ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2012
ÎNSCRIS: 28.02.11
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 11-3

Parere de rau

A doua oara la Dunni, in acest an in aceeasi perioada ca anul trecut... diferente enorme!!!

Din pacate ne-am lecuit, ne pare rau deoarece anul trecut ne-am simtit minunat la hotel Pelikan.

Anul acesta am fost la Holiday Village... mobila veche, miros de vechi, mucegai in baie, gresie pe jos... neplacut atunci cand ai copil mic, care sta mai mult pe jos. Curatenia... pe sponci, canapeaua pe care am dormit noi parintii, era foarte veche, avea un burete mare si gros peste canapea... am dormit groaznic!!!

Plaja: curata cei drept, dar... pentru ca exista si un dar... daca nimereai intre grupuri de romani (si era imposibil sa nu nimeresti) erai terminat... tipete, copii care urlau, parinti care urlau la ei, carau neintrerupt bere, sacose de fructe, crenwursti si alte bunatati de la masa carate pe plaja... final... ce ramanea in urma lor...

anul trecut erau ffff putine sezlonguri ocupate cu prosoape... anul acesta... ce sa spun, noi ajungeam pe la 8... primele 2 randuri erau ocupate de prosoape, papuci, jucarii etc.

Mancarea: multa, fatoasa si cam proasta... fata de anul trecut a scazut mult... Noi am gasit si explicatia: statiunea era PLINA, PLINA de romani, bulgari si rusi... Anul trecut era PLIN de nemti. Alta treaba, alta calitate... zambete, liniste, oameni care se purtau civilizat. Anul acesta mi-a fost rusine ca sunt roman.

Am ramas cu un gust amar, crezusem ca am gasit statiunea perfecta... dar din pacate... va trebui sa ne reprofilam.

Nu vreau sa ma duc in vacanta, sa platesc o gramada de bani ca sa vad si sa aud " Frateeee fa-mi simie o poza aici!!! " nasuleee mai adu ba o bere baaa ca e gratis nu dai de la tine!!!

Educatia si bunul simt sunt "rara avis" din pacate. Scriu toate lucrurile astea cu un nod in gat deoarece nu am crezut vreodata ca se va ajunge aici!

Daca am suparat pe cineva... sa ma iertati, dar este dureros ce se intampla cu noi romanii.

Statiunea Dunni este un loc minunat, cu angajati care ofera servicii de calitate cui trebuie. Doar sa aiba cu cine.

Trimis de calorie in 08.10.12 13:10:42
Validat / Publicat: 08.10.12 14:12:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (calorie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.10.12 13:27:41]

Un alt util review de debut venit dupa o perioada lunga petrecuta ca si 'chibitz'...

Sa-i spunem si lui @calorie bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Review-ul, fiind de cazare, ar fi trebuit incarcat in rubrica hotelului la care ati stat (Holiday Village) si nu la o rubrica de calatorie din zona. Dealtfel, acesta este si motivul ptr care rubrica CAZARE nu a putut fi selectata la acordarea notelor (calificativelor, gradului de multumire).

Rog scrie o nota si pentru capitolul CAZARE (camere - dotari, curatenie etc), o vom completa noi, la mutarea aticolului in rubrica potrivita.

[08.10.12 14:12:08]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Holiday Village" (deja existenta pe site)

[08.10.12 14:47:15]

cazarea: nu inteleg de ce a fost o cazare mai scumpa decat la Pelikan (unde am stat anul trecut si totul a fost SUPER).

Curatenia se facea doar de suprafata, pe unde se vedea... terasa de exemplu: scaunele si masa pline de praf de abia ne asezam pe ele, in camere cel mai neplacut a fost mirosul de vechi asociat cu mirosul de mucegai si umezeala (aici femeia de serviciu nu mai avea ce face...). dulapurile miroseu, canapeaua extensibila pe care am dormit noi mirosea foarte tare a umed, a inchis.

Aaaaa nu am precizat ca aceasta casuta era undeva la Cucuietii din Deal... de ne dadeam sufletul pana ajungeam. era foarte placut dupa masa, prin soarele de la ora 14 sa te tarasti spre casa...

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu sunt snoaba, nu sunt absurda... dar te doare cand dai niste bani si... nu ai parte de decenta asteptata macar. Au gresit si cei de la agentie care nu au fost corecti cu noi (cu toate ca eu am pus niste intrebari pertinente), partenerul bulgar care nu a oferit servicii de calitate si factorul, care sincer m-a deranjat destul de tare, romanul de prost gust, badaran si necivilizat. Iesim in evidenta cu ce avem mai "bun".

Ma iertati inca o data dar m-am intors tare trista, mai ales ca asteptarile au fost mari, sau cel putin ca cele de anul trecut.

Va multumesc

[08.10.12 14:51:05]

@calorie: personal te-am inteles (& aprobat - repet, in nume personal).

Rugamintea era insa sa ne indici o nota (de la 1 la 10, sau grad satisfactie intre 0 si 100%) pentru acel capitol - CAZAREA.

[08.10.12 14:58:10]

@webmaster: sa ramanem in aceeasi nota - 50%

by webm: multumesc; am completat in 'caseta tehnica' (vezi stanga-sus) nota la capitolul CAZARE ca fiind 'Nici multumit, nici nemultumit' = 50% grad satisfactie

[08.10.12 16:04:12]

MULTAM FAIN PENTRU AJUTOR! o zi faina iti doresc

fanespoitorul
    [08.10.12 19:15:07]

@calorie:

Anul trecut probabil ca unul din copii a fost la categoria infant pentru care nu platesti. Probabil ca acum ai platit 2 adulti + jumatate pentru al doilea copil.

Chestia cu romanii: eu nu spun de unde sunt, le cer la bar in rusa (un pic) sau engleza. Pe sotie o intreaba sau ii rapund in germana, daca vad ca nu raspunde, barmanii incearca: rusia, polonia etc. Noi am fost in vara asta la Duni si am socializat cu alte nationalitati. Asa cum spui, romanii parca incearca sa iasa in evidenta cu ce este mai urat.

[09.10.12 14:52:58]

Anul trecut, fiind multi nemti, nu se auzea decat engleza si germana, zambete, politeturi... tot tacamul. Am fost placut impresionata, m-am simtit bine si m-am comportat la fel (zic eu). Anul acesta se vorbea romaneste peste tot, chelnerii nu scoteau nici un cuvant decat ce era necesar, iar de zambete... nici vorba. fetita mea cea mare a fost tare dezamagita pt ca nu a mai auzit engleza si nu a mai putut vorbi in engleza... Ridicau din umeri si spuneau ca nu stiu, nu inteleg - o schimabare radicala... HAHAHA Nu mai meritam nici de la bulgari atentie si politeturi.

Gata cu barfa!!! La anulmergem in 2 mai la mare si prin muntii nostri care sunt minunati!!! Avem si noi oameni minunati si locuri absolut extraordinare!!! Vezi Apuseni, Bucovina... extraordinar.

Multumesc - mi-am varsat oful.

Utube
    [11.10.12 21:32:19]

@calorie

Dacă te ajută cu ceva să ştii că mai sunt câteva naţii ce trăiesc pe acest pământ şi care se comportă ca şi "ai noştrii ca brazii". Refuz să-i enumăr pentru că fără a exemplifica cu situaţii pertinente este indecent.

Din păcate şi noi, cei din familia mea, procedăm la fel când călătorim în străinătate: vorbim încet între noi şi suntem atenţi în jurul nostru iar dacă auzim vorbindu-se româneşte, cântărim bine persoanele, dar ne oprim din vorbit pentru a nu fi acostaţi de concetăţeni de-ai noştrii, care mulţi din păcate au îndeletniciri "murdare".

Ca o exemplificare a celor afirmate mai sus, în Viena pe celebra stradă de cumpărături Mariahilfestrasse, într-un magazin scria pe româneşte, doar pe româneşte: "Nu furaţi. Camere video! ".

No comment!

Sănătate!