ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2012
ÎNSCRIS: 16.06.12
AUG-2012

Plaje Zakynthos

Laganas:

Laganas este o statiune destul de agitata. Pe strada principala este plin de eglezi, cluburi, fast food-uri si magazine de tip bazar (gasesti aceleasi lucruri in toate). Plaja este foarte ingusta (incap cam 3 randuri de sezlonguri), terasele sunt lipite una de cealalta si este o foarte mare agitatie. Nisipul este batatorit si ud, are mai mult aspect de ciment. Apa este curata, insa nu la fel de curata si albastra ca pe alte plaje. 2 sezlonguri si o umbrela costa 5 euro, iar terasele la care am mancat nu erau una cele mai bune. Sincer, nu recomand plaja din Laganas.

Banana Beach:

Banana Beach se afla la vreo 15 km de Laganas. Merita cu adevarat sa parcugi aceasta distanta pana acolo. Noi am ajuns in jurul orei 10:30 si plaja era aproape goala, abia pe la 12-1 a inceput sa se umple. Ne-am luat sezlonguri chiar langa apa, ceea ce va recomand deoarece caldura este mult mai suportabila acolo (chiar era in regula). Sezlongurile costa 6 euro (2 sezlonguri + umbrela mare de paie). La fiecare umbrela gasiti meniul terasei Banana, unde se mananca foarte bine (si atentie portile sunt foarte mari). Aici apa este foarte curata, dimineata este un albastru inchis, iar pe masura ce urca soarele, se transforma si are vreo 4 nuante de albastru absolut superbe. Terasa este foarte frumoasa, este asezata mai sus decat plaja, astfel incat la masa de pranz puteti admira marea. De asemenea, mancarea va poate fi adusa si pe plaja. Pe plaja exista dusuri, vestiare, iar toaleta este la terasa. Nisipul este curat si fin, iar apa iti vine pana la glezne pana destul de departe.

Per total, recomand Banana Beach cu toata caldura (noi am fost de 3 ori) si am mai fi mers daca am mai fi avut timp.

Marathonisi Beach (Insula Broastelor Testoase):

Aici se ajunge doar cu barca. Noi am luat o excursie de pe plaja Laganas, care a costat 14 euro de persoana. Intai mergi putin mai departe de tarm sa vezi broastele testoase, apoi te plimba in jurul insulei Marathonisi, pe tarmul careia exista grote si plaje cu apa curata si foarte albastra, iar apoi ai o ora la dispozitie sa faci baie pe o plaja superba. Daca sunteti atenti, de departe puteti observa ca aceasta insula are forma de broasca testoasa. Pe aceasta plaja, ai voie sa calci doar pe primii 5 metri, deoarece mai departe este rezervatie naturala unde depun broastele ouale. Plaja nu este amenajata, se sta pe prosop. Exista un barulet plutitor la malul apei de unde se pot cumpara bauturi si gogosi etc. Singura problema este ca la intrarea in apa sunt pietre. In rest apa este superba, albastra si clara, iar nisipul este fin. Va recomand!

Plaja Navagio:

Am lasat Navagio pentru final, pentru ca este un loc care imi va ramane intiparit in minte pentru totdeauna. Voi incepe prin a va spune ca am achizitionat excursia din statiunea Laganas, am platit 22 euro de persoana, insa a meritat in totalitate. Se pleaca din Laganas cu un autocar pana in portul din Zante. Drumul cu vaporasul dureaza o ora si ceva, insa puteti admira peisaje superbe. Pe masura ce te apropii de Navagio, apa devine din ce in ce mai albastra, iar aproape de tarm este ireal de albastra. Pozele nu redau culoarea adevarata a apei. Tin minte, cand am ajuns toata lumea de pe vapor a ramas uimita. Si noi vazusem zeci de poze cu Navagio inainte sa plecam, insa repet, in realitate este de o mie de ori mai frumos. Atentie insa cand coborati din barca la mal, desi nu sunt valuri mari, curentii sunt puternici si vi se afunda picioarele in pietricelele de la mal, mie mi-au zburat papucii din picioare, deci atentie sa nu cadeti. Va recomand sa mergeti in cea de-a doua parte a zilei aici deoarece apa este mult mai calda. Daca aveti incaltaminte speciala pentru apa este bine sa o luati la voi. Pietricelele acelea mici albe sunt destul de ascutite. Pe aceasta plaja noi am stat 1 ora.

La plecare, se face o oprire de 20 min la Pesterile Albastre (Blue Caves), unde apa este adanca, insa atat de clara incat se vede fundul apei. Aici puteti inota. La intoarcere vaporasul va lasa in portul Zante de unde va preia autocaul.

In ultima zi, am hotarat sa mergem sa vedem Navagio de sus. Este destul de departe. As putea spune ca se mertita sa parcurgi drumul pentru ca se vede foarte frumos de sus, insa pe de alta parte mergi 50 km (in functie de statiune – noi am stat in Laganas) si cand ajungi acolo trebuie sa stai la coada pentru a putea intra pe balconasul special amenajat (pe care nu am inteles sincer de ce l-au facut atat de ingust desi aveau spatiu suficient – incap doar 2-3 pers) si nu poti sa stai sa admiri prea mult privelistea pentru ca lumea se uita urat la tine ca stai prea mult. In concluzie, daca aveti posibilitatea sa ajungeti sa vedeti Navagio de sus este foarte bine, dar daca nu ati avut cum sa ajungeti, nu va plangeti prea tare de mila.

Trimis de malinici in 05.10.12 21:41:37
Validat / Publicat: 05.10.12 22:51:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (malinici); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Laganas Beach (am fost dezamagiti)

• Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Plaje în #Zakynthos: