ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2012
DE krmn
ÎNSCRIS: 10.10.12
SEP-2012

Luna de miere - dezastru

Impreuna cu sotul meu, am achizitionat, printr-o agentie de renume din Bucuresti, un pachet de 7 nopti la Silence Beach Resort & Spa din Side/Turcia (5 stele), in perioada 24.09-01.10.2012, regim „ultra all inclusive”, pentru suma de 1.600 Euro (a fost vorba de o camera “lake standard luxe” - vila). Doresc sa mentionez ca acest pret a presupus aplicarea unei reduceri de 30%, in conditiile achizitionarii pachetului in luna martie a anului 2012.

Va prezentam cu titlu de exemplu, elementele flagrante intalnite de o familie aflata in luna de miere in acest hotel de 5 stele:

1. Dupa aprox. 3 ore de asteptare ni s-a dat cartela de la camera: ne-am luat bagajele si pentru cca 20 minute ne-am plimbat cu trolerele dupa noi in speranta ca vom afla unde este vila in care urma sa ne cazam. Intr-un final, un ospatar s-a indurat de noi si ne-a indicat locatia;

2. Camera: scaun rupt, fotoliu aflat intr-o avansata stare de degradare, lenjeria netivita, cu nenumarate fire atarnand asigurand un decor demn de o luna de miere de vis, frigider insalubru (trecuse prin nenumarate cicluri de dezghetare-inghetare, insa nimeni nu-l spalase), baie insalubra (cabina de dus oxidata, ruginita, nespalata de nu stim cate sezoane, gauri in perete, cu fire ramase la vedere, vas de toaleta care nu fusese spalat/dezinfectat, dispozitiv de tragere a apei oxidat/patat cu clor), geamuri la balcon infecte, balustrada balconului ruginita);

Dupa cateva ore de cearta la receptie, ni s-a dat o alta camera, mai curata, insa, subliniem faptul ca nici aceasta nu era de 5 stele!!!

3. Mancarea – ultra all inclusive: foarte proasta – timp de 7 zile am mancat cartofi prajiti!!! Va intrebam daca este normal ca la un hotel de 5 stele, in regim ultra all inclusive, sa mananci acelasi lucru timp de 7 zile, adica nimic altceva decat niste tocanita si mancare cu sos!!! Aceleasi 2 tipuri de branza 7 zile, aceleasi 2 tipuri de cascaval 7 zile!!! Pe langa faptul ca mancarea a fost putina si proasta, era asezata pe niste platouri de cantina, acoperite cu o folie de plastic!!! Dezastru!!! Legumele, spre exemplu rosiile, erau taiate in 4 si efectiv aruncate intr-un bol. Alt exemplu care imi vine in minte, bananele, innegrite si moi, erau aruncate intr-o fructiera peste mere sau piersici! Pere am vazut doar in prima zi!!! Speram ca ati sesizat ironia!!!

Debarasarea meselor implica urmatorul “ritual”: ospatarul care impingea un carucior, putin spus murdar, iti lua farfuria si in fata ta, arunca resturile intr-un sac la fel de murdar, prins de carucior! Va invitam sa va imaginati cum mirosea, desi noi mancam!!!

4. Bautura – absoltut toata bautura, sucuri sau bere, se servea la pahare josnice de plastic/material asemanator buretelui, ca la cantina!!!

Puncte forte: piscinele foarte mari si curate si mancare foarte buna la restaurantele a la carte!!!

Trimis de krmn in 10.10.12 18:38:50
Validat / Publicat: 10.10.12 19:11:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya/Miracle Resort (conditii mult mai bune in ceea ce priveste cazarea si mancarea)

VIZUALIZĂRI: 5986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (krmn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 accesoriu baie

[10.10.12 19:08:56]

@krmn: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[10.10.12 19:13:05]

@krmn: la Avveroes am fost si eu, mai demult, super-hotel, fain statiune

cat ati platit pentru sejurul anterior, de la Miracle? (si in ce perioada ati fost?)

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[10.10.12 19:53:49]

@krmn, pacat ca ai ratat un moment important din viata, parerea mea este ca agentia are o mare vina, nu a stiut sa te consilieze si probabil nu i-a interesat nimic dupa ce ti-au luat banii -- nu s-au obosit, de exemplu, sa anunte hotelul ca voi sunteti in luna de miere.

Uite aici: vezi impresii luna de miere.

Vezi pozele

[11.10.12 15:49:13]

Buna ziua! Referitor la cazare eu zic totusi ca ati avut ghinion. Noi am primit camera in 10 minute (cat au durat actele), nu am fost multumiti de ea dar in alte 10 minute ne-a fost schimbata cu una foarte ok, specifica unui hotel de 5* (la et 6, foarte spatioasa, baie ok, cu dressing, priveliste extraordinara).

Referitor la mancare nu stiu de ce te plangi, era destul de diversificata (pui, oaie, peste) sigur nu trebuia sa mananci numai cartofi.

Am fost si eu la Miracle si din cate stiu bauturile erau servite in pahare de unica folosinta, nu stiu de ce ti se pare ciudat materialul din care erau facute la Silence (pana la urma nu au cum sa te serveasca in pahare de cristal, sa fim seriosi). Iar referitor la bauturi: mai mult de Chivas, JB, Jack, cappy nectar, bere efes ce mai vrei (macar sa le duci pe astea). Apropo, in lobby bauturile erau servite in pahare de sticla.

Eu zic totusi ca ati fost prea atenti la detalii si nu ati mai vazut partea frumoasa a resortului. Pe langa piscine si mancarea de la restaurantele a la carte au mai fost si: topoganele (unde chiar era distractie), spectacolele de la anfiteatru, resortul foarte bine ingrijit.

Doar la banii platiti de voi as avea ceva de spus. Mi se pare ca ati dat foarte mult. Noi am fost in perioada 02.09-09.09 si am platit pe bilet 740 euro (luat cu early booking fara transport) dar in ultima saptamana, din cauza unor probleme de sanatate nu am mai putut pleca cu masina si am mai dat pe avion+transfer inca 590 euro adica 1330 (2 pers). Chiar daca voi ati stat la casute tot e mult pt ca e vorba si de perioada.

Bafta in continuare!!!

[11.10.12 16:20:36]

@victorita: e o diferenta majora intre voi si autoarea review-ului de mai sus: voi ati stat in hotel (in cladirea principala, in una dintre ele, ma rog), pe cand ei au stat in bungallowuri. Nici camerele din hotel nu sunt nu-sht-ce noi sau renovate, dar cele din bungallowuri...

Asa cum am tooooot spus: evitati cazarea in bungallowuri, daca sunteti pretentiosi (eu unul sunt, recunosc!) - sunt mult mai greu de intretinut decat camerele din cladirile principale. Ca si principala consecinta, se degradeaza mult mai rapid, au (la majoritatea hotelurilor! nu doar la acesta) nevoie *mai mare* de renovari (urgente! in unele cazuri).

pe de alta parte, bungallowurile au avantajele lor - intimitate mai mare, spatiu aerisit etc. Fiecare alege dupa criteriile care i se par mai importante...

[11.10.12 17:50:28]

@tm67bru: Nu am ales bungallowuri din mai multe considerente: pretul mai ridicat, faptul ca noua ne place agitatia din hotel, in camere au gresie pe jos, nu au dresing, dar eu zic totusi ca in afara lor toti beneficiem de aceleasi conditii si din punctul meu de vedere este un resort ok.

Spre exemplu, pe mine m-a deranjat mai mult faptul ca erau foarte multi romani, exagerat de mult. Daca am fi stiut de la inceput, acesta ar fi fost un motiv pt care nu am fi ales acest resort.

[11.10.12 22:52:20]

@tm67bru: Miracle - 640 euro/persoana (septembrie 2008)

[11.10.12 23:02:11]

@victorita: referitor la mancare, ai dreptate: puteai manca tocanita de pui, tocanita de oaie sau mazare cu pui, mazare cu oaie... Desi erau afise potrivit carora intre anumite ore puteai manca snitel de pui, nu am gasit asa ceva in niciuna din cele 7 zile! Servirea bauturilor la pahar de plastic nu credem ca este demna de un hotel de 5 stele! La Miracle, in 2008 cand am fost noi, bauturile se serveau DOAR la pahar de sticla! Nu asteptam pahare de cristal la Silence! Nu am retinut cand ai fost tu, insa in luna septembrie, inclusiv lobby/barurile serveau bauturi la pahare de plastic!!! Cat despre pret, acesta a fost cel solicitat de agentie!

[12.10.12 09:36:50]

@krmn: schimba agentia, a avut o prestatie jalnica / neprofesionista - imho.

[12.10.12 10:07:24]

@krmn: Tin sa te contrazic. Eu am fost la Miracle tot in 2008, in sept si bauturile erau servite in pahare de plastic. Daca vrei iti trimit poze ca sa vezi.

Stii, treaba asta cu detaliile e relativa. Spre exemplu eu cand plec in vacanta nu stau sa caut toate minusurile resortului respectiv. Incerc sa imi fac sejurul cat mai reusit. Repet, pe mine m-a deranjat mai mult faptul ca erau prea multi romani in rest totul a fost ok.

[12.10.12 10:11:02]

@krmn: Referitor la Silence, am fost in perioada 02.09 - 09.09 2012 si in lobby bauturile erau servite in pahare de sticla. Si in acest caz am poze pt a demonstra. Poti sa te uiti pe impresiile mele.

[12.10.12 10:25:23]

@krmn: cand vad pozele tale cu siguranta nu a fost un sejur prea bun dar in acelasi timp nu sunt suficient de relevante. De unde stiu eu ca nu ai pus poze de la un hotel de 2* de la noi. Sa stii ca noi am fost 3 familii: 2 ne-am cazat la hotel si una la vile si nu mi s-a parut ca nu ar fii conditii acolo. Cel putin pozele tale parca sunt din filme de groaza. La ei in camera nu era asa ceva cu siguranta. Singura diferenta, fata de noi, era ca ei aveau gresie pe jos, camera era mai mica si nu aveau dressing.

[12.10.12 11:10:25]

@victorita: nu te grabi cu supozitiile, imi par mai degraba scenarita

Bungallowurile NU sunt toate la fel; unele au fost renovate (mai demult sau mai recent); prietenii vostri *au avut noroc*, au nimerit probabil intr-un astfel de bungallow renovat in trecut (ori mai recent); krmn a avut, dimpotriva, ghinion. 'Adevarul' e la mijloc, ca intotdeauna, tineti minte asta!

[12.10.12 12:43:54]

@tm67bru: Asa este dar de ce nu a pus poze si din noua camera? Si noi la hotel initial am primit camere naspa dar dupa ce ni le-a schimbat nu am mai avut nimic de reprosat.

Nu sunt scenarita dar nu imi place deloc nota pe care a acordat-o acestui resort. Din punctul meu de vedere raportul calitate/pret este ok. Am platit 740 eur fara transport. La acesti bani eu zic totusi ca la noi nu primesti atatea facilitati: piscine, spatii verzi, topogane, plaja, bauturi (cat poti sa duci), spectacole la anfiteatru (cu multi invitati din afara resortului), resort imens in care poti sa faci ce vrei fara ca nimeni sa nu te intrebe nimic...

Sunt si alte resorturi de 5* mai piperate la pret, poate acolo sunt conditii mult mai bune dar sa facem totusi raportul. E normal ca nu se poate compara un resort de 740 euro cu unul de 1500euro.

Nu sunt scenarita sunt realista

[12.10.12 18:54:02]

@victorita:

Mi se pare o acuzație cel puțin ridicolă. Ce interes ar putea avea autoarea review-ului de mai sus în a denigra în mod gratuit un hotel din Turcia?

De ce nu respecți și dreptul lui @krmn de a avea propria opinie și a nota corespunzător hotelul? Nu cred că trebuie să-ți placă sau nu nota dată de ea. Este o țară liberă în care fiecare este liber să-și exprime opinia, cu atât mai mult cu cât este și argumentată, să-și povestească propria experiență, mai mult sau mai puțin plăcută.

A compara ceea ce oferă Silence Beach cu oferta de pe litoralul românesc este cel puțin deplasat și, oricum, în afara subiectului în cauză.

Prietenii tăi bănuiesc că au avut standard vila sau club și nu lake de luxe, deci comparația iarăși nu este pertinentă. La ce etaj se afla camera acestora?

Având în vedere faptul că ei se aflau în luna de miere, mi se pare foarte normal că au ales să plătească mai mult pentru o cameră cu ieșire directă la piscină (minim 15 euro/persoană/noapte, în funcție de agenție) și să beneficieze de intimitatea oferită de cazarea la vilă. Faptul că au avut ghinion la cazare este regretabil.

[12.10.12 19:00:07]

@nicole33: Nu aveam niciun interes sa punem fotografii referitoare la un hotel de 2 stele din tara. A fost luna noastra de miere si acesta a fost motivul pentru care am vrut ca lumea sa vada si ceea ce ni s-a intamplat noua. Admitem insa ca altii au avut experiente fericite. Depinde la ce te raportezi.

[12.10.12 19:10:58]

@nicole33: Iti inteleg indignarea, am citit review-ul tau inainte sa merg la Silence. Nu mai stiu exact ce scriai dar stiu ca erai foarte nemultumita de resort.

Tocmai pentru ca ma aflu intr-o tara libera pot sa imi exprim si eu punctul de vedere. Nu trebuie sa generalizam atunci cand nu suntem multumiti de anumite servicii.

Spre ex anul trecut am fost tot in Turcia si daca era sa ma iau dupa impresii nu mai plecam de acasa, renuntam de tot la bilet. Dar, surpriza, cand am ajuns la hotelul respectiv (cel putin din punctul meu de vedere) nu am avut nici cea mai mica surpriza neplacuta si nu mi-a parut rau ca l-am ales. Cam despre asta este vorba

Iti doresc sa ai vacante cat mai placute!!!

[12.10.12 20:11:37]

@victorita:

Posibil să fi citit impresiile mele după sejurul de anul trecut de la Silence (vezi impresii), însă nu ai înțeles esențialul și anume că eu am fost extrem de nemulțumită, nu de resort ,,pe care l-am și recomandat, ci de , calitatea serviciilor, . Am dat note mari la cazare, masă și plajă, dar nu am putut trece cu vederea atitudinea personalului.

Gradul de satisfacție mai depinde, pe lângă prețul plătit, și de termenii de comparație pe care îi are fiecare, de experiențele precedente, de așteptările fiecăruia.

Ca și tine și eu am dat șpagă la cazare (deși nu obișnuiesc de fel), regret și acum banii aruncați pe fereastră, și cu toate acestea am pierdut ore în șir și am schimbat nu mai știu câte camere până când am primit ceea ce am plătit, nimic mai mult.

Și eu mi-am cărat singură bagajele din parcare până în cameră, în timp ce bell boys plătiți pentru asta frecau menta.

Și eu am fost nemulțumită de numărul extrem de mare al românilor din hotel și mai ales de comportamentul unei părți a acestora și nu vrei să știi ce reacții am stârnit.

Referitor la prețul plătit de @krmn, acesta nu mi se pare exagerat de mare, în condițiile în care din 1600 euro scazi cca 600 euro avionul+transferul+taxele (la astea nu există reducere de EB) și 210-250 euro suplimentul de lake standard luxe.

Nu pot să nu constat totuși că alegerea agenției nu a fost cea mai fericită, deoarece ei trebuiau să beneficieze de un pachet special destinat celor aflați în luna de miere, care e clar că a lipsit cu desăvârșire.

[12.10.12 20:23:30]

@krmn:

Nu am avut niciun dubiu că pozele nu ar fi reale chiar de la Silence. Chiar dacă mă repet, este regretabil ceea ce ați pățit. Am votat review-ul tău mai mult din compasiune pentru ghinionul avut, deoarece am fost și eu acolo și ȘTIU că asemenea lucruri neplăcute se pot întâmpla. Luna de miere trebuia să fie o experiență extraordinară, de care să vă amintiți cu drag peste ani.

Chiar dacă unii sunt deranjați de notele mai mici care scad media generală a hotelului, e bine ca fiecare să-și povestească propria experiență pentru corecta informare a celor interesați pe viitor de hotelul respectiv, fie și măcar pentru a putea fi cumva avertizați că, indiferent de preț, este posibil ca lucrurile să nu fie tocmai roz pentru ei, chiar dacă au fost extraordinare pentru alții.

mony_ka
[13.10.12 12:00:02]

@krmn:

Schimba agentia.

[14.10.12 13:01:11]

@nicole33: Am citit impresiile tale si am constatat ca ai fost mult prea atenta la detalii. Eu, spre deosebire de tine, nu am intalnit romani cu un comportament urat (chiar daca, repet, erau intr-un numar destul de mare). Mi s-au parut chiar civilizati si la locul lor. Numai ca eu vreau ca atunci cand plec in concediu sa nu inteleaga nimeni ce vorbesc eu (poate am prin preajma persoane care analizeaza si virgula pe care o scot din gura si acest lucru nu imi place).

Referitor la angajati, chiar erau plictisiti dar eu una i-am inteles pt ca munceau foarte mult (ca numar de ore). Unii erau aproape non-stop: de dimineata de la 9 pana noaptea tarziu. Sunt de parere ca numarul de 8 ore/zi este ok pt a da randament, ce trece peste deja e prea mult, inuman, as zice. Eu nu cred ca acei angajati trebuie sa fie ca niste sclavi.

Cam asta e tot ce am vrut sa zic.

sirbuvio
[21.10.12 15:54:51]

Ghinion.

Si eu m-as fi ofticat sa primesc o astfel de camera, la un astfel de pret. Nu se justifica nicicum. Camera aia nu are nici 2 stele. Hai poate 2. In conditiile in care as vedea camera, nu as sta nici o clipa pe ginduri. As cere alta, sau as pleca mai departe.

Eu cred ca supararea iti e justificata, chiar si sa nu fi fost ocazia voastra unica. Si nu cred ca esti circotasa - e bine de stiut la ce sa te astepti, fie el si hotel de 5 stele.

Eu unul, iti multumesc pentru review. Bafta multa pe unde mai mergeti!

adri-nico
[21.10.12 16:21:23]

Nu stiu prin ce imprejurare am ajuns la acest review, insa CEVA m-a deranjat foarte tare.

Cum adica "erau foarte multi romani"??? Dar unde sa se duca romanii? De ce nu v-au cumparat mamele voastre plaje sau resorturi intregi unde nimeni sa nu va analizeze virgulele?

Ma gindesc ce-or fi zis ceilalti romani despre unii ca "alde voi".

Noi, romanii, sintem o natie frumoasa si desteapta. (macar unii). Nu trebuie sa ne facem de ris unii pe altii. Daca aveti exemple concrete despre romani care au deranjat vacantele voastre, atunci referiti-va doar la ei. Nu generalizati.

Cit despre cuplul ce si-a petrecut luna de miere intr-un astfel de loc deplorabil, nu pot sa am decit compasiune. Sigur ca nu veti uita niciodata aceasta vacanta... din pacate nu pentru ca ati fi fost in vreun paradis.

Va doresc vacante mult mai frumoase si Casa de Piatra!

[22.10.12 20:19:27]

@adri-nico: Esti total pe langa subiect! Nu am spus nimic urat despre romani dar daca asa am eu chef ca in concediu sa nu aud ca se vorbeste romaneste care e problema ta? Chiar nu inteleg.

Nu am spus niciodata ca vreun roman mi-a deranjat mie vacanta. Citeste mai bine comentariile mele si dupa aceea sa vorbesti.

M'Liviu
[12.06.13 20:50:03]

Hai ca am trait sa o aud si pe asta. Am fost de 3 ori la acest hotel vezi impresiile postate, chestia cu camerele nu pot sa o inteleg, eu am stat intotdeauna in hotel si a fost fara repros chiar la capitolul curatenie dar sa aud ca nu ai gasit ce sa mananci si ca ai avut doar cartofi prajiti este o impertinenta din partea ta. Sincer am mancat si la restaurantul de la vile si la cel din hotel am incercat si restaurante cu specific. Foarte diversificat de la peste fripturi, pui, curcan, salate peste 30 feluri de prajituri si multe fructe... Nu stiu ce agentie te-a pacalit pe tine cu pretul acela dar e foarte mult. In primul an am dat sub 700 euro pe 7 nopti cu transport propiu luat tot din martie. Asa ca nu mai fa reclama proasta ca nu e relevant ce spui tu. Nu am observat ce ai spus de bauturi dar nici pe acelea nu cred ca le-ai laudat.

adri-nico, krmn, M'Liviu, nicole33, sirbuvio, victorita
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Family Resort Side (ex Silence Beach) [Kizilagach]: