ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2012

Hotel Rubin 3*

Locatie

B-dul Bucovinei 105A, Gura Humorului

Sait: hotel-rubin.ro

Situat la intrarea in orasul Gura Humorului dinspre Suceava, pe DN17, hotelul dispune de 16 camere duble, 3 triple una cu 4 locuri si 2 apartamente. (date extrase din pliantul hotelului).

Sosirea grupului la locul de odihna si hrana s-a petrecut pe la 19 trecute intr-o zi de vineri cu soarele pe la apus. Intai dam de o parcare imensa, numa buna pentru tir-urile ce doresc sa inopteze undeva sigur si aproape de drum, iar undeva la ~ 100m de drumul national e situat El... hotelul.

O cladire impunatoare, primitoare cu o frumoasa terasa in fata. De cum ajungem ne si ia in primire d-na receptionera care avea deja un tabel cu camerele alocate fiecaruia si cheile+telecomanda la indemana. Tot grupul s-a cazat in timp record, cu promisiunea ca la 20 fix sa fim in restaurant pentru cina.

Asa am facut, am urcat la camera 108, o tripla in care de cum am intrat era sa si facem cale intoarsa fiindca era mai rece ca afara. Nu reusim sa ne prindem ca bietele calorifere sunt oprite, credem ca nu a pornit inca caldura dar cu siguranta o sa gasim cald dupa ce mancam.

Lasam bagajul si coboram la masa.

Generalitati

De cum intri din mareata parcare ai parte de un lobby bar aerisit, o receptie minuscula pe dreapta, cu barul pe fundalul salii. In stanga sunt usi glisante care dau in restaurant, acesta este imens si se pare ca nu am vazut tot, mai era o draperie care separa spatiul existent de un altul care probabil formeaza cu acesta un frumos salon de evenimente. In restaurant se poate intra si direct din parcare, pe langa terasa.

Facilitati

2 livinguri cu bar si spatii amenajate pentru recreere

internet in restaurant si pe cele 2 livinguri

sala de conferinte

parcarea care are~200locuri

vulcanizare si spalatorie non stop

casuta rustica cu gratar in aer liber unde se pot organiza petreceri traditionale

teren de fotbal si tenis cu gazon artificial

sauna

la cerere transport aeroport/obiective cu minibus de 18 locuri

(tot din pliant sunt extrase si aceste date, ele sunt si pe sait-ul hotelului)

Acum hai la lucruri serioase.

Cina

Pai noi suntem fii lui Stefan cel mare nu gluma, parca nu mancasem de la ultima batalie asa ca stai sa vezi menuuuuu.

Una ciorba radauteana cu pui... ceva a-la-grec as zice eu pe acilea pe la oras, bunaaa dupe cum s-au golit blidele, una bucata pulpa la gratar de ceva oratanie zburatoare cu cartofi si salata de varza, iar ca totul sa fie bine si musterii multumiti vine si desertul care e cat ambele feluri adicalea doua bucate de clatite cu branza dulce si stafide udate cu ceva sos de vanilie.

Acu... de, unii au mancat de le sareau purici pe burta altii doar s-au uitat. Eu am fost la capitolul uitat fiind la regim, putin interesant pentru poveste dar de atat uitat am sarit peste facut poze la farfuri. Ma desmeticii eu pe la desert pe care am reusit sa il imortalizez asa ca sa i-mi fac sange rau nu de alta. El radea de mine ca nu pot sa-l pap si eu la el ca e frumos si o sa stea singur pe masa... deastea de ale fetelor cand le apuca... de

Am avut si apa la meniu, plata sau minerala, 0.5l/om. Doritori au putut servi vinul casei, fie mai galbior --ei zic alb dar eu inca nu pricep de ce la vinul galben se spune alb? sau rosu daca tensiunea le permite.

Bun au spus uni, putin poate altii... pe astia nu i-am auzit ca de, fiind pe banii din dotare nu prea s-au aruncat.

Salon mare, masa pe masura, bucate alese de nici frimituri nu au ramas, cam asa e prima cina la acest hotel. Acum care mai vrut o pipa si o cafea a ramas pe jos in lobby care nu ...fuguta la camera.

SOC ....deschid usa si numa ce o vad pe cumnata-mea ca face o pirueta de 180 grade de am zis ca uita ceva important pe la masa... da de unde din camera iesea GERILA...

Intram noi, o tragem si pe dansa, care era hotarata sa doarma in restaurant si incepem cercetarile de cuviinta sa vedem de ce nu e cald in camera. Pai... cine sa deschida robinetul la caldura? Ca pe mama nu a anuntat-o nimeni. Deci camerele sunt dotate cu calorifere care daca nu e camera ocupata sunt inchise pentru a nu se risipi caldura de pomana.

Cum dupa rasucirea miraculosului buton ce se cheama robinet incepe sa duduie la propriu caloriferul ete ce o vad pe cumnata ca zambeste larg si ia pozitia unei statui protopite in pat langa calorifer. Cum langa geam e patul dublu iar eu am mai tot impartit patul cu dumneaei in calatoriile facute impreuna decid sa fac si acum la fel, asa ca al meu sot a dormit linistit si singurel ca doar mergeam la locuri sfinte si nu se cadea altfel.

Cam intr-o ora, deja era cald bine in camera, asa ca am dormit fara vise.

Dimineata, la mic dejun avem parte de bufet suedez, unde eu zic: ete bre auzira si ostenii Mariei Sale de "bufet suedez".

MD a cuprins: 2 dulceturi de casa, 2 tipuri de ceai puse in carafe spre amintirea vinului din seara ce tocmai trecu, 3 mezeluri, rosii, castraveti, oua fierte, unt parca si branza. Bun, fara fite si destul cat sa pleci cu voie buna la drum.

Ma adaptez meniului si gasesc ceva de mancare pt mine asa ca nu pot spune ca nu mi-a priit.

Stam la o vorba, la o cafea care de la aparat care de la bar ca e mai buna dar asta e pe bani si asa aflam ca noi furam printre norocosii ca ne prinseram cum e cu caldura... unii au dormit cu tot bagajul din dotare pe ei si nu intelegeau de ce le e inca frig.

Pe la 9 fuga la autocar si gooo la drum spre PUTNA, SUCEVITA, MOLDOVITA, dar astea e alta poveste nu aici.

Trece ziua, ajungem la hotel unde deja incep vociferarile cum ca nu mai vor atata mancare sa fie ceva mai usor. Si stai sa veze ce a urmat:

Cina cu numarul 2 a cuprins:

una portie mamaliguta cu cas si smantana de la mama ei, totul intr-o micuta farfirie de friptura, pe urama asa pe nerasuflate apare sniter din piept de pui cu garnitura de orez si salata de varza... iar desertul... e desertul cuprinde doar una bucata de placinta cu mere, scortisoara si nuci cred.

Bun, mult si gustos. Vinul insoteste masa, uni decid ca e oki si o bere, mai sunt si cafengii care nu se dezmint.

Gata!!! plecam la camere ca dimineata, acum da avem adunare de dimineata la ora 7.30 masa si plecare stabilita pentru 8 fix nu permite sa pierdem timpul la povesti, astea se vor consuma in autocar, desigur.

Mic dejunul de duminica nu a diferit de cel precedent, doar ca s-au prins unii ca au astia o dulceata exceptionala si punete pe uns feli peste feli de ziceai ca acum plecam la lupta nu alta.

Am stat aici, mi-a placut, il recomand ca si punct de stationare pentru vizitat zona.

PS

Am avut la primire ca bonus din partea casei o afinata de toata cinstea, asa zice lumea, nu va mint.

PS2

Am zis de toate, am vorbit vrute si nevrute dar de camera nu am scos un cuvant bun.

Camera 107, o tripla cu un pat matrimonial si un single are ca si dotari interioare un minibar functional, tv, sifonier o comoda si o masuta. Camera este destul de spatioasa, cat sa te poti misca in voie, cu vedere la zona de agrement, frumoasa, verde si plina de trandafiri infloriti. Ai in camera paturi si perne suplimentare in caz ca e nevoie.

Baia beneficiaza de o zona pentru dus cu o cadita de 80/80 insa fara cabina de dus clasica totul fiind despartit de restul bai de o draperie. Acest lucru face ca spatiul sa fie foarte generos, dealtfel toata baia este destul de mare.

Au fost articole sanitare, prosoape de buna calitate si un calorifer care a facut ca spatiul sa devina prietenos dupa ce am descoperit pricina frigului. Altfel nu stiu cine indraznea sa faca dus, sau mai bine zis sa iasa din dus la finalul acestuia.

Gata cred ca nu am scapat nimic.

Trimis de roth in 14.10.12 19:26:18
Validat / Publicat: 14.10.12 21:09:11

VIZUALIZĂRI: 2066 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere generala asupra hotelului din DN17

[14.10.12 20:16:43]

Am setat in program coordonatele GPS ale acestei destinatii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok? (mareste zoom-ul cat e necesar, pana la afisarea pozitionarii/incadrarii pe strada etc)

Multumesc.

rothAUTOR REVIEW
[14.10.12 20:33:12]

@webmaster33: este ok localizarea

vadra
[16.10.12 12:44:33]

Gata! Numai pentru cinele / mesele copioase merită să faci drumul până acolo. Mai ales după cum le-ai descris mata, mă simt deja sătul!

Utile şi spumoase informaţiile din articol, inclusiv cele cu... caloriferul !

Nu am fost prin zonă, dar dacă s-o întampla vreodată, atunci cu siguranţă voi "trage" la această locaţie. Mulţumesc!

roth, vadra