ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2012
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 14.10.12
OCT-2012

O locatie dezastruoasa

Incep prin a spune ca este o mare pierdere pentru turismul roman faptul ca exista astfel de administrari ale unor locatii incredibil de frumoase.

La respectiva cabana de "3 *", exista un administrator/patron incredibil de menefreghist, care va face tot ce ii sta in putinta sa va faca sa plecati cu un gust cat mai amar posibil.

Pe langa remarcabilul individ, in dotarea cabanei mai este si un restaurant doar pentru nefumatori, fapt care m-a facut sa servesc cina la un restaurant invecinat.

Daca faceti greseala sa va cazati acolo, intrebati totusi cam ce contine micul dejun inclus (eu am avut o masa RECE si fara cafea, fara nimic aproape), pentru ca veti avea neplacuta placere sa platiti un pret supraponderat si sa beneficiati de NIMIC.

Cu siguranta voi face tot posibilul sa nu mai calce nimeni din cei cunoscuti acolo.

Trimis de psycho_t1x in 14.10.12 14:20:37
Validat / Publicat: 15.10.12 08:19:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN. A mai fost în/la: Sighisoara Hotel Cavaler, Sibiu Hotel Parc ect.

VIZUALIZĂRI: 3569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (psycho_t1x); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -1 PMA (din 3 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[14.10.12 14:26:23]

In forma in care se prezinta momentan, textul trimis nu este publicabil ca review - "articolul" nu poate fi validat.

Speram sa-ti faci timp si sa completezi un set minim de aspecte - referitoare, de exemplu, la camere, bucatarie & masa, amabilitatea personalului, imprejurimi, drumul pana acolo etc - eventual un set minimal de fotografii din sejur, astfel incat sa putem publica, intr-un final, articolul.
Pentru completari/modificari, poti folosi linkul EDIT IMPRESII (afisat cu rosu sub textul trimis)

(in cazul in care acest completari nu sosesc in timp util, textul se poate, eventual, republica sub forma de ecou la un alt articol din aceeasi destinatie)

[15.10.12 08:18:03]

Desi evaluarea generala - si mai ales notele, vezi mai jos - imi par dezechilibrate, publicam totusi articolul, poate fi util intr-o oarecare masura, citit ca 'informatie', 'fapt divers'.

Recomand totusi retinere in interpretarea lui si mai ales a 'psycho[_t1x]-notelor' acordate.

Nu poate nimeni sa nu observe, de exemplu, ca nota de la CADRUL NATURAL este 'jumi-juma', desi autorul recunoaste singur

[...]mare pierdere pentru turismul roman astfel de administrari ale unor locatii incredibil de frumoase.

(sublinierea imi apartine)

[15.10.12 20:30:39]

@psycho_t1x: Buna ziua sint administratoru Cabanei Paltinu si va prezint micul dejun in valoare de 15,00 lei de persoana care se serveste intre orele 8:00-10:00 dimineata: rosie, salam, cascaval, sunca, masline, unt, gem, ceai, piine,

RĂSPUNDE
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
[16.10.12 12:43:35]

@Admin: Nota pe care am acordat-o la cadrul natural nu consta in peisajul pe care il ofera Balea Lac, ci pentru imprejurimile cabanei, acestea fiind pline de usi de lemn dezafectate si alte mizerii de acest gen.

[16.10.12 12:50:47]

@psycho_t1x: nu e tocmai corect - lucrurile enumerate de tine sunt în mod normal cuprinse la capitolul servicii - mai precis la partea despre curățenia din unitate și din imediata ei vecinătate.

Cadrul natural se referă la ceea ce este în apropierea acelei unități, dar care NU depinde în niciun fel de administratorii respectivi, ci doar de... natură (că de-aia e cadru natural, nu?) Adică mare, munte, deal, podgorii, lacuri etc. Cum la capitolul "Servicii... " ai acordat deja o notă 'corespunzătoare', te-am ruga dacă ești amabil să o revezi / rectifici eventual pe cea cu privire la "Cadrul natural".

Mulțumim,

[16.10.12 12:53:53]

@paltinu: Buna ziua. Daca ati pune si gramajul exceptionalei mese ar fi perfect, ca nici macar o cafea nu contine. Dar va pun eu ca sa nu va deranjati: 1/2 rosie, 4 felii salam de 0.5mm grosime, 2 triunghiuri de 4cm lungime maxima si 3mm grosime cascaval, 2 felii de 1mm grosime sunca, 3 masline, 1 cub unt, 1 cutiuta gem, 150ml ceai, si 4 felii de paine mucegaita (daca nu am spus, asta nu inseamna ca nu am si observat).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[16.10.12 12:57:12]

@webmaster0: Ai dreptate. Daca esti dragut, cum pot modifica/edita detaliile de acest gen?

[16.10.12 13:37:52]

@psycho_t1x: e suficient să scrii aici - modificăm noi.

(După publicarea articolelor, utilizatorii nu le mai pot modifica - pot în schimb scrie ecouri sau trimite semnalări către echipa tehnică folosind link-ul "Sesizează greșeala... ")

[16.10.12 13:43:57]

@webmaster0: Multumesc. V-as ruga sa modificati: "Incep prin a spune ca este o mare pierdere pentru turismul roman (adaugati: " faptul ca exista") astfel de administrari ale unor locatii incredibil de frumoase. ", si acordati nota 10 la cadrul natural. Multumesc anticipat.

Rezolvat. by WM0

Corina70
[16.10.12 14:00:44]

off-topic: imi traduce si mie cineva expresia "menefreghist"? intuiesc, nu e de bine, dar n-am mai auzit/citit cuvantul asta niciodata.

nea@Alex
[16.10.12 14:08:17]

@Corina70:

Referinta, cred, stimata doamna este la/de la me ne frega niente, care vine dintr-o limba cunoscuta noua, in general

Cu respect.

fanespoitorul
[16.10.12 14:20:45]

@nea@Alex: Corect. Sau tradus pe romaneste, miserupist.

Corina70
[16.10.12 14:28:26]

gata, m-am lamurit, multam: -))). ba chiar mi-a intrat un cuvant nou in "bagajul" de cunostinte. intuiam cumva ca acela ar putea fi sensul, insa chiar nu l-am mai intalnit pana acum.

[16.10.12 16:33:59]

@psycho_t1x: Buna ziua. Rosie 100g/salam (7 feli) /cascaval (3 buc) /sunca (4 feli) /masline mamut (3 buc) la 30g, gem 20g unt 10g, ceai 150 ml si 3 feli de piine. Acesta ests micul dejun in valoare de 15 lei care este afisat si pe tarifu de cazare si pe prima pagina a meniului.

[16.10.12 16:41:34]

@psycho_t1x: Cind mai pleci de acasa ca sa vizitezi frumusetile acstei tari pe nume ROMANIA te rog frumos sa iei cu tine un cintar nu un centimetru sau un subler.

[16.10.12 17:24:53]

@psycho_t1x: Eu cu dumneavoastra nu am schimbat mai mult de 10 cuvinte si nu intaleg comportamentu dumaeavoastra fata de mine de ma...

[17.10.12 00:33:56]

@paltinu: Dupa comentariile celorlalti utilizatori, se pare ca ai un talent innascut in a fi "amabil" cu clientii, de pe care traiesti si cumperi paine mucegaita, care apropo, ai uitat sa-i pui un gramaj in meniu. Dar pe langa toate astea, rasismul de care dispui, lasa un gust si mai amar. Sa fiu un pic mai explicit: in momentul cazarii in cabana obscura m-ai intrebat in mod expres daca sunt din Bacau, Bacau. Eu am confirmat cele mentionate, si, in momentul in care am coborat la restaurant si te-am intrebat daca se fumeaza, mi-ai spus ca nu, insotit de un zambet ironic si de satisfactie proprie, pentru ca ai mai "pus un moldovean la respect". Pe langa faptul ca m-ai facut sa merg in alta parte ca sa pot servi cina, am mai avut si o cazare de 3 lei dar la pret de 200 lei, in care nici macar sa dormi nu poti, la ce saltele si perne sunt. RUSINE. Sincer, cand am fost in Ungaria, respectivii cetateni, dadeau dovada de foarte mult bun simt si educatie, care lipseste cu desavarsire la tine. Daca nu stii sa faci turism, lasa-i pe altii care vor si le place.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[17.10.12 10:06:18]

@psycho_t1x: Culmea si piinea este trecuta in meniu cu gramaj si cazaea este 191 de lei cu micul dejun nu 200 de lei precum spui si camera in care ai dormit are tot mobilieru nuo.

[17.10.12 11:05:41]

@paltinu: Stiu ca nu vorbesc ungureste, dar chiar esti ****. Gramajul pe care l-am cerut, era la painea mucegaita! Se pare ca nu stii sa primesti o critica corecta, dar stai linistit, nu sunt primul si nici nu voi fii ultimul.

[17.10.12 11:11:34]

@psycho_t1x: nu-mi plac unii dintre termenii folositi - si nici adresarea; nu dovedesc cea mai eleganta crestere, ca sa ma exprim asa, usor eufemistic.

Avertisment - si retine pe viitor ca termeni precum cel folosit in ecoul anterior (afisat acum sub forma de ***) nu sunt tolerati pe acest site si atrag 'responsabiliitati' (inclusiv sanctiuni) pentru cei care ii uziteaza.

[17.10.12 16:09:10]

@psycho_t1x: Eu nu te intaleg nici pe tine nici pe cei ce au mai scris review-uri ce legatura au maghearii (unguri)

[18.10.12 02:22:16]

@paltinu: Lasa asa.

[20.10.12 01:27:35]

@webmaster: Scuze de deranj, se mai poate, prin vreo modalitate, adauga poze?

[20.10.12 12:48:44]

@psycho_t1x: e simplu - pe coloana din dreapta există un buton galben, marcat cu textul "[Adaugă poza]"; apeşi pe el şi urmezi paşii de acolo.

[20.10.12 17:36:42]

@webmaster0: Am orbit. Mersi.

[21.10.12 14:02:53]

@psycho_t1x: Pe aceasta cale vreau sa iti spun si tie si celorlanti ca sint roman si chestia cu rasismu nu o intaleg (poate imi explici tu)

Corina70, fanespoitorul, nea@Alex, paltinu*, psycho_t1x
Alte impresii din această RUBRICĂCabana Paltinu [Bâlea Lac]: