ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.10.2012
ÎNSCRIS: 10.03.08
SEP-2012

Hotel-Restaurant Piatra Craiului - un restaurant surprinzător de bun

Acest review se referă doar la restaurant, așa că nu voi da note decît la capitolele care au legătură. Nu am fost cazat niciodată la hotel.

Trecînd des prin zonă, la un moment dat am oprit și la acest restaurant, care, pînă atunci, nu îmi spunea mare lucru (de aceea îl și calific drept „surprinzător”). De la acea vizită, îl includem mereu în planuri, dacă se potrivește cu ele (adică, dacă prînzul ne prinde prin zonă, de regulă la întoarcerea dintr-un weekend la Bran către București).

Mîncarea este bună, nu doar corectă. Nu este un restaurant gourmet, dar se ridică peste restaurantele obișnuite, de „vacanță”, căutate de turiști. Crema de roșii depășește o banală supă de roșii, este fină, dulce, cu puțin busuioc, garnisită cu un toast cu mozzarella și servită într-o farfurie întinsă, nu la castron. Crema de ciuperci reușește să scoată tot ce e mai bun din gustul specific al ciupercilor, ai senzația că mănînci ciuperci atunci culese. Carnea din ciorba de burtă este fiartă perfect, nu e nici fără consistență, ca la majoritatea crîșmelor, nici tip zgîrci. În meniu sînt și paste, este și vînat, specialitatea casei este un piept de curcan crocant (sună cam fad, dar orezul, feliile de portocală și sosul îi dau gust), au și pește, totul frumos prezentat în farfurii și fără să coste prea mult. De altfel, terasa este plină la ora prînzului.

Ca răcoritoare, puteți alege o limonadă.

Terasa de care zic mai sus oferă o frumoasă priveliște către Munții Postăvarul, și e amplasată fix în capătul de sus al pîrtiei de schi.

Lîngă hotel este și un loc de joacă pentru copii și un traseu de aventură. Locul de joacă nu este lîngă terasă, deci e potrivit pentru copii care nu mai trebuie supravegheați.

Ai totuși timp și să stai lîngă copii la locul de joacă, pentru că servirea durează mult. Ăsta e un minus, pe care îl înfruntăm mereu. Aproape 2 ore durează o masă cu 3 feluri. În afară de asta, servirea e profesionistă, ospătarii își cunosc meseria.

Alt minus este toaleta. Am prins-o și în stare bună (iarna, cînd nu sînt mulți clienți), dar și într-o stare jalnică, părea că nu făcuse nimeni curat toată ziua, așa că nu îmi dau seama care e starea normală.

Nu aveți probleme cu parcatul mașinii: parcarea este chiar lîngă hotel, și are destule locuri.

Trimis de abancor in 02.10.12 13:14:36
Validat / Publicat: 02.10.12 14:18:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PÂRÂUL RECE. A mai fost în/la: Toate regiunile

VIZUALIZĂRI: 3166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (abancor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Parcarea. În stînga - hotelul. Chiar în spatele fotografului e intrarea pe terasă, pe cînd salonul restaurantului se află la parter, imediat în stînga. Se vede locul de joacă și traseul de aventură. Mai sus puțin este șoseaua națională.

webmaster0 [02.10.12 14:17:15] »

Mutat la rubrica "Restaurante in zona Paraul Rece".

Recomandarile referitoare exclusiv la restaurantul unei unitati de cazare NU se incarca la rubrica de cazare respectiva, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (daca aceasta nu exista inca pe site, se poate crea in maxim 1 minut)

Andox [02.10.12 14:32:39] »

Si restaurantul se numeste ......... ?

webmaster0 [02.10.12 14:42:53] »

Da.

Hotel - Restaurant Piatra Craiului, am adăugat la titlu.

abancor [02.10.12 15:02:47] »

Pardon de eroare!

webmaster0 [02.10.12 15:14:37] »

@abancor: nu era vina ta - scriind inițial în rubrica hotelului ai considerat că oricine va ști despre ce e vorba și nu ai mai scris și explicit denumirea. Ca urmare a mutării, informația "implicită" a rămas fără referință; așa cum spusei, am remediat.

abancor [02.10.12 15:43:48] »

Am încadrat greşit articolul crezînd că rubrica separată pentru restaurante e doar pentru restaurantele care nu aparţin de hoteluri.

MCM [02.10.12 16:22:24] »

Citind al treilea paragraf, m-am uitat repede la titlu. Am crezut ca sunt la master chef Bravo

abancor [14.11.12 22:24:39] »

Un mic update, după încă 2 prînzuri la Piatra Craiului săptămîna trecută. Am nimerit şi nişte chixuri: nişte paste cu brînză excesiv de sărate, mai degrabă semănau cu macaroanele cu telemea din meniurile anilor 80 (gustate de mine), un piept de pui cu sos de smîntînă care nu l-a satisfăcut pe cel care l-a comandat (din ăsta nu am gustat) şi un file de şalău la care alt mesean a strîmbat din nas (cică nu mirosea bine; mie nu mi s-a părut nimic în neregulă şi nici nu am avut vreun simptom negativ după masă). Cremele şi ciorbele în continuare delicioase, lăudate de toată lumea, dorada bună, ficăţeii la tigaie foarte buni. Mititeii la grătar mediocrii, cam prea făcuţi şi insipizi, dar am prins şi mai buni.

marocanu21 [21.03.13 12:55:18] »

@abancor: ai dreptate, se mananca bine in general, pacat de timpul de asteptare!

abancor, marocanu21, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Pârâul Rece: