ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2012
ÎNSCRIS: 27.09.12
MAY-2011

Optim pentru trup si suflet

Vangelis - Aquatic Dance

“Natura: totul este enigma si totul este cuvant.”
Victor Hugo

Zona Rasnov a fost ceva timp vaduvita de disparitia locurilor turistice prin inchiderea Cetatii ce a fost in renovare, dar iata ca de ceva timp pe langa Cetatea Rasnov, s-a deschis si Pestera Valea Cetatii intr-o forma accesibila tuturor.

Pestera se afla pe partea stanga a drumului ce vine dinspre Poiana Brasov si imediat la vreo 300m pe partea dreapta a drumului se afla bazarul si intrarea spre Cetatea Rasnov. Drumul e foarte bun, dar trebuie sa fiti putin atenti la indicator pentru ca daca e in extrasezon, parcarea amenajata chiar pe marginea soselei ar putea fi usor de depasit, nefiind parcate foarte multe masini.

La pestera se ajunge relativ repede, dar pe un drum destul de greoi nu numai din cauza faptului ca este abrupt, dar si pentru ca sunt foarte multe pietre alunecoase pe timp umed si de asemena sunt foarte instabile. Recunosc ca nu am vazut persoane care sa urce pana la Pestera si sa nu se opreasca de cateava ori pana acolo si care sa nu-si suprasolicite respiratia. La coborare e si mai greu pentru ca pietrele se rostogolesc sub greutatea pasilor, dar cu putina atentie veti reusi. Ca sa va incurajez va spun ca noi am urcat cu copilul nostru care avea 3 ani anul trecut si a rezistat eroic, as putea spune.

Ma amuz cand imi amintesc cum imediat la iesirea din pestera, m-am intalnit cu un grup de tineri ce urca abia rasufland si cu privirea fixata asupra pasilor lor, m-au intrebat abia gasindu-si putin aer: ”-Nu va suparati, mai e mult pana la cascada? “ Si acum ma amuz copios cand imi aduc aminte. Le-am raspuns calm si amuzandu-ma totodata, ca in zona nu este nicio cascada intuind ca vor sa ma intrebe de fapt despre pestera. Doar cand au auzit raspunsul si-au dat seama ce au intrebat si am izbucnit cu totii in ras. Ei s-au relaxat instantaneu si au urcat cei cativa pasi pe care-i mai aveau de facut plini de voie buna. V-am povestit ca sa intelegeti ca trebuie sa urcati incet, fiecare dupa posibilitatile sale fizice, astfel incat sa nu se blocheze nici respiratia, nici mintea si mai ales sa nu cumva sa anulam bucuria unei drumetii in natura.

La intrare ne-a intampinat o domnisoara slabuta, draguta, dar foarte ferma in ceea ce avea sa ne transmita si foarte sigura pe ea. Din prima am inteles cu totii ca trebuie sa ascultam intocmai tot ceea ce ni se transmite. De asemenea in cazul in care sunt si turisti straini, ghidul se opreste undeva la mijlocul vizitei si transmite in engleza o scurta explicatie.

Am vazut ca sunt foarte multe detalii despre istoricul, flora si fauna pesterii pe site-ul pesterii si alte detalii legate de lungimea pesterii in alte review-uri, astfel incat eu pot doar sa ma adresez publicului ce nu are foarte multe pretentii, decat acelea de a se bucura de diversitatea locurilor turistice si de natura.

Eu personal am fost foarte multumita, pentru ca fata de alte pesteri in care am fost, aici iese in evidenta grija pentru pastrarea conditiilor normale si naturale ale pesterii. Dotarile sunt extrem de moderne inca de la intrare iti poti da seama de asta. De cand intri te intampina tehnologia moderna a usilor rotative si a gardului din inox, apoi traversa metalica special prevazuta pentru a imbina protectia cu utilul, sistemul de aerisire bine pus la punct, sistemul de iluminare suficient doar pentru a vedea locurile amenajate pentru vizita, fara a deranja liliecii din pestera, dar cu efect pe anumite pozitii si nu in cele din urma amplasarea strategica a unei scene pentru concerte.

De altfel, o sa va puteti da seama singuri ca totul este bine pus la punct si dupa ce veti termina vizita va veti da seama ca e o intreaga regie de prezentare inca de la intrare pana la iesiere, ceea ce nu este rau. Nu mi se pare nimic la intamplare, ci totul e pus intr-un scenariu, care inca de la prezentarea initiala a ghidului, la plimbare, la explicatii, apoi la inchiderea luminii pentru cateva secunde, sa te faca sa pleci multumit fara a lua in seama ca pentru banii dati, nu ai vazut si nu ai stat foarte mult.

Pentru un turist neavizat si fara pretentii in domeniu, ma refer aici la faptul ca nu are foarte mult cunostinte in speologie, eu zic ca vizita e una suficienta, eleganta si comoda. Ma gandesc ca daca mergi la munte, faci drumetie cateva ore, vezi o pestera si vizitezi o cetate e optimul pentru trup si suflet. Si pentru ca am inceput cu un citat din Victor Hugo, voi incheia la fel: “Frumusetea naturii este egalata numai de frumusetea sufletului. ”

Am postat destul de multe imagini ce vorbesc de la sine, mai mult decat v-am povestit eu, dar cel mai bine este sa mergeti si sa vedeti.

Va doresc drum bun si distractie placuta!

P. S. la capitolul DISTRACTIE si RELAXARE am acordat 100% pentru zona si anume: bazarul, micul stadion, patinoarul si parcul din zona, adica tot ce se afla la aproximativ 300 m distanta de pestera spre Cetatea Rasnov.

Trimis de floryelbog in 11.10.12 09:51:18
Validat / Publicat: 11.10.12 11:47:21

VIZUALIZĂRI: 1558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (floryelbog); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pestera Valea Cetatii - drumul plin de pietre spre/dinspre pestera.

[11.10.12 10:16:16]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[11.10.12 11:58:10]

floryelbogAUTOR REVIEW
[11.10.12 11:58:11]

@webmaster: Va multumesc! Sper sa fie de folos tuturor celor interesati.

floryelbogAUTOR REVIEW
[11.10.12 12:03:56]

@webmaster13: Multumesc, este exact ceea ce trebuia. Linia melodica imbina armonia cu linistea pesterii, dar si cu misterul locurilor inca nevizitate sau nedescoperite.

floryelbog
Alte impresii din această RUBRICĂPeștera Valea Cetății (ex Fundata) :