ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2012
ÎNSCRIS: 08.10.12
AUG-2012

Extrem de nemulțumit
Extrem de nemulțumit

Destinatie de vis, cazare de cosmar

La sfarsitul lunii august am achizitionat de la o agentie de turism - (nota webm). un sejur de 7 nopti, cu autocarul la Vila Mare din Budva, Muntenegru. Mai fusesem cu ei si anii trecuti si nu am avut obiectii. Insa de data aceasta, de cand ne-am urcat in autocar, ne-am dat seama ca nu vom avea cele mai bune conditii.

Autocarul era unul vechi, cu scaune tari, incomode si foarte apropiate. Multe dintre ele nici nu puteau fi rabatate. Avand in vedere ca este un drum lung, de aproximativ 24 de ore, ar fi putu sa plece si ei cu un autocar mai bun (anii trecuti au fost foarte comode).

Am ajuns in Budva spre ora 14. Slava Domnului ca am optat pt. Budva si nu pt. Ulcinj, ca ar mai fi trebuit sa mergem inapoi inca vreo 3 ore cu autocarul (asta din proasta organizare, deoarece s-ar fi putut organiza un transfer din Bar catre Ulcinj pt. turistii de acolo).

In fine, ne-am cazat. O camera foarte mica. In fata patului, o masa rotunda din plastic si 2 scaune, inspre usa o masa de televizor si un dulap. Totul foarte inghesuit. Nu aveai loc sa te misti. Nu aveam unde sa lasam bagajele. Pe pat am avut doar 2 cearsafuri micute, fara nimic cu care sa ne invelim. Curatenia lasa mult de dorit. Praful pe suportul de la chiuveta din baie, cojile de seminte aflate intre saltea si marginea patului, mizeria de sub pat unde ne-am indesat pana la urma bagajele.

La inscriere am optat pentru camera cu chicineta, fara balcon. Aveam totusi un geam pe care daca il deschideam si intgindeam mana, atingeam peretele casei din fata.

Noi nu suntem pretentiosi, dar nu am putut trece cu vederea conditiile pe care le ofera aceasta vila. Si din cate am inteles de la colegii nostri de grup, noi totusi am avut noroc de o camera buna :).

Despre cazare mai spun doar ca de cand am deschis dusul prima data, cada a ramas infundata, si trebuia sa apelam la tot felul de artificii la fiecare baie facuta. Proprietarii nu s-au deranjat sa ne ajute nici cu problema de la baie si nici cu cearsafurile pentru noapte.

Muntenegru in scimb, este o destinatie superba. Ne-am intoarce acolo oricand. Noaptea ajungeam in camera la ora 2, deci spre norocul nostru, nu prea ne mai interesau conditiile.

Merita vazute golful si orasul Kotor, Herzeg Novi, plajele Mogren din Budva, vechiul oras. Toate sunt de un pitoresc inimiaginabil.

Nu am apucat sa vedem tot si ne gandim sa mai dam o fuga si de revelion. Am gasit la o agentie de turism din Bucuresti o oferta foarte interesanta, si din poze cazarea pare mult mai buna. Vom vedea la fata locului.

Revin cu detalii cand ma intorc.

Trimis de georgi_ana in 08.10.12 16:32:47
Validat / Publicat: 08.10.12 17:23:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 4354 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgi_ana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.10.12 17:01:31]

@georgi_ana: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Mentionarea agentiilor de turism este interzisa pe acest site, am fost nevoiti sa editam pasajul respectiv, speram ca pe viitor sa tii cont de aceasta regula afisata atat la postarea unui nou review cat si sub fereastra de ecouri a fiecarui review in parte.

In alta ordine de idei, desi notele dedicate vilei sunt destul de mici si din cate inteleg cazarea nu a corespuns asteptarilor, totusi recomanzi vila.

Recomandarea este pentru zona sau pentru vila?

Costi
[08.10.12 22:19:41]

@georgi_ana

Din păcate, nu este nici prima şi nici singura situaţie de acest fel de care aud. De aceea, eu prefer să-mi aranjez singur concediile. De exemplu, în vara asta, am făcut un circuit prin Balcani şi am stat patru zile în Muntenegru, două la Kotor şi două la Ulcinj. La Ulcinj am stat la o pensiune într-o cameră cu chicinetă, baie, TV, aer condiţionat, Wi-Fi, parcare, cu 20 de euro pe noapte. Voi cât aţi plătit (dacă nu sunt prea indiscret) ?

La Kotor, tot în aceleaşi condiţii, am plătit 30 euro pe noapte, dar era o locaţie de excepţie. Şi ne-au întâmpinat şi cu o bere rece din partea casei. Rezervările le-am făcut pe booking.com.

Nu-ţi spun asta ca să mai "pun şi eu paie pe foc", ştiu că o astfel de situaţie poate să-ţi strice complet un concediu... o spun pentru că fac o comparaţie. Din păcate, agenţiile româneşti şi-au făcut o regulă din a-şi trata cu dispreţ clienţii, după ce le-au luat banii. Măcar aţi făcut o reclamaţie? Nu că ar folosi la ceva...

În altă ordine de idei, trebuie să-ţi spun că, la închirierea unor astfel de camere, nu e ca la hotel. Regula este că lenjeria se schimbă o dată pe săptămână, deci aici nu aveaţi ce aştepta din partea proprietarilor.

Nu ai şi nişte fotografii?

Îţi urez să aveţi noroc de data asta. Îl meritaţi, pentru că aveţi curaj. Eu unul nu m-aş mai lăsa pe mâna unor escroci. Oricum, nu te baza pe poze, pot fi foarte înşelătoare.

Succes şi călătorie reuşită!

Costi
Alte impresii din această RUBRICĂVila Mare: