ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2012
DIN: sibiu
ÎNSCRIS: 26.09.10
SEP-2012

Cea mai frumoasa vacanta!

Fara indoiala Hotel Potos este locul ideal in care sa-ti petreci vacanta.

Este situat langa plaja si taverne, in centrul statiunii Potos. Hotelul are o gradina mare cu palmieri, unde te poti relaxa si un loc de joaca pentru copii. De asemenea, in curtea hotelului exista o piscina si un bar dragut langa.

Noi am fost 5 persoane - 4 adulti si un copilas de 3 ani si jumatate, astfel ca am ales un apartament cu 2 dormitoare. Acesta oferea o priveliste frumoasa spre mare si ceea ce trebuie neaparat sa mentionez este faptul ca apusurile de soare, fie vazute din balcon, fie de pe plaja sunt superbe. Camerele sunt frumos decorate, fiecare avand balcon, TV, mini-frigider si aer conditionat.

Personalul este foarte amabil, mai ales managerul hotelui, care este foarte atent si mereu gata sa te ajute cu orice ai nevoie.

Nu in ultimul rand trebuie sa spun ca mancarea este deliciaosa. La micul dejun aveai tot ce trebuia. Nu cred ca cineva putea sa spuna ca nu a gasit ce sa manance: oua pregatite in diverse forme – ochi, omleta sau fierte, produse de patiserie, cremvursti, branza feta, cascaval, sunca, rosii, iaurt, compot de piersici, crema de ciocolata (finetti), gem, miere, lapte, cereale, cafea, suc, fructe confiate. Masa de seara incepea cu supa sau ciorba, carne preparata in diverse forme, musaca, paste, orez (chiar si cu fructe de mare), diferite salate, tzatzichi, fructe sau prajitura/inghetata. Cred ca este important de mentionat faptul ca desi am stat acolo 10 nopti, in fiecare seara la cina am avut alte feluri de mancare. Felicitari bucataresei!

Recomand acest hotel tuturor celor care isi doresc o vacanta de vis intr-o locatie de vis!

Pe langa impresiile despre hotel as dori sa adaug cate ceva si despre insula.

Avand in vedere faptul ca insula este muntoasa este foarte important ce statiune alegeti. Si din acest punct de vedere statiunea Potos este foarte potrivita deoarece este locul unde soarele apune asa ca ve veti putea bucura de el pana seara. Plaja este nisipoasa si partial pietroasa, iar intrarea in mare lina.

Daca ati ajuns pe insula Thassos trebuie neaparat sa vedeti Paradise Beach si Golden Beach. Sunt pe bun drept cele mai renumite plaje ale insulei. Noua cel mai mult ne-a placut Paradise Beach.

O alta oprire obligatorie este piscina naturala Giola. Este superba si chiar daca accesul este putin mai dificil merita tot efortul.

De asemenea, cred ca merita sa vizitati Theologos, fosta capitala a insulei, care se afla la 10 km de Potos, precum si Limenaria si Limenas. O alta oprire ar fi plaja din Aliki, precum si siturile arheologice de aici si cele 2 cariere de marmura.

Este 100% un loc care merita vizitat pentru ca doar asa ii poate fi apreciata cu adevarat frumusetea!

Trimis de janina in 02.10.12 21:07:22
Validat / Publicat: 02.10.12 22:45:31

VIZUALIZĂRI: 6675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (janina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera Hotel Potos

Ystely [03.10.12 11:40:17] »

Buna Janina! Cum e plaja de langa hotel?

rentea [03.10.12 12:23:19] »

@Ystely: este plaja mare din potos, este in marea ei majoritate cu nisip fin, iar daca cumperi cate ceva de la tavernele de pe plaja, nu platesti sezlongurile si umbrela.

Ystely [03.10.12 13:33:52] »

@rentea: Multumesc pentru raspuns!

nelu73 [03.10.12 19:09:07] »

As dori daca poti sa-mi spui in ce parte a Greciei este statiunea si citi km sunt daca ati fost cu masina.

webmaster [03.10.12 19:11:51] »

@nelu73: referitor la "in ce parte a Greciei este statiunea" - vezi localizarea pe harta AFA amfostacolo.ro/harta-grec ... el-potos__11907

Poti mari zoom-ul dupa dorinta.

Astfel de localizari gasiti pe acest site pentru majoritatea destinatiilor recenzate.

nelu73 [03.10.12 19:38:36] »

@webmaster: multumesc frumos.

webmaster [17.10.12 21:22:17] »

@janina

In urma unei sesizari, ma vad nevoit sa te intreb daca ai postat, drept ilustrare a review-ului si fotografii ce nu-ti apartin/nu sunt ale tale/nu sunt facute de tine?

Te rog sa ne raspunzi in maxim 24 ore, adica pana la 21.36, in 18.10.2012.

Multumesc!!!

tirol [31.01.13 10:49:39] »

@janina: un vot maxim pt un review atat de util celor care intentioneaza o rezervare aici

Te rog, spune-mi ce posibiltati exista pentru a beneficia de 2 bai? Vom fi doua cupluri, si sunt necesare, pe langa doua dormitoare separate, si de doua bai.

Apartamentele cu doua dormitoare includ 2 bai? Daca nu, ce alte variante exista?

De asemenea, te rog spune-mi ceva despre bucataria din apartament. Se poate gati o ciorba sau friptura? Afara exista un barbeque, un grill, pentru a gati un peste proaspat?

Si o ultima intrebare: toate camerele au sea view?

Apartamentele cu 2 camere, au vedere spre mare?

Iti multumesc,

janina [01.02.13 21:24:44] »

@tirol: Apartamentul nostru nu a avut 2 bai, dar nici nu cred ca exista apartamente cu 2 bai.

Altfel cred ca singura varianta este fiecare cu camera proprie.

Cat despre bucatarie noi nu am avut. Sunt insa si apartamente care au si din cate am vazut se poate gati, dar parerea mea ca atata timp cat aveti demipensiune la el si mai mancati cate ceva la amiaza nu o sa aveti de ce gati. Si neaparat daca ajungeti acolo trebuie sa mancati un pranz la Taverna Irene de pe plaja unde lucreaza si o romanca. Au mancare delicioasa.

Si da camerele au vedere spre mare, singurul incovenient fiind camerele de la parter care desi sunt bine orientate nu cred ca se zareste marea.

Daca va hotarati iti dau bucuros datele de contact ale managerului de la hotel. [...]

Repet din punctul meu de vedere MERITA!

O seara buna!

tirol [13.02.13 12:17:44] »

buna ziua,

am primit o oferta de la Mr. Aris pt 2 double rooms situate la ultimul etaj, cladirea 1. L-am rugat de cateva ori sa imi confirme vederea spre mare din aceste camere; pana acum nu a facut-o

Te rog spune-mi daca camerele de la etajul superior al cladirii nr. 1 asigura sea view

Pe de alta parte, ce parere ai despre calitatea mancarii la acest hotel?

65 euro/zi / camera cu HB ti se pare un pret correct, pt luna iunie?

Iti multumesc din nou!

janina [13.02.13 21:23:44] »

@tirol: buna!

camerele de la ultimul nivel au vedere spre mare, iar mancarea este super buna (poti sa citesti si in review-ul initial). noi am fost 4 adulti si nu am avut de ce sa ne plangem. 10 zile am mancat in fiecare seara altceva. micul dejun e repetativ, dar ai de unde alege. iar pretul cred ca e ok. e iunie si la ei e deja sezon. mi se pare ca sezonul incepe prin mai.

rucsi85 [15.02.13 22:07:13] »

Buna!

Poti, te rog, sa-mi spui exact care era diferenta intre cele doua camere de la apartament? Ma intereseaza daca una este mobilata gen dormitor si cealalta gen living (ex. canapea extensibila?) Erau la fel de mari?

Multumesc

janina [16.02.13 21:07:55] »

@rucsi85: Buna!

In apartamentul in care am stat noi nu era diferenta intre camere, ambele fiind mobilate gen dormitor, dar se prea poate sa fie si apartamente in care o camera sa fie mobilata gen dormitor si alta gen living.

Daca vrei trimite-mi un mail pe adresa j***@yahoo.com si iti dau adresa de mail a administratorului de la hotel si pot sa discuti direct cu el acest aspect.

Admin [16.02.13 21:31:29] »

@janina: datele personale (incl adresa de mail) NU se publică! Se pot însă transmite fără probleme prin mesaje personale (click pe "numele" utilizatorului, apoi pe "trimite mesaj pers")

nuvreau [09.03.13 22:07:29] »

Anul acesta reusim sa mergem si noi in Thassos.

Am rezervat un apartament la hotel Potos in iulie, cu demipensiune, la 90 Euro/noapte pentru 4 persoane. Ma rog... 3 persoane jumate .

atti_sz [21.03.13 08:39:00] »

In baza parerilor scrise de voi, am solicitat si eu o oferta de pret, pt. 2 adulti + copil in perioada 16-24 iunie, iar pretul comunicat de dl. Ari (rapid) a fost de 75 EUR/camera (cu DP).

I-am confirmat ca e ok si ca sa ma anunte cum facem mai departe... insa de 2 zile e liniste. Voi cum ati procedat la rezervarea directa? (cu plata si confirmarea rezervarii... ca daca tot stau dupa el... se vand locurile la toate hotelurile bune...)

nuvreau [21.03.13 09:00:09] »

@atti_sz: da-i mail sa-i ceri contul in care sa trimiti banii de avans.

e adevarat, raspunde mai greu. eventual poti sa-l suni. telefonul e pe site.

atti_sz [21.03.13 09:14:02] »

Ii voi scrie azi sa-i cer contul, (desi nu stiu nimic despre ce camera vom primi... decat ca e una tripla) si daca nu am raspuns pana maine... il voi suna.

Cat trebuie platit avans din cei 600 EUR ai sejurului?

Stiti cumva ce se intampla cu avansul daca nu mai poti ajunge la ei?

atti_sz [21.03.13 11:13:13] »

Dupa raspunsul primit azi, am ramas interzis... ce sa zic?

"sorry but it is very low price and i can not confirm this kind of acomodation "

Asta i-am scris eu:

Dear mr. Aris,

Could you please confirm that we have a rezervation for a room for 2 adults and 1 child with breakfast and dinner from 16 June to 23 June (8 nights) for 600 EURO?

Thank you,

XYZ

Nasshu [21.03.13 12:11:33] »

@atti_sz: poate sunt mai greu de cap grecii .

trimite-i inca un mail in care sa te arati mirata ca nu isi respecta oferta initiala , care sa contina si raspunsul lui initial in care iti facea oferta (adica un reply la mailul initial in care iti completezi nedumerirea)

acum o mica observatie:

1. vezi ca intre 16-23 dupa cum se lucreaza in turism se intelege ca sunt 7 nopti. (16 in, 23 out).

2. din putina mea engleza care o stiu, inclin da cred ca l-ai rugat sa iti confirme ca deja ai rezevare, in ciuda faptului ca nu ai trimis nici un avans pina acum.

Poate si de aici neclaritatile ..

atti_sz [21.03.13 12:14:37] »

Va multumesci pt. sfaturi.

Am sa-i scriu din nou... si de data asta am sa-l rog sa-mi dea contul pt. avansul la cele 8 nopti, asta daca imi confirma pretul.

Daca iar nu raspunde la e-mail sau da in pret... atunci cred ca va trebui sa caut unul mai serios...

Nasshu [21.03.13 12:25:26] »

@atti_sz: totusi cred ca este corect grecul cand ti-a cerut 75 Euro.( sau o fi marit intre timp tariful).

Eu am doi copii, 11 si 14 ani si pentru demipensiune din 8 iulie, 7 nopti, mi-a oferit 120 euro/noapte in conditiile in care i-am cerut apartament cu doua camere separate/bile.

Nu ar strica sa ii specifici si varsta copilului.

Cit despre raspunsul grecului, acesta a venit in cca o ora de cand i-am pus intrebarea.

atti_sz [21.03.13 12:29:33] »

Pai mie mi-a facut oferta la 75 EUR/camera (pe e-mail), am zis ca e ok, i-am scris in cerere si varsta copilului (si perioada si tipul de masa dorit)... si dupa ce i-am scris ca sunt deacord cu suma propusa de el (75 EUR... desi altii de pe site scriu ca au primit si oferta de 65 EUR/noapte cu DP)... sa-mi spuna cum facem cu plata... au urmat 2 zile de pauza... azi i-am scris sa-mi confirme rezervarea... si sa-mi spuna cum fac cu plata... si vine raspunsul asta ca suma e mica...

Nasshu [21.03.13 12:38:40] »

@atti_sz: mai ai alta adresa de mail la dispozitie... ?

schimba data cu cca 3-4 zile, cere aceleasi conditii, si vezi ce spune

Eu mai procedez si asa: P

Oricum , mie mi se pare ok oferta de 120 euro in conditiile cerute. Din cauza virstei copiilor , am primit niste oferte de la alti hotelieri care m-au dat pe spate ..

atti_sz [22.03.13 09:12:09] »

Si-a cerut scuze... si a trimis invoice-ul, cu suma corecta.

Trebuie sa achit 30% din cei 600 EUR, insa contul primit este a lui Aris si nu al hotelului...

Voi cum ati procedat cu plata? (modalitate bancara + in ce cont?)

Mersi

nuvreau [22.03.13 11:57:24] »

@atti_sz: transfer bancar in contul dat de el.

ori contul lui, ori al hotelului e aceeasi treaba. el e patronul.

ai grija la comisioanele bancare. la BRD mi-au cerut 45E pentru transferul a 400E. la Piraeus e vreo 10E.

poti trimite si prin Western Union

soreno29 [02.04.13 09:59:46] »

@nuvreau:

eu am trimis banii prin Piraeus... agentia de la Bucur Obor colt cu Mosilor... fete foarte de treaba si transferul a fost rapid... doar ca mister Aris a confirmat primirea banilor dupa vreo 10 zile... asa ca sa nu va impacientati ca nu veti primifoarte repede raspunsul de confirmare!... poate daca e cineva care merge la acest hotel la sfarsitul lunii august bem o bere rece impreuna

atti_sz [02.04.13 10:03:18] »

Am trimis banii pe 26 martie prin Western Union (comision de 16 EUR)... si sunt inca in cele 10 zile de care amintesti... adica fara confirmare ( (

atti_sz [05.04.13 08:16:14] »

I-am scris ieri dl-ui Aris, solicitand confirmarea si pana la sfarsitul zilei mi-a confirmat ca am rezervarea, deci banuiesc ca asta inseamna ca a ridicat banii trimisi de mine prin Western Union )

atti_sz [17.06.13 12:45:49] »

Am ajuns la hotel, totul e ok, plaja destul de plina, mancarea buna, apa marii placuta, cea de la piscina si mai calda.

soreno29 [17.06.13 13:49:26] »

am o rugaminte mare mare... poate afli si imi poti spune si mie daca din camerele triple are vreuna vedere catre mare... multumesc!

atti_sz [17.06.13 20:27:09] »

A noastra e tripla, este la parter, are vedere catre mare (e in corpul de linga piscina)... insa este blocata vederea de arbusti. Cred ca cele de la etaj au vedere directa catre mare... insa eu zic sa ai rabdare, ca aflii cand ajungi aici

atti_sz, irinadanielescu, janina, Krisko, nelu73, nuvreau, rentea, rucsi85, soreno29, Ystely
    Alte impresii din această RUBRICĂPotos Hotel:

• pagină generată în 0.051918983459473 sec