ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2012
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 15.07.11
SEP-2012

Peninsula Istria - istorie pura

Alen Slavica - Ne Kuni Me Sine (ft Klapa Bonaca)

Am rezervat o splendida vila - Rezidenc Icici - pentru trei zile, langa Opatija. Am gasit-o cautand pe "net" la un pret imbatabil: 100 eur pe 3 zile, doar cazare. Notati-o si n-o ocoliti daca vreti cazare in zona...

Din Belgrad am "luat" autostrada (occidentala!) pana in Zagreb. La inceput am mers regulamentar cu 130 km/h, dar vazand ca suntem depasiti de toata lumea am suplimentat... In Zagreb am parcat intr-o subterana, pentru a nu ne complica cu gasirea unui loc de parcare (grupul a folosit 3 autoturisme si era extrem de greu de gasit la suprafata 3 locuri de parcare!). Aici, nu stiam, am parcat intr-un spatiu privat (care se inchiriaza pe termen lung, cu alarme si usa culisanta, boierie...) dar n-a facut nimeni vre-o criza... Ne-am cam mirat de ce e asa liber, dar...

Zagrebul este, la prima impresie, asemanator cu centrul Strassbourg-ului. Curat, civilizat, simpatic. Preturile sunt comparabile cu cele din Romania. merita vazut!

Din Zagreb la Rijeka soseaua parcurge o zona muntoasa foarte frumoasa. Se pare ca cei care au facut autostrazile din Croatia sunt aceeasi care le-au facut si in Italia, Franta, Austria, samd... frumoase, cu tuneluri iluminate si indicatoare la tot pasul.

Rijeka e o placere. Magazine, strazi pietonale, Adriatica, sosele suspendate, autostrazi. Pe malul marii e o nebunie!

In drum spre Icici, am trecut prin Opatija, statiune scumpa, cu cladiri maiestuase, specifice sfarsitului secolului IX.

Icici seamana cu Busteniul! . O multime de vile si pensiuni superbe sunt presarate pe versantul unui munte destul de inalt. Am urcat pe o sosea ce serpuieste printre vile si cand ne intrebam "cat mai urcam? "am ajuns. Vila arata exact ca in prezentare iar conditiile au fost peste asteptari: camere mari, cu bucatarie, terasa uriasa, panorama superba.

A doua zi am plecat intr-un circuit al Peninsulei Istria. Din Icici, am urcat, abrupt, pe niste serpentine interminabile, am intrat pe o super-autostrada, apoi am strabatut un tunel lung si bine dotat care ne-a trecut in zona centrala a Istriei. Am parasit autostrada pentru a vedea zona pe indelete, si ne-am indreptat spre Buja. Zona arata exact ca Toscana, plina de tuia si maslini. Buja este un orasel vechi, cu stradute inguste dar foarte cochet. Cred ca este una dintre cele mai nordice localitati mai marisoara din Croatia, Trieste fiind la o aruncatura de bat!

Am coborat spre litoral la Umag pentru o balaceala. Din pacate vremea s-a stricat si ploaia ne-a alungat inapoi la masini si, la drum!

Pana la Pola am urmat soseaua cea mai apropiata de coasta pentru a vedea cat mai multe orasele. In aceeasi nota sunt si Novigrad, Porec si Rovinj - micute si frumusele.

Pola a fost o mica dezamagire: stiam ca orasul are un potential turistic urias datorita obiectivelor istorice. Am fost in port - totul era in constructie, se bagau conducte in pamant. Coloseumul era ocupat de schele, scaune de plastic si o scena in constructie - o dezamagire! Pacat! Nu as mai merge in acest oras...

Intoarcerea in Icici am facut-o pe coasta de est a Istriei. Un drum extrem de frumos, dar oboseala incepuse sa-si faca simtita prezenta.

Nu ratati Istria!

A doua zi am plecat pe insulele Cres si Krk cu intoarcere prin Rijeka, dar, asta intr-o alta povestire...

Trimis de Bujie in 28.09.12 00:38:33
Validat / Publicat: 28.09.12 01:32:09
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 3621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bujie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Langa Barban

[28.09.12 08:21:07]

doina_pop
[28.09.12 10:44:17]

Pitoresti fotografii. Ati avut posibilitate sa incropiti un mic dejun la vila? Pretul a fost ptr. camera sau de pers?

Diaura*
[28.09.12 11:44:55]

Dom' Bujie

Felicitari poentru vacanta si pentru randuri.

O singura observatie (nu rautacioasa) am; nu e vorba despre Coloseum ci despre amfiteatru roman

(" Coloseum" este numele amfiteatrului roman din Roma).

Si daca mai ajungi in Istria, afla ca de acolo se fac niste excurii tip croaziera pana in Venetia, cu niste vase super faine, catamaran - jet de mai mare dragul.

BujieAUTOR REVIEW
[30.09.12 15:43:39]

@Diaura: Yeap, corectura e buna! Merci!

Am receptionat si sugestia...

BujieAUTOR REVIEW
[30.10.12 22:40:09]

@doina_pop: Scuze pentru intarzierea raspunsului...

Pretul a fost 33,3eur/noapte camera cu pat dublu. Pentru o camera cu 3 locuri +un copil de 12 ani a fost 47eur + 10eur (extra-bed) per noapte.

Da, am facut cafelele, cate o omleta, chiar si mici chestii cu sosuri...

La poalele dealului, pe malul marii se gaseste si un market gen Lidl cu preturi "romanesti"! Asa ca povestea cu "Croatia cea scumpa" nu-i chiar adevarata... Depinde cum si cat doresti... Este adevarat ca ai si pe ce sa dai banii!

[05.03.15 09:39:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Peninsula Istria" (deja existentă pe sait)

Bujie, Diaura*, doina_pop
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Peninsula Istria: