ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2012
DIN: Câmpina
ÎNSCRIS: 24.08.09
SEP-2012

Inceput de septembrie in Bruxelles

Am solicitat oferta unei agentii cu destul de putin timp inainte de plecare si, fiind multumiti de ea, am achizitionat-o. Am plecat din Bucuresti la ora 14,10 in loc de 13,40 si am ajuns in Bruxelles, aeroportul Charleroi la ora 17,20. Stiam din ghidul pe care l-am consultat si de pe internet, ca de la aeroport spre oras este un autobuz. Este de fapt un autocar. Drumul costa 13 euro/pers pana la Gara Midi, una din cele 3 gari ale orasului, alaturi de Nord si Centru. Mai exista-totusi o a patra gara folosita exclusiv de catre parlamentari si aflata in incinta cladirilor Parlamentului European. De la gara Midi se ia metroul- linia 2 sau 6 -pana la statia Trone. Biletul de metrou este in functie de lungimea drumului. Pana la statia Trone biletul costa 2 euro/pers. Am cronometrat si de la aeroport in oras am facut o ora si 30 minute.

Statia de metrou este chiar in capatul strazii Luxenburg, unde era hotelul, asa ca nu am avut altceva de facut decat sa mergem pana la nr 35 unde am gasit hotelul Mondo Leopold. Ne-am cazat la etajul 6, apoi am plecat prin apropiere sa studiem zona.

Prin comparatie, prima impresie a fost a unei camere foarte mici pentru un hotel de 4 stele, insa nu ne-a deranjat.

Pe hol, la fiecare etaj este o masa de calcat prinsa in perete, cu fierul aferent. La etajul nostru nu functiona asa ca femeia de serviciu, dupa scuzele de rigoare, mi-a recomandat sa merg la etajul inferior unde totul a fost in ordine.

Tot la fiecare etaj se afla o masuta cu fotolii pe care gasesti diverse ghiduri cu recomandari pentru vizite.

Hotelul in sine nu are nimic spectaculos in afara acoperisului restaurantului, care este din sticla. Avand orientarea camerei spre curtea interioara a hotelului vedeam zilnic acoperisul si partea dinspre noi a cladirilor din preajma.

Micul dejun se serveste in timpul saptamanii intre 7-10, iar in weekend intre 8-11. A fost acelasi timp de 4 zile cat am stat, dar aveai ce alege. Cafeaua a fost foarte tare.

Micul dejun se putea servi si in camera, contra unei mici diferente.

Personalul a fost foarte amabil, vorbitor de limba engleza si ne-a dat toate explicatiile solicitate.

Ceea ce am vizitat in Bruxelles va face obiectul unui alt review.

Trimis de rora in 30.09.12 15:57:58
Validat / Publicat: 30.09.12 16:59:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 2951 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rora); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea in camera: in spate usa de la intrare, in stanga-usa de la baie.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 59.00 EUR pe cameră

[05.02.15 19:38:39]

Am vazut ca hotelul nu este situat central, sau cel putin in zona delimitata de booking.com drept bruxelles center.

Poti te rog sa-mi spui cam cat timp faceai pana in centru?

roraAUTOR REVIEW
    [05.02.15 19:52:13]

@andreea_c - Au trecut aproape 3 ani de atunci, timp in care am mai fost si in alte locatii... Pe de alta parte nu am tinut niciodata cont in cat timp ajungeam in centru, deoarece noi aveam in vedere obiectivele in sine si cum ajungeam la ele, nu altceva.

[05.02.15 20:05:00]

@rora - Nu m-am exprimat eu cum trebuie. Ideea era, daca obiectivele turistice erau usor accesibile sau era nevoie sa petreceti mai mult timp in mijloacele de transport in comun?

Eu sunt la etapa la care caut o locatie de cazare si am vazut ca preturile sunt mai mici in zone ca aceasta unde e situat hotelul despre care vorbesti, decat in zona centrala, dar nu as vrea nici sa petrec prea mult timp in mijloacele de transport in comun.

Te inteleg daca nu-ti amintesti exact dupa atata timp, era doar o intrebare asa pentru a-mi face o idee.

roraAUTOR REVIEW
    [05.02.15 20:20:53]

@andreea_c - Acum am inteles ce te intereseaza. Nu-mi amintesc exact, dar sigur mi-as fi amintit daca drumul catre obiective ar fi durat mult. Nici noi nu am avut multe zile la dispozitie, iar metroul a fost unul din mijloacele rapide de transport si obiectivele- usor accesibile.

Bafta in gasirea unei locatii ieftine si bune, vreme buna si concediu placut in Bruxelles!

[05.02.15 21:50:55]

@rora - Multumesc.