ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2012
DE kiki
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 04.09.08
SEP-2012

Am Fost Acolo in 2012 si ne-am simtit bine!

Pentru concediul din acest an ‘’am stat si am cugetat’’ mult pana sa facem alegerea finala. Am cerut multe oferte (multumesc lui Cristi - AFA.Travel). Bugetul a fost unul de criza, cerintele au fost: incadrarea in buget, timp scurt de transfer de la aroport, hotel pe malul marii care sa ne permita camera SV, un punctaj cat de cat acceptabil pe saiturile de impresii de calatorie si musai ponton amenajat! (cam multe pentru un buget de 1400 euro, nu?).

Si uite asa am ajuns la Kervansaray Lara! (cel mai ieftin hotel din Lara dupa Kervansaray Kundu)

Costul total al sejurului pentru 7 zile a fost de 1425 euro, pret care a inclus atat suplimentul de camera SV cat si asigurarea storno si cea de calatorie (sanatate, bagaje...).

Zborul din Timisoara pana la Antalya, s-a facut cu SKY, plecare si sosire conform orarului, zbor placut. Dupa ce ne-am recuperat bagajele in aeroport, in proximativ jumatate de ora am fost la hotel.

La cazare, ni s-a spus ca din pacate, cu toate ca platisem camera standard cu vedere directa la mare, in acest moment nu era niciuna disponibila si ni s-a oferit un junior suite imediat dupa ‘’colt’’, adica a 2 ca camera laterala, cu vedere spre mare si spre Barut.

Kervansaray Lara este un hotel altfel, altfel decat celelalte hoteluri din Antalya in care am fost pana acuma. Constructia in stil avangardist predominant din sticla si metal, ridicata in 2005 (in graba –cred), necesita o renovare a cladirii, o inlociure a mobilierului. Sunt unele deficiente care sunt inca din constructie. In plus de asta, mentinerea curateniei peretilor imensi de sticla necesita nu numai personal dar si utilaje. Cam greu!

Aceste aspecte le-am remarcat la inceputul sejurului si nu le-am mai bagat in sema pe parcurs pentruca in fond si la urma urmei ne-am dus sa ne ralaxam!

Din septembrie, temperaturile nu au mai fost asa de ridicate, 33 grade ziua, 18-20 grade noaptea. Apa marii era undeva pe la 26-28 grade. Probabil de aceea nici nu sa- simtit caldura aia sufocanta de pe holuri si din lifturi asa cum au remarcat multi dintre voi. Septembrie cred ca este luna cea mai buna pentru Antalya, atat ca si clima dar si pentru preturi.

Cazarea s-a facut cam in 20 de minute dupa un telefon dat de cei de la receptie pentru a ne grabi pregatirea camerei cu mentiunea expresa a receptionerei, ca nu mai trebuie sa platim nimica suplimentar pentru camera care ne-a fost oferita.

Personal amabil, vorbitor atat de limba engleza cat si de germana. N-am avut nici o problema in a ne intelege cu cei de la receptie, restaurante, plaja.

In camera s-a facut curatenie zilnic, nu stiu pe la ce ora a trecut camerista deoarece noi am stat toata ziua pe plaja deci nu ne-a deranjat. S-au schimbat prosoapele zilnic lenjeria la 3 zile, minibarul zilnic. Camera frumoasa, spatioasa, pacat ca s-a putut observa trecerea timpului si a nenumaratilor turisti asupra mobilierului si a peretilor din plexiglas!

S-a nimerit ca in fiecare seara sa mancam la aceeasi masa si sa fim serviti de aceiasi chelneri care s-au intrecut in a ne servi mai ales cand au vazut mica atentie pe care le-am lasat-o.

Felurile de mancare au fost cele obisnuite din Turcia, nimic spectaculos. Mancarea a fost pregatita cu gust, seara multe preparate gril. Dulciurile au fost OK, baclavale doar la masa de de seara.

Plaja frumoasa. nisip fin, intrare lina in mare. Noi am stat pe ponton toata ziua, mereu in aclasi loc si asta datorita sotului meu care in fiecare dimineata pe la ora 6.30 s-a dus sa rezerve loc. Umbrelele erau cam ‘’harsaite”iar perinile cele mari gri, puteau fi mai curate. Schimbul prosoapelor de plaja s-a facut destul de anevoios in sensul ca noi am fi dorit seara la predare sa primim alte prosoape curate pentru a doua zi.

Atractia pontonului a fost broasca testoasa uriasa (caretta cred-cei care au fost pe acolo stiu despre ce vorbesc) care s-a aciuit pe sub ponton si pe care am vazut-o de cateva ori.

Echipa de animatori a incercat din rasputeri sa-si faca treaba. Am avut ‘Seara turceasca”, acrobati chinezi, pool party, beach party cu coctailuri si foc de arificii, miss Kervansaray, muzica live la beach bar.

Am facut si o scurta excursie pana la cascade cu o ambarcatiune rapida de la Miracle. A fost frumos. Costul a dost de 50 euro pentru doua persoane pentru 1.5 ore.

Am plecat de acasa chititi sa ne simtim bine si sa ne odihnim. Nu am luat in sema micile inconveniente si acum la 3 saptamani aproape de ce ne-am reintors acasa, stam seara si povestim cu placere de zilele frumoase petrecute la Kervansaray.

Daca recomand Kervansaray-ul?

Da, mai ales pentru cei care incearca pentru prima data Antalya ca apoi sa-si doreasca ceva mai select!

Daca m-as mai reintoarce aici? In acest moment nu stiu, probabil ca nu.

Cert este ca in 2012, Am Fost Acolo si ne-am simtit bine!!!

Trimis de kiki in 10.10.12 08:38:29
Validat / Publicat: 10.10.12 09:31:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3880 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kiki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Zborul spre Antalya.

gioko
[14.11.12 10:53:44]

@kiki: Buna, as dori sa te intreb cat te-au costat biletele de avion cu SkY (toate taxele incluse)... fara costul sejurului. Multumesc.

gioko
Alte impresii din această RUBRICĂNirvana Cosmopolitan Resort (ex Kervansaray Lara) :