ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2012
    DIN: Blaj
    ÎNSCRIS: 02.10.12
    SEP-2012

Pensiunea Padurea de Smarald - un loc deosebit, care ne-a mers la inima

O parte a vacantei de anul acesta, am petrecut-o vizitand Moldova. Dupa indelungate cautari pe internet, am optat pentru pensiunea Padurea de Smarald din Agapia, la care urma sa stam 3 nopti, dupa care, ar fi trebuit sa mergem spre nord, in Bucovina, la o alta pensiune pe care o alesesem in acelasi mod.

Am ajuns la Padurea de Smarald intr-o frumoasa dupa amiaza de Septembrie si... nu ne-a mai venit sa plecam de-acolo.

Dupa o zi si o noapte petrecute aici, ne gandeam deja sa anulam rezervarea din Bucovina, pentru a ramane intreaga saptamana la Padurea de Smarald, ceea ce s-a si intamplat.

N-o sa repet cele ce s-au scris anterior aici, caci toate review-urile, sunt perfect adevarate.

Locul are o frumusete aparte si multa liniste. Poate pentru ca eram deja in extra sezon am avut parte de atata liniste; cert este ca noi am avut exact ceea ce am cautat, pe tot timpul sederii noastre aici. Sunt sigura insa, ca daca esti in cautare de distractii, le poti gasi cu usurinta la aceasta pensiune, fiindca proprietarii sunt foarte binevoitori si dornici a fi pe placul tuturor.

Am inchiriat una dintre casute si am fost foarte multumiti de confortul si curatenia acesteia. Data viitoare (caci cu siguranta va fi o data viitoare), vom cauta sa stam intr-una din camerele existente in vila, pentru comparatie.

Nu am servit masa la pensiune, dar am avut la dispozitie bucataria perfect utilata pentru a ne descurca cu mesele de fiecare zi. In plus, am calatorit mult, deci nu avea rost sa luam masa la pensiune, fiindca nu aveam un program fix.

Proprietarii si personalul intalnit la pensiune, sunt deosebit de amabili, politicosi si discreti.

Daca sunteti iubitori de animale sau aveti copii, trebuie sa stiti ca pensiunea este "dotata" de asemenea cu un frumos catel Samoyede siberian, (care a dormit pe pragul nostru in fiecare noapte si care ne insotea in plimbarile de dimineata prin padurea din spatele pensiunii), precum si cu un pisoi santajist sentimental (vesnic incolacit printre picioarele noastre).

Am petrecut zile deosebite in acest loc, am fost linistiti si incantati de tot ceea ce am gasit aici, unde cu siguranta vom reveni.

Recomandam tuturor aceasta pensiune, precum si minunata zona a Neamtului!

Trimis de RoF* in 02.10.12 15:03:33
    Validat / Publicat: 02.10.12 17:32:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AGAPIA-VĂRATEC [NT].

VIZUALIZĂRI: 3784 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RoF*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Casuta in care am stat

[02.10.12 15:58:20]

@RoF: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Eugenia55* †
    [02.10.12 18:44:25]

6oo lei=6 nopti, deci 100 lei casuta in septembrie? nu au preturi pe site, stii mai multe despre preturi cazare? mersi!

[02.10.12 18:45:23]

Am fost si eu aici acum doi ani. Ma bucur sa aflu ca si-au pastrat standardul de calitate. Eu am fost in sezon si am avut parte de aceeasi liniste despre care vorbiti dvs. acum.

Observ ca pensiunea este foarte bine intretinuta, au mai facut si unele imbunatatiri intre timp. Cand voi mai ajunge in zona Moldovei, tot aici imi doresc sa ma cazez.

[02.10.12 18:49:17]

@Eugenia55: da, 100 lei/ noapte cazarea la casuta. Cred ca pe site nu sunt updatate preturile, insa noi am sunat si am discutat telefonic.

Tariful pe noapte in camerele din vila, mi se pare ca e 115, dar nu sunt sigura. Nu i-am intrebat pe proprietari, stiu doar din informatiile de la alti turisti cazati acolo.

Oricum nu mi se pare scump la ceea ce ofera.

[02.10.12 18:51:49]

@cris1982: eu n-am termen de comparatie, am fost pentru prima data acolo, dar asa cum am spus, am fost foarte placut impresionati. Vom mai merge, cu siguranta.

[02.10.12 18:54:05]

Au si o oferta de revelion, am gasit-o pe un site celebru de turism. Ce mi-as dori sa petrec revelionul aici! Din pacate distanta prea mare nu-mi permite. (550 km pe drum de iarna)

[02.10.12 19:07:36]

@cris1982: da, e mare distanta. Despre ce site e vorba? Se poate posta un link aici sau nu e permis? Multumesc.

[02.10.12 19:11:26]

V-am trimis mesaj privat cu link-ul respectiv. Nu este permisa trimiterea la site-uri de turism, se considera reclama.

[02.10.12 19:15:48]

@cris1982: multumesc, o sa verific

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.10.12 10:53:04]

M-a cam descumpănit tariful de cazare! Avea și baie căsuța asta? Ce alte dotări avea? Ne-ar fi de folos o poză-două din interior.

[03.10.12 12:33:55]

@mariana. olaru: Are dotari de 3 margarete. Are si baie in interior, dotata complet. Uitati-va pe site-urile de turism si veti gasi si poze cu interiorul casutei.

[03.10.12 13:55:29]

@mariana. olaru: @mariana. olaru: Din pacate n-am facut poze in interior, dar asa cum spune @cris1982, dotarile sunt de 3 margarete si se pot vedea pe site-ul oficial al pensiunii. Bineinteles ca include si baie (cum altfel?!), spatioasa, cu dus, WC, chiuveta, apa calda si rece, prosoape de maini, de fata si de corp, sapun lichid si "solid", gel de dus, hartie igienica... ce sa mai zic, sper ca n-am uitat nimic; -)

Camera este dotata cu pat matrimonial foarte incapator, 2 noptiere, dulap, oglinda, televizor, masuta cu 2 scaune, pahare. Lenjeria este curata si apretata, in dulap gasesti paturi suplimentare daca nu iti este suficienta pilota de pe pat, umerase pt. haine, etc... Curatenia baii si a camerei, impecabila.

Tariful este foarte ok pentru ceea ce ofera, nu inteleg descumpanirea...

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.10.12 14:11:09]

cris1982, RoF, mulțumesc pentru lămuriri!

Din păcate, fotografiile prezentate pe pagina oficială a pensiunii, ca și pe alte site-uri, nu sunt foarte explicite, încât privindu-le, n-am realizat care dintre odăi sunt cele din căsuțe. Imaginea exterioară a căsuțelor, așa cum e înfățișată și în fotografia ta, îmi arată o construcție comună (cu excepția finisajelor albe), așa cum am întâlnit multe prin țară, dar care în niciun caz nu ne-au răsfățat cu confort de trei margarete. De aici și... descumpănirea mea vis-a-vis de tarif. Mulțumită completărilor voastre, am înțeles că acest preț reflectă pe merit serviciile prestate de această pensiune. Cu atât mai mult, cu cât, se pare, ați beneficiat și de o oarecare reducere: pe pagina oficială, prețurile afișate sunt mai mari!

[03.10.12 14:25:47]

@mariana. olaru: in fotografia pe care tocmai am incarcat-o (luata de pe site-ul pensiunii), apare o camera din casuta. Exact asa arata si cea in care am stat, insa ne-am dat seama prea tarziu ca n-am facut poze si la interior, iar dezordinea din camera era prea mare ca s-o expunem in vreo poza...

Cand am facut rezervarea, vazusem ca tarifele de pe site nu erau actualizate, asa ca am sunat si am intrebat. Ni s-a comunicat direct tariful de 100 RON/ noapte, fara niciun fel de negociere (de altfel nici n-am incercat - poate data viitoare; -).

Asa cum am spus, am fost multumiti de ceea ce-am gasit acolo.

cris1982, Eugenia55*, mariana.olaru, RoF*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pădurea de Smarald [Agapia]: