ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2012
DIN: sfantu gheorghe
ÎNSCRIS: 19.10.12
SEP-2012

Hotel pentru nepretentiosi

In primul rand am mers in bulgaria cu autocarul.

La destinatie in nisipurile de aur am coborat din autobuz la hotel melia. aici am fost luati in primire de taxmetristi bulgari care au insistat sa ne duca ei pana la detelna desi stiam ca exista autobuz. au fost foarte agresivi. pana la urma ne-au transportat la detelina cu 30 de lei. Ieftin zic eu dar nu se compara cu pretul autobuzului care ar fi costat 10 lei. insa nimeni desi stiau romaneste nu ne-ar fi zis unde este statia de autobuz desi stiam ca trebuie sa iau autobuzul 109. Statia se afla la 3 minute de locul unde am coborat din autobuzul cu care am venit din romania.

Am urcat in taxiu unde am ascultat o serie de pareri ale taximetristului despre romani in timp ce acesta discuta la telefon. Astfel am auzit urmatoarele cuvinte romeno stupido. Am ajuns la hotel arata bine. Am intrat am primit cheia si ne-am cazat.

In camera surpriza nu functiona minibarul(frigider) peretele din fata patului era crapat de la plafon pana la podea. Am fost cazati la etajul 7. Avea balcon. Din fericire deoarece era foarte cald afara nu prea batea soarele pe aceea parte. Acesta era unul din lucrurile care compensau faptul ca nu aveam vedere la mare. Fiind la etajul 7 camera avea si o mica iesire spre podul hotelului care arata destul de urat deoarece era acoperit cu un placaj care nu acoperea perfect plafonul, iar rama acestei gauri spre pod era rupta de jur imprejur. Totodata pe o bucata din plafon un fel de grinda de beton se vedeau urme de mesterit cu gips. Lucrare nefinlizata.

In rest camera arata aceptabil. Era curat patul era matrimonial si spatios.

Dupa insistentele mele, am trecut de vreo 3 ori pe la receptie, dupa 2 zile au schimbat minibarul (frigider) nefunctional cu unul functional.

In holm hotelul arata excelent. Are piscina frumosa. Masa se serveste pe terasa la marginea piscinei. Tototul este inconjurat de iarba verde si arata superb. Au si 3 locuri acoprite unde sunt fotoli si canapele in mijlocul curti care erau excelente.

Mancarea a fost de o calitate medie si in cantitate foarte mare, aviz gurmanzilor.

Plaja nu este departe de hotel cam 400 de metri.

Plaja e lunga si te poti plimba cat doresti. Nu era aglomerat ca in Romania.

Sunt mai multe magazine ieftine si terase suficiente.

In schimb intr-o seara cand mergeam dinspre plaja mari spre hotel ne-au taiat calea o haita de vreo 5-6 caini vagabonzi. Ne-am cam speriat insa spre fericire catelusi cat cat cei ciobanesti au alergat dupa un alt caine si au disparut.

Detelina e un hotel destul de bun zic eu dar noi nu am avut prea mare noroc cu felul in care arata camera noastra avand in vedere ca am discutat cu alti romani cazati acolo si la ei totul era in regula.

Pot zice ca am avut un concediu reusit as mai merge la acest hotel la acelasi pret 127 euro 2 persoane 5 zile cu mic dejun bufet suedez

Era bine doar cu mic dejun pentru ca seara dupa 17 mergeam in oras sa mancam destul de ieftin 10 leva adica vreo 20 de lei.

Am fost si prin centrul statiuni Nisipurile de Aur unde se poate ajunge cu autobuzul 109 cu 1.5 leva. Bilete se vand in autobuz. Se poate merge si cu masina personala insa am vazut o gramada de automobile cu numere de imatriculare romanesti blocate la roata.

In statiunea Chaika mi s-a parut ca nu era chiar curatenie foarte mare, fata de Albena sau Constantin si Elena statiuni pe care le-am vizitat in timpul sejurului. Totodata erau si multe caladiri parasite si lasate in paragina chiar si la marginea drumului. Unele aratau dezolant. Erau pe drumul care leaga plaja de hotel. Tot acolo erau si zone cu vegetatie care nu erau deloc ingrijite.

Detelina este un hotel situat destul de departe de centrul statiuni Nisipurile de Aur intr-o zona in care sunt si case si hoteluri si blocuri de locuinte.

E destul de salbatica zona dar extrem de linistita.

Piscina hotelului era mare si curata avea sezlonguri dar trebuia sa mergi din timp ca sa prinzi locuri plus dupa ora 17 era interzis scaldatul fiind pusa si o taxa de penalizare de 20 de leva.

Leva cel mai bine se poate schimba in centrul statiuni Nisipurile de Aur sunt 3 banci undeva sub Hotel Admiral

Trimis de edii_28 in 19.10.12 23:34:26
Validat / Publicat: 20.10.12 07:08:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3115 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (edii_28); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera DETELINA - CHAIKA - NISIPURILE DE AUR

[20.10.12 07:02:52]

@edii_28: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

ak-ar de rumÂn †
    [20.10.12 20:14:27]

Felicitări pentru rw, de la un concitadin. Sper să te simți bine pe acest site și să te mai regăsesc și cu alte impresii. Primul pas l-ai făcut, următorii sunt mai ușori. Îți doresc și alte vacanțe, mai plăcute.

ak-ar de rumÂn
    Alte impresii din această RUBRICĂDetelina Hotel: