ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2012
    ÎNSCRIS: 09.10.12
    OCT-2012

Barcelona + Port Aventura 4 zile

Salut,

Am citit inainte sa plec catre Barcelona cateva review-uri aici cu care in momentul de fata nu sunt de acord :). Am decis sa scriu si eu.

Am stat la Barcelona 4 nopti, insa prima zi a fost pierduta, zborul nostru cu Wizz Air a avut intarziere de 7 ore si am ajuns la 12 noaptea. Perioada: 3 - 7 octombrie 2012.

Transportul in Barcelona: Barcelona Card vs T10 vs Bus Turistic

T10 este cartela lor de 10 calatorii, valabila pentru metrou si autobuze care acopera zona A. (include toata barcelona + liniile de tren catre aeroport). si Barcelona Card si T10 se pot achizitiona direct din aeroport.

Barcelona card e individual (netransimisibil), se achizitioneaza pe o perioada de 2-5 zile (35 de EUR pentru 3 zile), include diverse reduceri la muzee, restaurante, gasiti mai multe informatii pe net.

T10 - cartela cu 10 calatorii, transmisibila pret 9.45 EUR. Asta am ales-o noi si a fost mai mult decat suficienta. Am folosit cam 10 calatorii de persoana in total in cele 4 zile petrecute. Intrarile la muzeu au fost mai ieftine cu 2-5 euro cu carnetul de student.

BUS TURISITC - Recomand . Pret: 24 Euro / zi 30 Euro / 2 zile. Program de la 9 dimineata pana la 10 seara.

Autobuzele vin din 10 in 10 minute maxim. Sunt 3 linii care te lasa in fata fiecarui obiectiv turustic. Primesti casti (deci audio Guide) + muzica ambientala pe fundal :).

Din pacate, am mers cu autobuzul doar cateva ore duminica intrucat am citit review-uri proaste despre el aici, multe din cauza pretului.

Dupa review-urile citite, la fel ca toti ceilalti romani m-am "calicit" (asta e cuvantul) la 24 de Eur si am mers incriedibil de mult pe jos si cu metroul pentru a ajunge de la un obiectiv la altul. Timp pierdut si n-am avut timp sa vizitam ce ne-am propus. Plimbarea cu bus-ul e superba te opreste in fata fiecarui obiectiv, ofera explicatii si indicatii etc. Pentru noi au meritat cei 24 de euro si petnru doar cele 5-6 ore din ultima zi.

Prima zi - Port Aventura

Port Aventura, cel mai mare parc de distractii din Europa e un "must see".

Nu sunt mare amator de senzatii tari, am fost sceptic la inceput, ma gandeam ca pierd o zi din vizitarea orasului in parc. Insa a fost o experienta de neuitat.

Am petrecut prima zi acolo. Biletele se pot achizitiona de la automatele din statia de metrou/tren SANTS. Biletul e combinat (intrare in parc + transport cu trenul dus intors, aprox 70 km de barcelona) 45 Euro.

In statia Port Aventura te asteapta romanasii nostrii sa-ti vanda biletele (ne-a povestit un localnic ca vand bilete din ziua anterioara) mai ''eftin. Ne-au intrebat daca vrem bilete cu super reducere (in spaniola binenteles, noi i-am auzit ca vorbeau romana intre ei "Mitica, ia-i pastia".). I-am refuzat si au zis "Lasa-i ba pastia ca sunt romanasi de-ai nostrii".

Nu are sens sa va descriu parcul, e genial, un must see.

Ziua 2

Dimineata sagrada Familia - a durat mult e ffff coada intodeauna.

Dupamasa - Camp Nou

La Poble Espaniol

Fantana Magica

Port si Las Ramblas by night.

Ziua 3:

Casa Mila

La Boqueria

Cartierul Gotic

Acvariul din Barcelona (in port).

Plimbare pe faleza, plaja de langa port.

seara, Las Ramblas, un local de studenti cu cea mai buna sangria (la care ne-a dus un spaniol care ne e prieten, se pare ca nu ne-ar fi lasat sa intram in local fara el, nu lasau turisti inauntru).

Ziua 4:

Plimbare cu bus-ul turistic in tot orasul

Parc Guell

Inapoi la bucuresti

Cazare

Am fost cazati la IBIS Meridiana, super ok, la 10 minute de mers pana la staita de metrou Fabra i Puig sau statia de tren Sant Andreu

Daca aveti nevoie de alte informatii comment.

Orasul

Unde e aglomeratie sunt tot felul de dubiosi care probabil la cea mai mica neatentie vor incerca sa te fure. N-a fost cazul la noi, insa am stat mereu cu ochii in 4 dupa ce am citit o gramada de intamplari pe net :). Din punctul meu de vedere Barcelona e un oras safe, spaniolii sunt foarte amabili, calmi si prietenosi

Daca aveti nevoie de preturi muzee/ harta metrou/ harta autobus/ orice atlceva lasati un comment .

Sper sa va fie de folos.

Trimis de ddinu* in 09.10.12 01:46:41
    Validat / Publicat: 09.10.12 06:24:01
    • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5859 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ddinu*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.10.12 06:23:34]

Un foarte bun review de debut, @ddinu: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Costi
    [09.10.12 10:15:10]

@ddinu

Foarte bune şi utile informaţiile tale. V-aţi orientat foarte bine.

Trebuie să-ţi spun însă că mai există o posibilitate pentru vizita organizată în Barcelona: Barcelona Card barcelona.com/barcelona_c ... /barcelona_card, care oferă gratuitate pe mijloacele de transport în comun şi reduceri în foarte multe locuri.

Noi am oscilat mult între aceasta şi busul turistic.

Până la urmă am optat pentru varianta pe care ai ales-o şi tu şi nu am regretat câtuşi de puţin. Mai ales când ai timp să vizitezi pe-ndelete toate obiectivele, dar chiar şi doar pentru a-ţi face o impresie generală, asta este soluţia optimă şi nu numai în Barcelona, ci în orice oraş.

Ai dreptate, doar aparent preţul este mare, în realitate este mai convenabil decât să mergi cu transportul în comun, pe cont propriu. Eu m-am convins de asta de fiecare dată. Ultimele ocazii au fost pentru mine anul trecut în Lisabona şi anul acesta în Koln şi Dusseldorf.

Îţi urez şi eu bun venit pe sait şi multe călătorii frumoase, din care să povesteşti şi aici!

gabriellanik
    [17.02.13 11:49:43]

Foate concis si frumos rewiew-ul tau.

Poti estima cam cat ai cheltuit, in cele 4 zile. voi merge si eu, cu niste prieteni, la inceputul lunii mai si as vrea sa-mi fac un buget aproximativ. Daca ai putea sa spui care au fost preturile - stiu ca intrarile sunt destul de scumpe. Multumesc!

elia8
    [12.06.17 08:46:31]

In septembrie avem 3 zile in Barcelona si 3 zile in parcul Portaventura. Cum putem ajunge din Barcelona in parcul Potaventura? In functie de raspunsul dvs. as vrea sa rezerv cazarea in Barcelona. Pentru parc am rezervat. Multumesc.

Costi, elia8, gabriellanik
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: