ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.10.2012
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.07.10
SEP-2012

Vila Athena - cu mult peste asteptari

Am promis prin ecouri la review-urile anterioare ca am sa revin cu detalii odata intoarsa din concediu, iar acum ma tin de cuvant. Desi nu eram la prima vacanta in Corfu, am plecat cu inima indoita dupa ce am vazut notele proaste de pe AFA acordate acestei vile, incercand sa-mi domin ingrijorarile cu gandul ca romanii oricum sunt o natie de nemultumiti in general.

Drumul a decurs normal, o intarziere de o ora din cauza unor turisti rataciti, dar am recuperat intarzierea pe traseu, deci nu a fost nicio problema. Ajunsi pe insula, timpul parea ca trece mult ma greu pana ce autocarul a lasat turisti in alte statiuni, iar emotiile cresteau din ce in ce mai mult, iar calatorul de pe scaunul din spatele meu imi dadea o stare de anxietate cu vaicarelile lui ca nu-i nici pe departe la fel de frumos ca-n tenerife si ca nu-s destui palmieri.

Am ajuns la Vila Athena si am dat bineinteles peste faimoasele scari. Pentru ca citisem deja pe aici despre ele, nu mi s-au parut un obstacol de necucerit, mai ales ca nu sunt trepte abrupte. Consider ca orice turist cu varsta pana in 60 de ani le poate cobori si urca foarte usor.

In fata vilei ne astepta o doamna care ne-a spus ca sunt 4 camere la etaj si una la parter, deci am avut libertatea de a alege, fapt care mi-a placut grozav, pentru ca stiam ca la etaj camerele au balcon separat.

Cand am intrat in camera am ramas cateva secunde inmarmuriti, apoi ne gandeam ca poate am coborat din greseala la un alt hotel, pentru ca era prea frumos ca sa fie adevarat. Abia cand am vazut balconul cu vederea spre golf, am recunoscut imaginile din pozele de pe AFA. Am sarit in sus de bucurie si m-am apucat sa fac poze, cu gandul sa le postez aici, pentru ca mi se pare o nedreptate ca o asemenea locatie sa aiba un scor atat de mic.

Penru mine Vila Athena a fost cel mai inspirat loc de cazare din Grecia, si am sa fac o descriere a camerei: de cum deschizi usa camerei, in fata ai un balcon cu o vedere superba: in stanga munte, in fata munte si apa, in dreapta apa (ce poate fi mai frumos decat sa te trezesti dimineata si sa vezi muntele si mare la un loc?). In camera nu este pat dublu, ci sunt doua paturi pe care le-am unit dar fiecare pat era destul de incapator pentru 2 persoane. Mobilerul (doua paturi, doua mese/birouri, doua noptiere si un sifonier) de culoare naturala era intr-o conditie buna, fara zgarieturi sau usi rupte. Cearsafurile si prosoapele erau curate si miroseau frumos. Chicineta era si ea curata si dotata cu oale de inox, o plita (/resou?) electica, un frigider mic, vase, tacamuri, in fine, strictul necesar. Baia era micuta, cu o cadita de dus cu perdea. Camera per ansambu era mare, curata si inalta pentru ca nu avea tavan drept, ca si cum ar fi lipsit tavanul care delimiteaza camera de pod, sau cu alte cuvinte arata ca o mansarda foarte inalta, din lemn lacuit.

In alti ani am fost in Corfu si in octombrie si am prins vreme buna, anul asta in septembrie am prins vreo 3 zile de ploaie, dintre care una a fost cu o furtuna puternica ce a distrus semnalul la telefon pe vodafone si mai grav, a ars unul dintre generatoarele de curent ale vile, generatorul care furniza apa calda. Am preferat sa facem haz de necaz decat sa ne enervam si am considerat dusul rece ca pe o inviorare de dimineata :). Problema a durat o zi si jumatate, dar cred ca s-ar fi rezolvat mai repede daca nu s-ar fi intamplat in week-end. Dupa dusul rece, am aflat ca cineva din partea vilei ar fi lasat o cheie de la o vila apropiata, unui cuplu de la o camera alaturata, pentru a merge sa facem dus acolo. A fost un gest frumos din partea proprietarei ca desi n-a putut remedia problema in scurt timp, s-a gandit totusi la noi si a incercat sa gaseasca o solutie temporara.

Sa va spun acum si parte frumoasa a furtunii: in noaptea respectiva am deschis larg perdelele si am inchis doar usa de sticla a balconului. Desi in general urasc ploaia, noapte aceea n-am dormit de teama sa nu ratez ceva din spectacolul natural de lumini. Eram ca un copil mic in fata unui foc de artificii. Cu fiecare fulger apa marii capata o alta culoare, iar muntii erau luminati pe rand din unghiuri diferite.

Inainte de incheiere cateva detalii despre asistenta turistica, care "este sublima dar lipseste cu desavarsire" vorba lui Caragiale. Pe traseu am avut intr-adevar un insotitor de grup care ne-a dat informatii despre drum, cateva aspecte despre Bulgaria si cateva despre Grecia. Pe insula insa, am avut impresia ca noi cei care am refuzat sa cumparam excursiile optionale de la ghida, optand pentru cele mult mai ieftine de la agentiile locale, am fost ignorati total. Eu personal, n-am avut nevoie de ea decat atunci cand a fost problema cu generatorul de curent, dar pentru ceilalti turisti care erau pentru prima oara in Corfu, cred ca ar fi fost de folos sa traca o data la doua zile prin statiune. Pe scurt: dupa incercarea ghidei de a ne vinde bilete cu suprataxa, nu am mai vazut-o nici macar in ziua plecarii, cand a avut totusi bunul simt sa ne raspunda la mesaje referitor la ora plecarii.

In ziua plecarii, cum nu ne-a spus nimeni la ce ora trebuie sa eliberam camerele, ne-am dus pe plaja de pietricele din dreptul vilei, am facut o ultima baie in mare, apoi am luat pranzul la restaurantul de sub vila, care nu apartine de vila Athena, dar noi ne-am simtit foarte bine acolo: chelnerii era primitori, te intampinau cu zambetul pe buze iar uneori iti aduceau nota de plata cu cate un lichior de kum-kuat din partea casei.

Cam atat mi-am amintit din sejurul meu de vis la Vila Athena, care a fost o lectie pentru mine sa nu ma iau dupa notele negative alocate unei unitati de cazare. Daca cineva are intrebari, voi raspunde cu placere in rubrica ecouri.

Vacante placute tuturor!

Trimis de raluca2410 in 15.10.12 14:05:53
Validat / Publicat: 15.10.12 14:43:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Benitse, Acharavi, Paralia, Parga

VIZUALIZĂRI: 4576 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raluca2410); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [15.10.12 14:40:52] »

Fain reveiw de debut, exprimare cursiva, sentimente, perceptii transcrise reusit pe 'hartia monitorului' (lol) - parca traiesc si eu bucuria si reusita acestei vacante. Deloc in ultimul rand, o perceptie si asteptari echilibrate despre vacante in general (si probail nu numai). Felicitari

@raluca2410: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

flori_floricika [15.10.12 15:01:44] »

@raluca2410: Foarte frumoasa descrierea si foarte frumoasi imaginile de acolo, sper ca anul viitor sa merg iar in Corfu.

raluca2410 [15.10.12 15:05:58] »

@flori_floricika: Nu am apucat sa postez imagini din vila, dar promit ca o sa revin cat de curand. Chiar acum ma uitam prin poze si incerc sa fac o selectie.

Iti doresc vacante reusite!

flori_floricika [15.10.12 15:10:57] »

@raluca2410: Abia astept sa le vad, Corfu este o zona deosebit de frumoasa, mi-a placut ce ai scris despre cazare, mai ales ca acum incerc sa-mi fac o parere pentru anul viitor. Inseamna ca imaginile postate sunt de la altii, eu le astept pe ale tale care sunt recente.

flori_floricika, raluca2410
Alte impresii din această RUBRICĂVila Dini (ex Athena):