ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2012
ÎNSCRIS: 16.08.12
SEP-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Toamna, in Eforie, e bine sa mergi pe la inceput

Dupa mult timp in care am facut concediile in strainatate, in 2, am ajuns si pe litoralul romanesc. Motivul a fost piciul de un an, pentru care am vrut sa gasim ceva aproape (noi suntem mai speriosi asa...) si neaglomerat. De aici si alegerea perioadei si a statiunii.

Pentru ca am mers in a doua decada (14-17 sept), statiunea a fost foarte aerisita, dupa 15 as putea spune chiar pustie. Lucrul asta nu ne-a deranjat, deoarece voiam sa mergem fara sa ne dam coate. Asta nu inseamna ca nu avea un aer dezolant, de abandon.

Ce ne-a placut a fost ca am avut unde sa mancam bine. In prima zi, la recomandarea proprietarului, am mers la Chamdelier. Mancare buna, profiterol GENIAL (dixit sotul meu care comanda asa ceva la fiecare restaurant in cautarea gustului copilariei), preturi, evident de restaurant. Merge daca vrei o iesire seara, la un desert.

Din aceeasi gama, ar mai fi Acapulco. Intr-o zi mai innorata am iesit la terasa lor si ne-am comandat niste fructe de mare (avem niste fixuri) si desert+vin. Foarte bune amandoua, servire impecabila. Merita mers atat ziua, cat si seara datorita panoramei superbe (terasa iese in mare).

In a doua zi am fost la terasa Litoral. Mancare pentru toate gusturile, buna si foarte ieftina (2 feluri+bautura ajungea pe undeva pe la 20 de lei). Cum fix pe 15 au inchis, am fost indrumati catre Imperial (am inteles ca este detinuta de acelasi proprietar). Varietatea mai mic, insa preturile si calitatea aceleasi.

Ce nu ne-a placut au fost preturile ingrozitor de mari la lucrurile marunte (suc, apa, fructe...). Desi sezonul se terminase (judecand dupa gramada de tarabe inchise), aveau in magazine Cola 0.5 la 4-4.5RON, apa 0.5 la 3 RON. Singurul loc unde am gasit la 3 si respectiv 2 a fost la Gogoasa infuriata.

Plaja era plina de chistoace, iar in apa am vazut si pet-uri. Am nimerit apa cu niste alge, dar nu deranjant. Pacat ca faleza (cea de mai jos, nu cea de sus) a fost lasat in paragina. Noua ne-a placut sa ne plimbam mai aproape de mare.

Ca si concluzie, vom reveni la litoralul romanesc. Tot in afara sezonului. Probabil ca va fi iunie, ca sa nu mai gasim mizeria de dupa sezon.

Trimis de varuna in 01.10.12 10:17:20
Validat / Publicat: 01.10.12 11:07:21

VIZUALIZĂRI: 3228 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (varuna); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.10.12 11:03:38]

@varuna: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Ar fi poate util (dacă e vorba despre o unitate clasificată) să ne povestești și despre cazare, în alt articol.

Paty
[01.10.12 11:41:23]

@varuna: Bun venit pe site si felicitari pentru review-ul succint, dar plin de informatii utile!

Si noi tot spre sfarsit de sezon mergem la mare (pana in 10 septembrie) si sunt perfect de acord cu ce spui - liniste, lipsa aglomeratiei de peste vara, aer dezolant la un moment dat, cand vezi ca incep sa se inchida toate terasele si gasesti cu mare greutate chiar si o farmacie... Chiar ni s-a intamplat, acum doi ani - am stat pana pe 10 septembrie, iar pe 7 cautam o farmacie. Asta in Neptun, ca in Olimp, unde stateam noi, nici vorba sa mai gasesti vreuna deschisa. Cu chiu-cu vai, am gasit una, unde vanzatoarea strangea marfa in cutii. Ne-a spus ca si ea inchide, incepand de pe 8. La intrebarea sotului meu "Si eu ce fac daca ma imbolnavesc pe 9? ", doar ca nu i-a raspuns "Te duci acasa! "

Tot din cauza mizeriei, la un moment dat ne-am hotarat si noi sa schimbam perioada si sa mergem la inceput de sezon. E o singura problema: la inceput de iunie, apa e foarte rece!

Sa va traiasca micutul!

maria55 †
[01.10.12 14:23:04]

@varuna, da, proprietarul restaurantului "Litoral' este acelas tanar (fac aceasta specificatie pt ca merita sa se stie) cu cel de la Imperial.

Detin si un hotel, Mirage" se numeste, un viitor centru spa, undeva in zona Steaua de Mare.

Ceea ce nedumereste este insa costul acestui sejur, chiar daca este inclus si transportul, deoarece in aceasta perioada scad preturile f mult la cazare. Camerele dbl. intr-o vila in zona Acapulco, se gasesc si la 50/ron/cam.

PS. Din pacate, indiferent ca vii in iunie sau septembrie, curatenia pe plaja si nu numai, lasa mult de dorit... trebuie sa recunosc!

varunaAUTOR REVIEW
[01.10.12 15:17:25]

@maria55:

S-ar putea sa fi gresit eu aici.

Eu am pus cat am cheltuit cu totul. Avand in vedere ca am facut un plin la plecare (din care a mai ramas) si ca am fost de vreo 2 ori la restaurant +280 RON cazarea si au mai aparut cateva surprize cu piticul, cam asta este suma.

Rog moderatorul sa stearga suma, daca nu este ok gandita.

Am șters-o. (suma) Oricum, fiind un articol despre restaurante, era irelevantă. by WM0

maria55 †
[01.10.12 16:58:09]

@varuna: da, asa se explica! In total a fost o. k.

Am crezut initial ca este vorba doar de cazare si transport!

Am intervenit doar pt a atrage atentia asupra costurilor cazarii in perioada amintita... asa ca un sfat. Imi parea rau sa stiu ca in an de criza, cineva sa "sara calu'" cu tarifele!

Toate cele bune, va doresc!

[11.11.17 18:42:08]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în Eforie Nord?, EFORIE NORD" (deja existentă pe sait)

maria55, Paty, varuna
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Eforie Nord?: