii.

[24.10.12 08:31:06]

@Costi: Am si recunoscut ca a fost vina mea ca nu m-am informat. Dar si asa, n-ar fi contat. Acum, probabil daca m-ar vedea cu baston ar intelege. Partea proasta e ca nu am certificat de handicap, pt. ca trebuie sa te duci la alta comisie, decat cea la care am fost... si unde am primit pensionare cu grad de handicap III. Aberant, nu? Nu mai am nervi sa ma mai prezint la o comisie.

Amenda e mai mare decat scrii tu, peste 120 euro. Cu faza cu cardurile m-am prins si eu... dar ce faci daca nu ai carduri de credit? Poate nu vreau sa-mi fac, de ce sa fiu obligata sa fac asa ceva? Pt. binele vreunei bani? Repet, si cardul Mastercard care l-a acceptat era tot de debit (cred ca se saturase de noi).

Iti dau dreptate cu informarea de dinainte, dar din pacate noi plecam totdeauna pe ultima suta de metri (daca s-ar putea in prima zi de concediu), avem grija unde sa lasam copilul, facut bagaje, etc. Iar eu ma informez strict ce trebuie vizitat, fiindca nu sunt sofer!!!

De regula nu inchiriem masini, asta a fost a doua oara (prima data am inchiriat in Gran Canaria, dar doar pt. o zi).

Cuvantul folosit apropo de italieni nu a fost unul urat (se gaseste si in dictionar), dar se pare ca moderatorul l-a considerat asa. Hai sa spunem... prost-crescuti.

[24.10.12 08:34:57]

@Costi: Aaaaa, si tot apropo de carduri. "Credit card" in engleza e un termen generic, care include toate cardurile, inclusiv pe cele de debit. Asa scrie pe toate site-urile, vezi amazon, ebay, etc. Asta nu inseamna ca nu poti plati cu un car de debit.

[24.10.12 10:32:10]

@lorelei34:

Aici, trebuie să te contrazic. Şi în engleză, ca şi în română (de fapt, de la americani ne vin şi cardurile), credit card şi debit card sunt două noţiuni diferite, vezi aici: en.wikipedia.org/wiki/Credit_card şi aici: en.wikipedia.org/wiki/Debit_card

De altfel, europcar.it scrie foarte clar pe saitul său:

In nessun caso saranno accettate come metodo di pagamento le seguenti carte:

• Prepagate

• PayPal

• Bancomat

• Revolving

Iată ce scrie şi pe saitul traveljigsaw.ro

Intrebare: Pot inchiria o masina daca nu am un card de credit?

Raspuns: Veti avea nevoie de un credit card valabil, pe numele soferului principal, deoarece majoritatea companiilor de inchirieri cer acest lucru pentru depozit.

Am dat aceste exemple, pentru ca alţii care citesc să fie avertizaţi cu privire la aceste cerinţe.

Uite, chiar şi pe booking.com scrie acelaşi lucru. E drept, eu am făcut majoritatea rezervărilor aici folosind un card de debit, pentru că sunt puţini cei care pre-autorizează cardul. Mi s-a întâmplat însă să mi se refuze rezervarea cu un card de debit (la o rezervare în Bulgaria, de exemplu) şi a trebuit să folosesc cardul de credit.

Pe formularul de rezervare scrie aşa:

Vă rugăm să reţineţi: cardul dvs. de credit poate fi pre-autorizat înaintea sosirii dvs.

Dacă cei la care se face rezervarea pre-autorizează cardul şi constată că el este de debit, atunci primeşti o înştiinţare de la booking.com să foloseşti un card de credit. În caz contrar, rezervarea se anulează.

Motivul este foarte simplu. Dacă nu te prezinţi la hotel, trebuie să plăteşti cel puţin costul unei nopţi de cazare. Dacă foloseşti un card de debit şi contul asociat acestuia este gol, nu ţi se poate reţine nimic şi hotelierii rămân cu paguba. Dacă însă cardul este de credit, suma datorată ţi se reţine automat prin sistemul bancar, bineînţeles cu condiţia ca această sumă să nu depăşească limita de credit. În plus, la închirierea unei maşini se constituie automat un depozit, pentru diferite cheltuieli suplimentare, cum ar fi cele de benzină nereturnată.

[24.10.12 10:40:39]

@Costi: Eu platesc de aprox. 6-7 ani online numai cu card de debit, niciodata nu mi-a fost refuzat. Atat in Europa, cat si in America. Mi-am facut un card separat Visa Electron la BCR strict numai pt. plati online si il incarc de fiecare data cu suma necesara tranzactiei respective.

[24.10.12 11:25:00]

@lorelei34:

Nu aş vrea să lungim discuţia prea mult, dar vreu să lămurim un lucru. Plăţile online pot fi făcute cu orice tip de card, pentru că ele se referă la servicii preplătite, adică mai întâi plăteşti şi apoi primeşti serviciul.

Cardurile de credit sunt cerute pentru acele servicii care se plătesc după utilizarea acestora, mai ales când suma totală nu poate fi determinată apriori.

De exemplu, eu am închiriat o maşină în 2011 în Lisabona. Costurile le-am plătit online cu un card de debit.

Când am ajuns acolo, însă, am avut nevoie de un card de credit, pe care mi s-a blocat suma de 100 euro, pentru eventualitatea că aduc maşina cu rezervorul gol şi nu plin, aşa cum o luasem.

Cum plătisem toate felurile de alte asigurări, nu mi s-a mai blocat altă sumă, ca în cazul vostru, când, probabil, nu aţi plătit suma pentru asigurarea zero excess şi cea privind roţile, geamurile şi oglinzile, care nu intră în asigurarea de bază. Pentru eventuale daune neasigurate, se mai blochează o altă sumă, care (dacă nu sunt daune) se deblochează după returnarea maşinii.

Sunt nişte reguli generale, de care trebuie să ţii cont indiferent că te duci în Italia, sau în orice altă ţară.

[24.10.12 15:07:54]

@Costi: Recunosc ca ai multe cunostinte legate de inchrierea de masini. Foarte bine ca le-ai prezentat aici, ca sa stie toata lumea cum sa procedeze. Daca aflam aceste informatii inainte, macar nu ma mai enervam inutil!!!

lorelei34
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pisa: