ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2012
    SEP-2012

Către satisfăcător

Circuit cu autocarul ITALIA - CROATIA - Impresii

Buna dimineata,

Imi pare rau ca pana in momentul de fata nu am avut timp sa scriu cateva impresii referitoare la acest circuit dar, cu parere de rau va spun ca nu a fost unul ok din toate punctele de vedere incepand de la urcarea in autocar soferii au spus ca toate bagajele trebuiesc puse in cala nici macar o gentuta cu un pachetel, un fruct, o sticla de apa. Au sarit cu explicatii cateva persoane care au experienta circuitelor si atunci domnii soferi au lasat-o moale (impresia este ca au incercat daca tine bine, daca nu au lasat-o moale, de ce mai sunt in autocar cosulete la fiecare canapea?) Este adevarat ca am vazut persoane care in loc la coborare din autocar sa isi ia o sticla sa o arunce la un cos de gunoi, o suceau sa ii faca loc in cosul din autocar, este rusinos, dar tine de educatia fiecaruia).

Referitor la adresa D-nei ghid Marina R. pot adauga cateva nemultumiri de exemplu la Roma, la vizitatea Vaticanului, care este un obiectiv destul de important nu este normal ca la intrarea in acest obiectiv sa comunici grupului ,,daca intreaba cineva daca aveti ghid sa spuneti ca NU'' (chiar a ridicat tonul la cineva care a fost intrebat de ghid si a aratat spre dansa) si ca un ajutor in sprijinul turistrului sa nu mai stam la coada pentru intrarea in Basilica San Piedro la iesirea din Capela Sixtina ,,Sa iesiti pe usa din dreapta la 12.15 minute ca dupa usa va astept'' numai ca ghinionul nostru 4 persoane (daca citeste acest comentariu si dansa o sa-si aminteasca) am fost intrebati de ghid si persoana din fata a spus ca nu avem ghid (asa ni s-a comunicat), dar dansa nu era dupa usa, cum a fost intelegerea, se vedea la deschidere era 12.10 si nimeni din grup la punctul de intalnire. Am sunat-o cu retinere ceea ce este drept deoarece am fost atentionati ,,sa nu ma suna-ti ca platesc si eu si dumneavoastra'', unde frumos dansa a spun sa spunem ca ,,ghidul este inainte si ne-am ratacit, iar daca nu ne da voie sa incercam sa trecem cu alt grup'' pana la urma am trecut dar dansa nu a avut macar un pic de respect pentru noi sa ne astepte pe scari sa putem intra si Basilica s-a multumit sa mearga inainte cu ceilalti turisi si sa imi spuna ca la 13 ne intalnim in Piata la statuie.

Asta este, am ratat acest obiectiv dar la intalnirea cu D-nei am intrebat-o de ce nu a asteptat tot grupul, raspunsul din partea ghidului a fost ''cineva din grup a spus ca suntem toti'', oare nu era de datoria ghidului sa verifice? eram imbracata intr-o rochita portocalie destul de vizibila. Multumesc frumos pentru gestul dansei de a numara turisii dupa acest incident.

Frumos din partea dansei ca ne-a alergat la obiectivele importante ca sa ne duca in Piata Spaniola sa stam o ora si jumatate la cumparaturi.

Cred ca tot grupul a avut ceva de comentat, deoarece preturile nu erau acesibile, nu cred ca a cumparat cineva ceva mai susbstantial.

Normal era la acest obiectiv ,,VATICAN'' sa ne intrebe daca vrem ghid local, nu cred ca era cineva impotriva. De aceea suntem tratati asa ca nationalitate deoarece tot incercam sa primim niste informatii de la ghidul din tara pe ''furis''.

Ne meritam soarta.

Cazarea la ,,Roma'' fost la 33 km la intrare si iesire in Roma se face aproximativ o ora, autocarul ne-a lasat la gara de unde am luat metroul in ambele zile cand am vizitat orasul.

Cazarile au fost bune micul dejun in Italia este slabut, in rest ok.

Multumim pt cina oferita ca bonus dar nu a dat pe spate pe nimeni.

La Pisa este frumos sa urci si in turn dar tot asa d-na ghid ,,nu este timp'' ca dupa ce am vizitat Biserica sa stam 35 de minute sa ne uitam practic la ''tarabe''.

Ce sa mai comentez in autocar s-au strans banii pentru biletele de intrare la obiectivele turistice si excursiile optionale, nimic de zis doar ca s-au mai cerut 10 euro de persoana pentru vaporasul privat la Venetia doar ca in oferta apareau taxa vaporeto (vaporas privat) si taxa parcare 25 euro,

Tot asa au fost cateva persoane carora li se trecuse de la agentie valoarea circuitului 425 euro si vaporeto + taxa parcare25 euro, deci 450 euro cat au platit toti turistii pentru acest circuit, cand a sunat ,,D-NA GHID’’ la agentie si a comunicat aceasta problema imediat s-a renuntat la strangerea acestor 10 euro de persoana.

La San Marino ghidul nostru nu a mai urcat cu cei care vroiau pana sus la turnuri deoarece exprimare’’ nu urca astia’’, cumparaturi se pot face aici deoarece preturile sunt mai accesibile (nu au taxe), o sa intalniti aici foarte multi rusi si moldoveni de peste Prut...

Nu mai comentez ca am stat 50 de minute la vama in Croatia deoarece vamesul a gasit ceva neconformitati la diagrama, pana la urma urmei este strict treaba conducatorilor auto, dar au repercursiuni si asupra turistului.

Deci in concluzie recomand ca:

-ghid persoane capabile sa faca acest lucru, nu persoane care fac acest job de dragul de a face acest job;

-la obiective ghid local;

-cand se face excursia la Napoli sa se faca si o cazare acolo, este frumos sa vizitezi si insula Capri cu tot ce se poate vizita inclusiv grotta, dar si Pompei, nu ai timp pentru amandoua intr-o zi.

Este rusinos pentru noi ca nationalitate cand intri intr-un magazin in Roma si sincer recunosti ca esti roman sa fii dat afara pentru simplu fapt ca esti roman (era un magazin Nikon). Este adevarat ca dai peste tot de romani la cersit, dar asta nu inseamna ca suntem toti la fel.

Nu avem asa o simpatie prea mare pentru Italia dar m-am convins ca nu merita sa ii laudam atat, au intradevar o tara frumoasa pe care stiu sa o exploateze turistic la maxim, dar comportamentul lor fata de turistul roman lasa de dorit.

Nu regret ca am facut acest circuit dar inca am gustul amar din cauza comportamentului D-nei ghid.

Gabriela

Trimis de Gabriel-a* in 10.10.12 11:50:41
    Validat / Publicat: 10.10.12 12:37:11

VIZUALIZĂRI: 4146 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabriel-a*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.10.12 12:36:42]

@Gabriel-a: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

iulianic
    [10.10.12 13:52:31]

@Gabriel-a: Mai intai, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo!

Am citit cu interes impresiile tale din acest circuit dat fiind ca eu insami am la activ cateva circuite efectuate in grup, organizate de agentii, cu ghizi insotitori. Acum doi ani, tot in septembrie, am facut circuitul "Toata Italia" - 17 zile, cu Sicilia si o zi (optional) in Malta.

Deoarece review-ul tau contine mai mult neplacerile calatoriei, ar fi fost bine sa le prezinti si agentiei prin intermediul careia ai contractat excursia.

Soferii nu pot interzice turistilor sa aiba asupra lor, in autocar, un mic bagaj cu cele strict necesare (o sticluta cu apa, medicamente, un sandwich, o sepcuta, o jacheta care sa-i mai fereasca de bataia vantului de la aerul conditionat). Pot cere in schimb (si asta ni s-a intamplat si noua frecvent) sa nu se consume alimente in autocar din cauza murdariei si mirosurilor (unii au slanina cu usturoi, mezeluri, etc…). Langa scaune, din loc in loc, se pun pungi de plastic pentru colectarea gunoiului - mici ambalaje, servetele, peturi - care se arunca de catre soferi. Ei nu doar conduc, au in grija si intretinerea curateniei - interior si exterior - a autocarului.

La Vatican nu este interzis unui grup sa aiba ghid. Ca si la alte obiective turistice, este interzis ghidului sa dea informatii in interior. Este o mare diferenta! Noi am fost cu ghid, am avut si ghid local si am ascultat prezentarea in castile primite de fiecare in parte. Ne puteam imprastia (oricum nu se poate mentine grupul compact in aglomeratia de acolo) si am fost "recuperati" tot cu ajutorul castilor care au fost predate la sfarsit.

La colectarea banilor in autocar, da, mai toti incearca sa ciupeasca ceva. Depinde cum si cu ce masura. Important este ca noi sa stim ce am platit in tara si sa hotaram singuri daca acceptam sau nu platile suplimentare.

Diaura*
    [10.10.12 20:05:36]

@Gabriel-a

Sunt de acord cu ce a spus Iulianic si nu voi repeta.

Daca turistii nemultumiti nu aduc la cunostinta agentiilor nemultumirile lor in scris, acestia nu au baza pe care sa ii poata "certa " pe ghizii care isi inchipuie ca au plecat la drum cu un grup de copiii necunoscatori si naivi.

Una din regulile acestui site este ca nu facem nici reclama nici antireclama agentiilor de turism, asa ca din acest p. d. v. nu te putem consola prea mult si poate nici nu ar fi corect ca din cauza unui angajat, alti turisti sa nu beneficieze de un pachet turistic bun.

In Italia am fost si eu, de trei ori, si iti spun sincer ca nu am simtit nici sfidare, nici dispret din partea italienilor.

Pentru tine, ca turist, importante sunt locurile pe care le-ai vizitat si amintirile frumoase; cu timpul nemultumirile legate de ghid se vor estompa si vei vrea sa pleci iar la drum.

Iti doresc sa ai parte de ghizi buni; eu am intalnit adevarati profesionisti cu care iti era mai mare dragul sa petreci cateva zile.

Diaura*, iulianic
    Alte impresii din această RUBRICĂCu autocarul prin Europa - circuite diverse: