ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2012
ÎNSCRIS: 17.04.11
AUG-2012

Tur de noapte in Barcelona

Queen - Barcelona

In sederea in Barcelona din aceasta vara ne-am gandit ca poate un tur de noapte al orasului ar fi interesant si spectaculos. Si nu ne-am inselat.

Bineinteles ca plecarea BarcelonaBus Turistic by Night, asa se cheama turul de oras propus de agentia turistica incepe unde altundeva decat din Piata Catalunyei, la ora 21,30 fix. De ce fix? Pentru ca orarele de transport se respecta cu strictete in Barcelona. De pe la ora 21, sambata seara fiind, zecile de turisti cu voucherele in mana asteptau imbarcarea. Oare nu aveau altceva de facut la cele peste 28 de grade care inca se pastrau si seara? Atatea restaurante, Rambla, portul nu puteau fi abordate? Da, dar in week end e altceva. Ce, ? va spun imediat, de fapt cred ca stiti deja. In perioada full season adica din mai in octombrie, vinerea, sambata si duminica seara incepand cu ora 21,30 pana la ora 23,00 este spectacol de muzica si lumina la Fantana Magica din Piata Spaniei, asa incat doritori de frumos erau destui, caci circuitul cuprinde si acest moment. Din noiembrie pana in mai se organizeaza acelasi spectacol insa numai sambata si duminica si cu program ceva ma restrans de la 19-21 seara.

Biletul costa 18 Eur ptr. adult si 14 Eur pentru copil.

Sa ne intoarcem insa in fata marelui magazin El Corte Inlgese din Piata Catalunyei din fata caruia pleaca autocarele firmei organizatoare.

La imbarcare, fiecare turist primeste castile cu traducerea in limba solicitata, spaniola, cataluna, engleza, franceza si cam atat...

Ghidul are grija sa atentioneze turistii caci la cobararea din autocar la obiective nu trebuie sa intarzie nimeni la reimbarcare, soferul avand un grafic strict de desfasurare a turului si nu asteapta persoanele intarziate.

Turisti? de toate varstele si nationalitatile, multi nordici si bineinteles, caci in Barca e full, ce credeti? stiti bineinteles... multiiiii rusi. si vorbitori de lb. rusa.

Traseul atinge puncte importante ale unui traseu frumos de strabatut mai ales noaptea, cand spectacolul Barcelonei este la apogeu. Bineinteles am sa povestesc numai despre punctele atinse in acest circuit de noapte.

Ne-am suit pe platforma superioara, descoperita a autocarului, ne-am montat castile, ghidul a verificat functionarea lor pentru fiecare turist si am plecat intr-o aventura frumoasa pentru aproape 4 ore, usor dupa miezul noptii.

Din Piata Catalunyei, zona rurala pana la jumatatea secolului al XIX-lea care era atunci situata in afara zidurilor orasului si care a devenit acum inima Barcei, trecand pe langa zona Universitatii ne-am indreptat spre primul obiectiv, Arcul de Triumf, care maiestos, noaptea pare misterios si mult mai impresionant decat ziua. Proiectat de arh. Josip Vilaseca I Casanovas in 1888 pentru Expozitia Internationala in stil maur, este coplesitor datorita caramidei colorate din care este construit si capatand o valoare mult mai mare in lumina noptii. Pe o parte este decorat cu sculpturi reprezentand ospitalitatea catalana si o ceremonie de premiere, iar sub o coroana sunt emblemele provinciilor Spaniei.

Zona este deosebit de spectaculoasa caci aleele largi strajuite de copacii batrani duc catre Parcul Ciutadella, zona vasta in care am observat la intrarea in parc pe partea stanga in lumina lunii, frumoasa fantana cu cascada.

Ne-am indreptat apoi spre Torre Agbar, turn construit si facand concurenta la inaltime celor 2 turnuri care sunt in zona Port Vell - Portului vechi al orasului.

Turnul ciudat, cu o forma nonconformista este construit din beton si otel, acoperit cu sticla, avand 38 de etaje, 4500 ferestre cu leduri rosii si albastre care lumineaza noaptea ireal de frumos. Forma ciudata i-a determinat pe localnici sa-l numeasca usor ironic "supozitorul". Aici se afla cele 30000 de birouri ale companiei de apa a orasului, un fel de Apa Nova a bucurestenilor.

Tot in aceasta zona se afla un mare mall Glories luminat si el feeric.

Bineinteles ca nu se putea sa trecem in apropierea Sagradei Familia fara a face un tur de onoare in jurul celui mai cunoscut obiectiv al Barcelonei. In lumina proiectata pe turnurile catedralei, aceasta mi s-a parut chiar mai impunatoare si interesanta decat ziua. Oricum, senzatia de maretie te copleseste.

Autocarul s-a indreptat apoi spre zona Pietei Spaniei, marginita de Parcul Joan Miro si Arena Barcelonei. Cladirea arenei mi s-a parut a fi nu numai interesanta dar chiar printre cele mai frumoase cladiri clasice din Barcelona.

In Catalunya lupta cu taurii nu a avut succesul repurtat in sud, in special in Andaluzia asa incat arena construita la 1900 a fost transformata intr-un mall modern. Cladirea construita din caramida este dotata cu un lift exterior cu care turistii pot urca pana la ultimul nivel, la care se afla circular situate restaurante si cafenele si de unde se poate admira o panorama deosebita a Barcei.

In Piata Spaniei, constructie de exceptie a Barcelonei se afla Muzeul National de arta catalana cel mai interesant muzeu de arta al Catalunyei.

Ansamblul a fost construit tot pentru Expozitia Internationala din 1929 de ing. catalan Carles Buigas i Sans pentru a demonstra ce pot vedea oamenii cu lumina electrica filtrata. Am ajuns deci la Fantana Magica. Aici am avut marea bucurie ca mai bine de 30 de minute sa urmarim spectacolul de lumini si muzica oferit de Fantana Magica. Coloanele de apa cu reflexe ale tuturor culorilor curcubeului se ridicau in ritmul muzicii si conform intensitatii acesteia. Bineinteles din registrul muzical mi s-a parut cea mai frumoasa prezentare pe muzica clasica. Miile de turisti aflati pe scarile Pietei Spaniei, in parcul alaturat erau fascinati de muzica si culorile fantanii. Intradevar Fantana Magica a fost o experienta de neuitat.

Dupa acest moment superb ne-am intors la autocarul parcat in apropiere se ne-am continut drumul spre zona Montjuic - muntele Evreilor, din mijlocul Barcelonei. Autocarul a trecut incet, facand o scurta escala in dreptul Poble Espaniol, un muzeu al satului spaniol, construit tot pentru expozitia din 1929. Initial s-a dorit daramarea lui dupa expozitie, insa fiindca a avut un mare succes cele 116 cladiri au ramas in picioare. Fiecare cladire reprezinta o casa specifica unei zone geografice, cu ateliere de creatie. Poble este deschis pana tarziu in noapte, caci foarte multi turisti vin pe inserat spre a se plimba si profita de meniurile specifice servite la restaurantele de pe langa casele representative.

Urcand pe Montjuic am trecut pe langa muzeul si arena olimpica, construite special pentru olimpiada din 1992 si deasemenea pe langa turnul in care a fost amplasata flacara olimpica.

Tot in aceasta zona am lasat pe partea stanga a drumului care urca pe Montjuic Fundatia si muzeul Joan Miro, care poarta numele unui mare artist pictor, sculptor, am de cultura. In sediul muzeului se afla mai mult de 11000 de lucrari adunate ale lui Miro dar si a altor artisti catalani.

Castelul de Montjuic construit de bourboni pe ruinele unui fort din 1640 care a fost nu numai fortareata ci si inchisoare, a ramas pe partea dreapta a traseului.

Autocarul a coborat spre inima orasului, lasand sa se astearna la picioare Port Vell, portul vechi al orasului cu ambarcatiuni care in lumina noptii pareau stranii corabii in deriva pe mare.

Am intrat pe Rambla del Mar, in fata noastra infatisandu-se Monumentul Columb - Mirador de Colom, ridicat in 1888 tot pentru expozitia internationala. Statuia il reprezinta pe Columb, aratand cu mana spre Lumea Noua, cucerita de el.

Bulevardul Rambla cel mai cunoscut din Barcelona, cu toate ca mi-a placut mult mai mult Passeig de Garcia, este alcatuit din 6 strazi care fac un tot, incepand de la Rambla del Mar, Rambla de Santa Monica, Dels Caputxeins de Sant Josep, Esterdis, Canaletes, tarminandu-se cu Piata Catalunyei.

Autocarul a iesti undeva in zona Rambla de Santa Monica, facand un lateral spre Layetana, ocolind spre Passeig de Garcia unde Casele Pedreira si Batllo se odihneau dupa o zi de vizite intense ale turistilor. Noaptea au un aspect famulos, inegalabil.

Acesta a fost turul de noapte al Barcelonei care ne-a oferit un spectacol fascinant, de exceptie.

va doresc tuturor drumuri frumoase

il rog. pe web-sef cu muzica daca poate sa puna Queen cu Barcelona si ii multumesc

Trimis de amero in 05.10.12 19:09:25
Validat / Publicat: 05.10.12 20:23:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Andaluzia, Girona,

VIZUALIZĂRI: 5497 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sagrada - vazuta noaptea

[05.10.12 20:08:26]

Articolul a primit ilustratia muzicala inspirat aleasa de autor.

[05.10.12 21:14:47]

@webmaster15: multumesc

iulianic
[06.10.12 11:38:38]

@amero: Frumoasa plimbare noaptea, in Barcelona! Desi am fost in capitala catalana in cadrul unui circuit mai lung, n-am avut bucuria de a vedea orasul by night.

Cativa dintre tovarasii mei de calatorie au fost la Fantana magica si au povestit despre feeria de lumini si muzica de acolo. O doamna a ramas cu o amintire in plus, foarte neplacuta: i s-a furat portofelul cu bani si acte. Fara pasaport nu i s-a permis sa treaca in Maroc si a ramas la Tarifa (Spania) sase zile in asteptarea noastra, singura cuc. N-as fi vrut sa fiu in pielea ei.

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA
[06.10.12 12:08:02]

@amero: Wow, ce frumoooos!!! Mie imi place nespus sa ma plimb noaptea prin marile orase, cu monumente atat de frumos luminate, parca este o feerie. Din memorie n-o sa mi se stearga niciodata imaginea oraselului Kent din vestul Angliei, vazut noaptea!!

Cand voi ajunge eu la Barcelona - ca ajung eu intr-o buna zi - musai sa ma plimb si noaptea prin oras. Felicitari, doamna Aurelia, ati profitat din plin de frumoasa excursie.

Cat despre tauri, daca nu ma-nsel, coridele sunt interzise deja in Barcelona de ceva vreme, sau era in discutie tema, pentru ca in Spania sunt la fel de multi detractori ai acestora precum fani.

Va pup.

[06.10.12 12:21:08]

@iulianic: da, plimbarea noaptea a fost deosebita iar obiectivele le-am vizitat ziua, pe indelete, dar s-a scris atat de mult...

tot ce e posibil, doamna nu a fost vigilenta, am sa povestesc despre instruirea care ne-a fost facuta in privinta hotilor si la hotel si la urcarea in trenul care ne-a dus de la aeroport spre hotel.

mai ales pe Rambla e patria hotilor, deci mare atentie...

[06.10.12 12:23:29]

@alinaro: multumesc ptr. apreciere, da turul de noapte este feeric, orasul este spectaculos.

oricum cea mai frumoasa arena ptr. luptele cu tauri mi s-a parut cea din Ronda, chiar inaintea celei din Sevilla., dar fara lupta cu tauri, care mie imi pare a fi o barbarie...

TraianS
[06.10.12 13:48:26]

Felicitari pentru review.

Nu stiam ca se organizeaza un astfel de tur.

Si eu am pedalat (mai mult pe jos) noaptea prin Barcelona si la multe obiective am fost mirat ca nu sunt luminate noaptea. Park Guell, Hospital St. Pau si o multime de cladiri moderniste de prin Eixample sunt in bezna.

Dintre toate cel mai mult mi-a placut Casa Battlo. E o minunatie noaptea... si mai vezi si interiorul, si oamenii cum se prlimba inauntru.

Daca ar fi sa faceti un top, care ar fi primele 3?

In topul meu:

1. Casa Batllo

2. Fantanile Magice si MNAC

3. Sagrada vazuta de pe Av. Gaudi.

P. s.

Sa stiti ca astept si celelalte impresii... chiar daca s-a mai scris

[06.10.12 14:53:38]

Mie, pe timpul noptii, cel mai bine si frumos luminat, atat pe afara cat si (mai ales!) pe dinauntru, mi s-a parut templul blau-grana, L'Estadi Camp Nou...

mariana.olaru
[06.10.12 15:14:35]

Dragă @amero, îți mulțumesc pentru că mi-ai dat șansa să văd Sagrada Familia, Arenes și Fântâna Magică în nocturnă. Chiar dacă în mod obiectiv fotografiile nu au cea mai bună luminozitate (acestea sunt de regulă performanțele unei camere compacte pe timp de noapte), mi-am putut face o idee și mi-am putut da (prin intermediul tău) satisfacție unui regret legat de propria-mi vizită la Barcelona: că n-am văzut Sagrada noaptea.

În altă ordine de idei, cred cu sinceritate că pentru o evaluare mai completă, orice oraș trebuie văzut pe timp de zi, dar și pe timp de noapte, chiar dacă timpul consacrat nu poate fi egal. De altfel, în circuitele organizate prin agenții turistice, aproape fiecare oraș în care s-a întâmplat să înnoptăm, ne-a fost prezentat și într-un tur by night. Cu atât mai mult, într-o călătorie pe cont propriu, o astfel de alegere mi se pare nu numai posibilă, dar și necesară. Pentru că, trebuie să recunoaștem cu toții, chiar dacă noaptea ”toate pisicile par negre”, cu siguranță, tot pe timp de noapte, niciun oraș nu seamănă cu altul și nici măcar cu el însuși pe timp de zi.

[06.10.12 15:40:20]

@TraianS: multumesc ptr. ecou

imi pare rau ca varsta nu-mi da posibilitatea de a concura cu frumoasa ta sotie, pentru ca tare ne potrivim, sper sa nu supere mica mea glumita, si asa mi se spune ca scriu "prea serios"

1. casa Battlo mi-a placut cel mai mult din acest tur, e fabuloasa, si sincer, mult mai frumoasa chiar si ziua in comparatie cu Pedreira.

2. fantanile magice sunt superbe, poate si datorita spectacolului uman, mii de turisti "concentrati" asupra reversarilor de apa, culoare si muzica. Ceva asemenator mai se poate vedea, dar acolo este proiectia de orga de culori si muzica pe cladirile palatului din Piata mare a Bruxellului., dar nu atat de spectaculos., oricum un pic altfel...

3. Sagrada, iar cu sinceritate este mai interesanta noaptea, ziua... in fine nu mi-a transmis f. mult... sau de gustibus...

si mi-a placut de asemenea coborarea de pe Montjuic, cu Port Vell luminat si vasele cu forme ciudate care se vad in departare

ps. imi pare rau ca timpul nu mi-a permis sa raman o seara in Poblo Espaniol. am vizitat satul ziua, mi-a placut f. mult, este interesant si m-am simtit bine acolo.

iti multumesc ptr. suportul logistic pe care mi l-ai acordat la organizarea excursiei

[06.10.12 15:46:18]

@mariana. olaru: multumesc si ma bucur ca ati avut curiozitatea sa vedeti inca o data locuri pe care le-ati vizitat deja. ma gandeam ca se va spune, iarasi Barcelona?

dar turul de noapte a fost o alegere buna pentru spectacolul de lumini al orasului

Sagrada chiar e fascinanta noaptea, e coplesitoare, e "altceva"

drumuri frumoase va doresc

[06.10.12 15:50:31]

@crima: personal te inteleg, din autocar se vedea interesant si ghida era f. mandra de aceste "realizari" pentru olimpiada, dar nu am avut timp la dispozitie pentru vizita in interior, asa incat nu ma pot exprima in cunostinta de cauza.

multumesc ptr. apreciere

[07.10.12 00:35:30]

@amero

Imi cer scuze pentru (probabila) confuzie, insa, in ecoul de mai sus, eu ma refeream la stadionul unei echipe de fotbal, F. C. Barcelona, nicidecum la stadionul pe langa probabil ca ai trecut cu autobuzul, Estadi Olímpic Lluís Companys, sau Estadi Olímpic de Montjuïc, cunoscut mai degraba pentru diversele concerte sustinute acolo, dar si pentru faptul ca ii gazduiesc, temporar, pe cei de la Espanyol Barcelona (tot o echipa de fotbal)...

[07.10.12 07:39:08]

@crima: buna dimineata, sigur eu am gresit, nu ma pricep deloc la fotbal. si desi ne-am gandit sa mergem sa vedem si stadionul despre care vorbesti, ne-am rezumat in a vizita magazinele clubului, care erau luate cu asalt mai ales pentru echipamentul sportiv al unui fotbalist Messi., de fapt tot orasul era plin de tineri care purtau astfel de tricouri.

am cumparat si noi respectivul costum, si alte mici atentii de acolo, dar preturile... vreau sa uit,

TraianS
[07.10.12 08:00:06]

"cu asalt mai ales pentru echipamentul sportiv al unui fotbalist Messi"

Sper sa nu citeasca vreun suporter catalan pe aici si sa vada ca vorbiti despre Lionel Andrés Messi ca despre un fotbalist oarecare E un fel de "semizeu" (poate mai mult)... acum, pentru barcelonezi si pentru multi din lumea larga

@crima

M-ai facut curios cu stadionul. N-am ajuns pe acolo, dar data viitoare nu-l mai ratez. Trebuie sa fie o experienta deosebita.

[07.10.12 09:44:21]

@TraianS: buna dimineata, la footbal sunt out, dar m-am instruit in Barca, am vazut "nebunia Messi" de la copii de 3-4 ani pana la adulti trecuti de mult de varsta de aur...

am sa introduc si niste poze din magazinele FCB, unul se afla chiar in Piata Catalunya, f. aproape de hot. la care am stat., oricum si ei si portughezii sunt "nebuni" dupa acest sport.

[07.10.12 13:32:42]

@TraianS

Ti-am raspuns aici.

turista72
[04.03.16 10:14:06]

Buna ziua! Am citit cu interes articolul dvs, felicitari pt expunere. IN aprilie pe 22 plec cu familia 5 zile la Barcelona si vrem sa facem si noi un tur de noapte. Am cautat pe internat dar nu am inteles care autobuz face traseul prezentat de dvs. Ma puteti ajuta cu cetave informatii? cum se numeste compania de autobuze? Este una singura sau sunt mai multe? Multumesc!

[04.03.16 15:43:01]

@marinela72 - multumesc ptr. aprecierea articolului meu. Am achizitionat voucherele pentru aceasta excursie de noapte de pe saitului wwwb. barcelonabusturistic. cat. Am platit cu cardul si am primit imediat voucherele.

Au acest tur in program pentru zilele de vineri, sambata si duminica in perioada 5 iunie-14 septembrie (noi am fost in august, sincer neinspirata alegere, caci a fost foarte cald) Biletele costa pentru adult 19 eur, copil 9,30 eur.

Plimbarea a durat de la 9,30 seara pana la 2,30 in noapte. Audioghidurile sunt in lb. engleza, spaniola si catalona.

Agentia de turism se afla chiar in subsolul din Piata Catalunya din fata magazinul Il Corte Inglese. Autobuzele pleaca din fata aceluiasi magazin din Piata Catalunya.

Mai nou, in ultimile mele excursii din Spania si Italia am achizitionat diverse excursii si bilete pentru vizitarea unor muzee printr-un sait foarte serios pe care vi-l recomand www.city-discovery.com. Au si ei aceasta optiune organizata de joia pana duminica inclusiv de la orele 8 seara si dureaza 2 ore si jumatate, programul incepand de la 8 seara si aceasta incepand cu luna mai. Au contracte cu cele mai bune agentii de voiaj din intreaga lume, din marile orase europene si au ghizi perfecti de limba engleza, franceza, spaniola, italiana, rusa. Au servicii de cea mai buna calitate si puteti plati cu cardul fara emotii.

Va doresc sa aveti o calatorie frumoasa si sa va bucurati de Barcelona.

alinaro, amero, crima, iulianic, turista72
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: