ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
DEC-2011

Revelion 2012 - un pic ciudat

Era o zi de toamna tarzie si am plecat la plimbare prin statiune. Nimic de facut, terasele inchise, magazine interesante, nu. Stateam la hotel Thermal de 4 stele si nu prea. Ne-a atras atentia un hotel cu o arhitectura interesanta, sigur, e vorba de Atlantis. Am intrat sa-l vedem mai bine si ne-au intampinat extrem de ospitalieri si amabili receptionerii de serviciu.

Sa va zic ca am ramas "muti" cand am vazut SPA-ul si l-am comparat cu cel de la Thermal. Am mai avut si o iluzie optica creata de niste oglinzi si ni s-a parut una din piscine imensa. Atunci nu ne-am prins ca ne-au iluzionat oglinzile. Impresia a fost impresionanta (exprimarea fiind intentionata).

Am fugit repede la hotelul care parea copilul sarac al Atlantis-ului si am gasit o oferta pentru Revelion 2012. Am facut rezervarea on-line, am primit confirmarea si daca tot eram acolo am platit a doua zi si un avans care era impus, avand in vedere importanta evenimentului. Va aduceti aminte ca se si discuta de un sfarsit al lumii, in 2012... hehehehe. Am facut AMR-ul care era egal cu 50 zile, parca.

Bun, a venit si ziua plecarii, stiam si camera cum arata, ne-o aratasera cand am platit avansul. Nu o sa mai insist pe cazare, totul s-a desfasurat in conditii absolut normale. Camera, mare-mare, mobilata modern, curatenie ireprosabila, balcon (numai acolo, afara se poate fuma) si in dotare o baie cu tot ce trebuie, inclusiv foen!

Am avut masa sub forma de demipensiune. Ce sa va zic? Acum cand scriu chiar nu tin minte sa fi mancat ceva iesit din comun dar nici foame nu am facut. Ce tin insa minte este ca restaurantul in care se serveste masa in mod uzual este extrem de mic, cand gradul de ocupare este 100%. Si asa era in perioada despre care vorbesc.

Spa-ul despre care vorbeam la inceput, da, este unicat. O arhitectura care te incanta. Sezlongurile sunt ergoforme cu saltelute curate si confortabile, se primeste prosop. Plusul insa este dat de iluminatul deosebit, inclusiv la piscina tip jacuzzi unde sunt niste lumini intermitente color (rosu, verde, mov, albastru). Dupa ce te incalzesti bine la 34-36 grade, in apa termala, poti inota in apa rece, 27 grade din piscina mare. Saunele sunt noi si se vede. Sunt de toate felurile: umeda, cu infra, aromatica, cu sare, cu aburi si niste dusuri cantatoare la dusurile scotiene in care te trec toti fiorii si de la muzica si de la apa cand fierbinte cand rece de-ti ingheata sangele. Ahhh, mai este si o camera criogena.

Toate astea sunt supravegheate non-stop si cu discretie "cineva" are grija sa se asigure muzica piano, sa fie toate termometrele in functiune. Inclusiv la salina sunt lumini colorate prin niste becuri care sunt undeva pe pardosea si efectul creat este deosebit.

Hai, ca nu va mai tin pe jar, sa va povestesc de Revelion 2012. In ziua de 31, pe la amiaz ne-am putut lua un pliant care se voia scris in limba romana, in care era desfasuratorul serii care incepea pe la ora 17 cu "primirea oaspetilor", pe la 18 se puteau cumpara bilete de tombola, cate vrei. Am luat 2 - necastigatoare, fireste. Cina festiva incepea de fapt la ora 21. Si era trecut si menu-ul. Wow, zeci de bunatati... somon, icre de manciuria... si alte sofisticaturi (pate de gasca, iepure). Turistii cca 75% romani si ucraineni si 25% unguri.

Ca tot romanul grijuliu, ne-am informat unde vom sta, sperand sa nu fie pe baza de inghesuiala. NUuuuu. Organizare pe natiuni. Romanii cu ucrainenii inghesuiti in restaurantul (cel mic de zi cu zi), ma rog, a fost macar o impartire pe mese. Si noi cum eram singuri (fara grup), am fost favorizati sa avem o masa intima de 2 persoane. Si ungurii, deeehhh, fiind la ei acasa, intr-un restaurant mare (care era inchis in zile obisnuite), frumos decorat, mese rotunde, exces de spatiu la ei.

Incepe efectiv masa, in deschidere a vorbit cineva si ne-au prezentat chelnerii nostri, unul vorbitor de romana, altul de rusa. Toata lumea flamanda, masa cu autoservire, tip bufet. Va imaginati, nu, cum am sarit toti ca niste termite pe platourile, unde incercam sa identificam bunatatile trecute in pliant, sa nu cumva sa ne saturam cu aperitive? Surpriza a fost ca erau toate aduse... niste chestii minuscule pe care era o icra, un marar, un aspic, un puf de gasca. Nici acelea cat erau de mici nu era macar 1 buc/persoana. Si ceva mancare calda, vreo 2 feluri de fripturele, legume... si niste prajituri care nu se deosebeau de cele pe care le primeam zilnic. Sa nu uit, a fost un cockteil-uri gratis, dupa preferinta cu alcool sau fara. Alcoolul-ul l-am putut alege sa zicem dar culoare si gustul oribil-absolut chimic, nu! Acolo au ramas.

Si acum intervin chelnerii (cei 2). Cu ce bauturi dorim sa comandam, totul cu plata: apa, cafea, cola, freshuri, vinuri si altele alcoolice. Fiecare si-a comandat ce a dorit dar unii sigur dupa ritmul bunei dispozitii crescande vertiginos, sigur mai aveau ceva bauturici de acasa, in camera. Nu am vazut pe nimeni sa indrazneasca sa aduca la masa, sa palmeze vreo bautura extra, comandata.

Am povestit eu mult dar nu trecuse decat 1 ora si s-a terminat cu mancatul si bautul si, mai erau 2 ore bune pana la secunda dintre ani. Ca sa nu ne ignore de tot ne-au invitat "ungurii" la ei in salon sa vizionam sprijinind peretii si cu mare grija sa nu le suflam in cefe, la programul de dans latino.Trupa de dans profesionesti au fost deosebiti.

Am plecat in plimbare prin hol si surpriza placuta... era deschis si la piscine. Se putea face baie in piscina organizata ca un disco, lumini, muzica, absolut inedit. Ba se si puteau servi cockteil-uri pe niste masute special aduse (sezlongurile fusesera adunate, in mare parte). Zis si facut ne-am lasat hainutele festive si am sarit in costumele de baie si la piscina. Eram numai noi doi, doi nebuni incantati de oportunitatea atmosferei mirifice. Muzica disco, lumini de disco si a stat un "salvamar" cu noi, era de serviciu. Inainte de a pleca la piscina am fost informati ca va fi doar o data ora 24, ora Ungariei.

Dupa balaceala,am coborat emotionati sa ciocnim sampania si sa cantam imnurile nationale. Alta surpriza, cica la insistentele romanilor si rusilor, Revelionul 2012 se sarbatorise, de fapt la ora 23 a Ungarie si 24 a Romaniei. Sampania noastra era deja pusa in pahare si rasuflata... acolo a ramas.

A sosit ora 24 a lor, veselie, imnul si ca sa nu ne simtim frustrati ne-au mai pus si pe noi sa mai cantam o data... sampania ne-o bauseram... aiurea!. Eram ca o adunatura de "tampiti" care desi stiu cine sunt si de ce se afla acolo, nu stiam cum sa se comporte. Ne-am prefacut ca nu am observat penibilitatea momentului si bineinteles ca nu au lipsit pupaturile colective si ciocnitul de pahare, pline, goale cum ne-a prins momentul.

Gata cu petrecerea din interior, imbracarea si afara la gratar. Acolo se pare ca a fost ceva tuica fiarta si vin fiert (gratis). Niste fripturi apetisante pe din afara, ca-n rest erau crude in interior, cum zicem noi mai mult parlite si chiar bune dar chiar bune niste muraturi. Probabil sa combata mahmureala (care?). Si cum era destul de frig afara, unii au trecut la blugi, doamnele adevarate au preferat sa zgribuleasca in rochitele elegante si sa degere in pantofiorii de lac. In cronologia evenimentelor nu mai stiu cand s-au facut tragerile la sorti la tombola.

Dar fara sa va exagerez cu absolut nimic si fara sa sufar de vreun sindrom al frustrarii, nu stiu cum de toate biletele castigatoare au fost la altii. Mi-aduc aminte ca o persoana a castigat vreo 3. Da, stiu ca-i vorba de noroc (ca nu am luat mai multe bilete, vreo 2000 forinti/ bilet) si ghinion personal.

Despre artificii nu va zic pentru ca nu au fost.

Si uite asa in vreo 4 ore am facut destul de multe si ne-am dus la culcare linistiti si mandri ca am petrecut un revelion in strainatate. S-a putut dansa, la comun romani cu rusi si unguri, in barul care era intre restaurante. Nu stiu daca s-au calcat pe picioare sau nu, ca nu am participat.

Si cum toate concluziile se zice ca trebuie sa fie pozitive o sa spun ca; un hotel frumos, elegant, persoanal amabil, organizare "deosebita" si toate laudele pentru ei. Acum trecand la tonul serios, la evenimente ca revelionul mai au de lucrat la organizare.

Am scris acest review putin picant tocmai sa retineti ceea ce nu a fost chiar in regula. E pacat ca au multe de oferit dar mai este de lucru la detalii si aici ma refer strict la revelion. Am inteles ca a fost primul revelion organizat, hotelul fiind dat in folosinta in 2011. Nu am suferit, mai ales ca noi nu bem bauturi alcoolice ca nu erau incluse bauturile in menu-ul platit. Asa o fi la ei. Nu am dus dorul sarmalutelor sau a ciorbitei de potroace sau a Perinitei. Dar ziceti si voi, daca nu faceam Revelionul 2012 la Atlantis mai tineam eu minte ceva? Cum - necum a fost si va ramane un revelion pe care nu-l voi uita. De aplaudat, vor aplauda, cititorii.

Tot ce am mentionat este de retinut pentru cei care au de gand sa participe la revelioanele ce vor veni si m-as bucura sa aveti parte de perfectiune.

Trimis de carmen_22_09 in 01.10.12 21:39:22
Validat / Publicat: 02.10.12 06:16:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Hotel Silver, Hotel Thermal-Hajduszobszlo; Hotel Forras -Szeged; Hotel Mendan- -Siofok

VIZUALIZĂRI: 3031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Unul din restaurantele mentionate in review
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

gigioc
    [08.11.12 15:04:44]

mama ce fumooooooooos ai povestit. genial. am zambit de la inceput pana la sfarsit. bravo.

carmen_22_09AUTOR REVIEW
    [15.11.12 23:27:57]

@gigioc: Servus, multumesc pentru aprecieri. Asa am si gandit acest review, sa zambeasca cititorul si sa retina ce este important. Daca plecam de la ideea extraordinara ca aceste review-uri sa fie utile pentru cei care doresc sa afle amanunte si detalii, eu cred ca nu trebuie sa ne limitam numai la "a fost ok", "super"... si alte superlative care oricum sunt subiective. Stiu cum eu la inceput mi-am dorit sa aflu mai multe despre hotelul Royal Wings din Antalya si am pus cap la cap niste comentarii si nu m-am inselat in alegere. De exemplu acum am facut o solicitare publica pentru Austria si inca nu m-am putut hotara. Iti doresc multe excursii frumoase pe care sa ni le povestesti!

clau89
    [19.11.12 12:32:45]

Incredibil, mi se pare, sa gasesc deja impresii despre revelion. Un prieten m-a sfatuit sa ma uit pe acest sait. Eu cu gasca mea de prieteni am facut deja rezervare la Atlantis. Chiar a fost baie la piscina de revelion, sau nu am inteles eu bine. Ar fi cool!!!

Ce tare revelion ne asteapta! Veniti si anul acesta?

carmen_22_09, gigioc
    Alte impresii din această RUBRICĂAtlantis Medical Wellness & Conference Hotel: