ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.10.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 02.02.12
OCT-2012

Un loc deosebit, merita dat ca exemplu si altor unitati de cazare

Tin neaparat sa scriu despre pensiunea Kelemen din Praid, deoarece a fost una dintre cele mai frumoase experiente "de cazare" pe care le-am avut pana acum. Incerc sa fiu mai ordonata in detalii, asa ca le luam pe rand:

1. acces: dinspre Gheorgheni, dupa ce intrati in Praid, pana sa ajungeti in centrul statiunii, faceti dreapta; din pacate nu mai retin a cata strada la dreapta; exista o placuta indicatoare, pe care insa am vazut-o doar din intamplare, fiind acoperita de vita de vie; strada pe care faceti la dreapta cred ca se numeste str Apelor sau str Raurilor... ceva legat de apa. Apoi faceti prima la stanga si a 4-a casa pe stanga este pensiunea Kelemen. Intrarea se face pe o poarta foarte lata, glisanta, nu prea aveti cum sa o ratati. Daca veniti dinspre Odorheiul Secuiesc (Corund) sau dinspre Tg Mures/Sovata, in centru, la singura mare intersectie din oras, urmati drumul catre Gheorgheni; treceti peste un pod si imediat ce ati trecut de el incepeti sa numarati trecerile de pietoni: la a 3-a trecere faceti stanga si ajungeti pe acea strada cu nume legat de apa :). Ca zona, in Praid, cred ca este cea mai buna (adica cea mai curata si mai linistita), chiar daca nu este chiar centrala; pensiunile din centru sau din zona salinei s-ar putea sa fie mai zgomotoase, din cauza traficului surprinzator de intens; in plus, pe str Salinei am vazut ca se desfasurau lucrari si treceau mereu masini grele. De la pensiunea Kelemen pana in centru se fac aprox 15 min pe jos, deci numai bine pentru o plimbare.

2. facilitati de cazare: pensiunea are 2 corpuri de cladiri in care sunt cazati turisti. Intr-unul din ele, la mansarda, locuieste familia Kelemen - noi nu am intrat si aici, asa ca nu va pot spune cum este impartita casa. In cealalta casa, la parter sunt 2 camere, fiecare cu cate un pat dublu si un pat single (noi am ocupat aceste 2 camere) si intre ele este bucataria cu locul de luat masa; la etaj, din cate am inteles, mai sunt 2 camere, insa nu am urcat acolo ca sa nu deranjam turistii cazati. Camerele de la parter sunt chiar foarte generoase ca spatiu, si baile aferente sunt ok; fiecare camera are cate un televizor mititel si vedere catre gradina. Noi am gasit camerele foarte curate si baile la fel; de altfel, in cele 3 nopti petrecute acolo nu ne-am putut plange de curatenie. Atentie: dintre cele 2 camere prima, cea din fata, este un pic mai racoroasa, iar cea din spate pastreaza mai bine caldura.

Proprietarii nu asigura masa, pe langa cazare; aveti insa posibilitatea sa pastrati mancare sau sa va gatiti. Bucataria este utilata cu frigider, cuptor cu microunde, aragaz, vesela, intr-un cuvant tot ce trebuie; este dotata si cu 2 mese mari, cu multe scaune, asa ca pot manca mai multe persoane acolo fara sa se calce pe picioare. Totul foarte curat. Pensiunea are o curte fooooarte mare, pe care sotii Kelemen au amenajat-o cu mult bun gust. In partea din fata exista o gradina ingrijita, cu peluza, pe care vara se poate sta la plaja (au sezlonguri speciale); in spate, este amenajat un loc de joaca, delimitat de gradina printr-un gard viu si un podet de lemn; aici sunt leagane, topogane - toate numai din lemn, un spatiu cu nisip si un teren pe care se poate juca lejer fotbal (cu 2 porti de lemn); aici am facut cele mai multe poze. Tot in aceasta zona exista si un spatiu unde se poate face gratar si cateva mese cu banci de lemn. In partea din fata a curtii exista si o parcare pavata, cu spatii delimitate pentru 3 masini.

3. In ce priveste utilitatile, am avut in permanenta apa calda, TV, semnal la telefon si, din cate am observat, exista si net wirless, insa pe baza de parola-o cereti proprietarilor. Avand in vedere ca vremea nu prea a tinut cu noi, am solicitat proprietarilor sa dea drumul la caldura - imediat au deschis centrala si in fiecare zi a fost cald si bine in camere. Tin neaparat sa mentionez acest aspect, deoarece, din pacate, am fost si in pensiuni unde nu s-a intamplat la fel.

Proprietarii sunt foarte discreti, foarte primitori, daca aveti nevoie de ceva solicitati si vi se pune la dispozitie, altfel nu se baga in sufletul turistilor; ca un exemplu: intr-o zi, cand ne-am intors la pensiune, dl Kelemen mesterea ceva pe langa casa "noastra". Cum ne-a vazut, a strans imediat tot si a plecat, ca sa nu ne deranjeze.

4. costuri: 50 lei/camera am platit noi; vara, din cate am inteles, tariful este de 70 lei/camera.

6. Agrement: 3 case mai jos, exista o alta pensiune, unde gasitit ponei pentru copii; preturile sunt modice (de exemplu, eu l-am plimbat pe baietelul meu vreo 15 minute, pt 5 lei).

5. Minusuri: eu nu am nimic de raportat. As vrea totusi sa fac doar cateva sugestii proprietarilor: - un prajitor de paine este singurul lucru care lipseste din bucatarie; - sa gaseasca o solutie sa poata lasa liber frumosul catel vizsla pe care il au; saracul caine sta tot timpul, chiar si noaptea, intr-un padoc extrem de mic... mi s-a rupt inima de mila lui. Proprietarii spun ca il tin asa din cauza ca este prea prietenos cu oaspetii: sare pe ei (de bucurie), ii pupa... etc. Eu ii rog totusi sa gaseasca o solutie.

Acestea fiind spuse, inchei prin a va recomanda pensiunea daca va duceti in zona Praid si daca va doriti liniste, curatenie si relaxare, mail ales daca aveti si copii cu voi - este locul perfect pentru un concediu in familie. Cred ca multe alte pensiuni sau hoteluri, mai cu pretentii, ar avea ceva de invatat de la sotii Kelemen.

Trimis de andre cristoiu in 23.10.12 14:33:41
Validat / Publicat: 23.10.12 17:07:15

VIZUALIZĂRI: 2919 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andre cristoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Topoganele din curtea pensiunii sunt imbietoare si pentru cei mai mari, nu doar pentru pici.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Kelemen 1: