ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2009
AUG-2009

Către satisfăcător

ARTICOL ARHIVAT

Este o alegere buna

Am foat incantata de vacanta in Thassos, hotelul este ok linistit si curat... un pic departe insa de 3*+... raportat la cee ce ofera grecii in domeniul hotelier este rezonabil. Piscina este destul de adanca pentru dimensiunea sa, ajunge pan al 2.30m, exista si o plaja a hotelului amenajata cu umbrele si sezlonguri.

Daca vreti sa mergeti la o alta plaja in apropiere recomand Pachis, Filos sau Papalimani. Daca aveti masina va recomand sa mergeti pana sus la Kazaviti urcati din Prinos sus pe munte...este o panorama superba si o taverna unde puteti manca ff bine, ca reper la iesire din Kazaviti cand se termina soseaua asfaltata.

Va recomand sa mergeti la scufundari (langa Potos la domnul Vasiliadis sau cu Diver to diver) daca ajungeti pe insula si sa nu uitati sa luati ulei de masline.

Vacanta placuta!

Trimis de write2joana in 18.08.09 18:19:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4760 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (write2joana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Este terasa restaurantului unde se serveste micul dejun, au si o sala acoperita si o alta tersa cu vedre la curtea interioara la piscina.

biancuta [30.03.10 11:12:36] »

Daca te rog, as vrea sa dai niste detalii despre camere si restaurant, eventual niste poze, daca ai.

write2joana [30.03.10 18:25:44] »

Buna bianca,

da am si poze da-mi te rog o adresa de mail sa-ti pot furniza detalii. In principiu restaurantul din hotel ofera micul dejun sub forma de bufer suedez este cam acelasi pe durata intregului sezon cu mici schimbari: cafea, lapte, ceai, un soi de suc gen cappy de la noi, oua fierte mezeluri, cateva produse de patiserie, pandispanuri, apa si cred ca si pepe sau ceva fructe. In rest in timpul zilei iti poti comanda la restaurantul de la piscina salate, pizza si sandvishuri... mancarea grecesca este insa atat de buna la tavernele din apropiere ca nu iti recomand sa pierzi timpul pe la hotel. Aproape se manca ff bine iti zic si cateva taverne daca vrei sa stii exact nume prin fiecare statiune sunt unele care nu trebuiesc ratate.

Camerele ce sa iti zic noi am avut si duble standard (destul de micute) si din cele cu vedere la mare care sunt in fata si un pic mai mari. Ai o mini plaja in fata hotelului deact traversezi, piscina este deschisa tot timpul si ff curata si destul de adanca merge pana la 2.30. Noi ne-am facut direct rezervarea la hotel daca vreti va pot da adresa de email a Cristinei managera de acolo si am mers cu masinile personale si cu ferry.

Daca mai ai nevoie de alte detalii te ajut cu drag.

biancuta [30.03.10 18:41:02] »

Multumesc pentru raspuns. Vezi ca am activata optiunea de a trimite mesaj pe privat si nu va aparea aici. Trebuie sa ai si tu activata optiunea: Vezi la CONTUL MEU/ Setari.

Ref. masa: Am vazut o oferta si are doar mic dejun dar exista posibilitatea de a plati pentru 3 mese la taverna Papalimani. E departe? Daca in jur sunt multe taverne as lua fara masa (doar mic dejun), numai sa fie aproape.

Oferta mi s-a parut foarte buna, sunt curioasa sa vad cum arata camerele.

Activeaz-o si tu, ca sa-ti pot da adresa.

write2joana [31.03.10 23:41:44] »

Am activat si eu.

Nu in nici un caz sa nu alegi varianta cu 3 mese. Papalimani nu este departe si se mananca bine... dar nu are rost sa va legati de un loc cu masa... preturile sunt ff bune la toate tavernele si restaurantele si unele dintre ele va ofera si discounturi si desertul din partea casei. In plus fiind destul de cald afara noi la masa de pranz mancam deobicei o salata si seara ai o multime de mancaruri fff delicioase pe care le puteti incerca. Sa nu ratati platourile cu fructe de mare, pestele spada, feta chess salat... deja imi ploua in gura

biancuta [01.04.10 00:00:01] »

write2joana, asa ma gandeam si eu. Probabil ca voi lua fara masa. Iti trmit acum adresa mea de email. Inca o data, multumesc.

adriana barbu [08.07.10 17:13:08] »

buna write2joana. sunt adriana. am indraznit sa te abordez, pt ca in urma cu o luna am hotarat sa merg impreuna cu sotul si cu o pereche de prieteni tot in thassos limenas, hotel esperides.

am citit cu mare interes postarile tale. eu am mai fost in thassos in 2007, in limenaria. pt ca ne-am inchiriat o masina am reusit sa acoperim in fiecare zi, aproape toate plajele care meritau atentia in acele 7zile cat a durat sejurul.

chiar in momentul in care iti scriu, 08 iulie 2010 ora 17 o alta pereche de prieteni ai mei au ajuns de cateva ore in acelasi hotel esperides. inca nu am apucat sa iau legatura cu ei. le-am dat sarcina precisa sa fotografieze cat mai milte detalii ale camerei ca sa ma asigur ca voi avea parte de conditii umane de locuit in aceea camera.

te-am abordat cu rugamintea de a-mi spune mai exact daca, in eventualitatea ca stii despre ce anume vorbesc, pozele hotelului, interioare+exterioare sunt cele care sunt date ca rezultate de cautare pe google? mai precis acestea de pe link-ul click aici aproape toate cautarile mi-au dat ca rezultat aceste poze. ce stii de ele? multumesc.

in speranta ca imi vei raspunde curand, iti multumesc si iti urez vacanta placuta si anul asta

write2joana [08.07.10 18:23:05] »

M-am uitat la poze si da sunt 100% reale, am o singura precizare de facut la tipul camerelor. Cele care apar in poze nu sunt double standard, ci sunt senior suits with see view cred...ceva mai scumpe. Nu te astepta la baldachin sau prea mult spatiu la dubla standard, de al 3-lea pat in camera nici nu poate fii vorba, au mobilierul acela de lemn masiv si nu fier forjat dublele st. IN rest piscina , palmierii, sala de mese , receptia...toate sunt exact ca in poze...sa fiu un pic carcotasa nu asa de albe..un pic mai prafuite.

Daca mai ai alte intrebari..here i am

Vacanta placuta!

adriana barbu [09.07.10 12:07:00] »

multumesc mult pt raspuns. e totusi bine ca macar de bun simt arata camerele duble, fie si asa micute. sincer, nu vreau sa intorc masina in mijlocul camerei. ca si la cat de putin o sa ne petrecem timpul in camera, doar cand dormim, e ok. sper ca macar la capitolul curatenie sa fie bine. si sa nu am neplaceri.

intre timp am vb cu prietena mea care e deja acolo de o zi, si mi-a spus doar ca "hotelul e ok, cu mici retineri". dar nu a intrat in detalii. abia astept la intoarcere sa vad despre ce e vorba cu acele mici retineri.

e, sa fim noi sanatosi si sa avem parte de vreme buna ca asta conteaza cel mai mult.

anul asta pleci undeva? pura curiozitate.

write2joana [15.07.10 10:27:06] »

Hey, pai anul asta o sa fie din nou italia...Modena, bologna si Florenta

gascanebuna [17.07.10 11:53:00] »

Buna, pe 3 august mergem o mica "gascanebuna" in Thassos la acest hotel si am vrea daca se poate te rog niste detalii in legatura cu ruta pe care ati ales-o , cu preturile la ferry de masina si de persoana si cateva recomandari in ce priveste servitul mesei(taverne) si ceva plaje mai dragute de pe insula. Noi stam 6n zile si am vrea inn fiecare zi sa mergem la cate o plaja. Cateva locuri de vizitat,niste excursii optionale daca stii. Astept un raspuns .mersi

write2joana [28.07.10 15:24:50] »

Hello,

Gata sunt aici sa va dau cate detalii aveti nevoie)

Drumul am 3 colegi care merg in thassos anul asta si au fost si in anii trecuti, dupa ce au experimetat drumul pe sofia toti au hotarat varianta castigatoare: Bucuresti- Giurgiu (sa alimentati la petrom) - ruse-bjala-veliko tarnovo- NOVA ZAGORA - NU ajungeti in Svilengrad- mergeti ep e85 spre Ormenio (autostrada Egnatia Odos) - dikaia- alexandropolis- iesirea 33 - Keramoti. Nu recomand drumul pe gabrovo stara zagora!

Pret si orar feryy o sa pun link, luati ferrry din keramotti si in 45 de min ajungeti in Thassos capitala. 16e masina, 3e pers. click aici

Acum daca stati in capitala chiar in portul vechi o sa gasiti excursii optionale (vasul eros I, eros II, etc) turul in jurul insulei 1 zi cu priri in golfuri, baie si masa pt ziua respectiva 20 de euro si multe alte excursii.

De mancat la plaja Aliki in golful lin la ultima terasa sa mancati si recomand branzica feta cu ardei in vas de lut la cuptor si prajiturile sunt delicioase, orice mancati acolo e de exceptie.

In limenaria la taverna Irene, in capitala Thassian Restaurant in port platoul de fructe de mare este de exceptie si peste spada. Pachis Beach este ff draguta si merita mers si mancare la taverna de langa plaja.

Daca vreti scufundari sau alte sporturi in Pafkari. Tot in zona este o manastire si neaparta ma zis... facbrica de bijuteriii.

Vacanta frumoasa!!!

adriana barbu, biancuta, gascanebuna, write2joana