ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2012
ÎNSCRIS: 25.09.12
JUL-2011

Raiul pe pamant!

am fost anul trecut - iulie 2011

nu se poate descrie-n cuvinte ce vezi acolo.

Recomand complexul tuturor celor care-si doresc sa se relaxeze pe malul marii.

Serviciile sunt ireprosabile... n-am vazut atatea feluri de mancare laolalta in viata mea... si culmea n-am gustat nicun fel de mancare care sa nu-mi fi placut si sunt chiar pretentioasa la mancare. este raiul culinar acolo. Cine e nemultumit de ce gaseste acolo e un foarte mare carcotasi. Nu stii ce sa mananci mai intai... peste tot sunt bauturi si tot felul de tonete si locatii cu mancare/ dulciuri.

Cele 7 restaurante cu mancaruri turcesti, mexicane, libaneze, de peste, susi etc. erau foarte imbietoare.

Bauturile alcoolice si nonalcoolice foarte bune... multe sucuri naturale, bere efes imbuteliata, cocteilurile cu artificii... ceva de vis... fantanile arteziene de ciocolata... dati un ban dar stiti ca face!

Gradina botanica splendida... sa auzi cum canta greierasii la malul marii mai rar vezi asa ceva.

plaja e cu pietre dar poti cobora de pe estacada direct in larg. NU STIU SA INOT, AM 62 DE KG SI MI-AM LUAT ARIPIOARE DE PUS LA BRATE ...CUM AU COPII N-AM AVUT PROBLEME IN LARG . Exista si niste incaltari speciale ptr pietre ... de baldachine ce sa mai zic... de vis

Trimis de mmonique in 27.09.12 15:50:52
Validat / Publicat: 27.09.12 17:37:52

VIZUALIZĂRI: 2783 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mmonique); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ailynuka
    [27.09.12 17:47:26]

Banuiesc ca a fost prima oara in Turcia la UAI... pentru ca exista si mult mai bine decat Delphin Botanik

[27.09.12 18:37:58]

@ailynuka: De acord. Botanik e un hotel bun, insa ceea ce ii scade mult de tot din reputatie este plaja - o bataie de joc. Am mai spus-o, nu pot intelege de ce naiba nu aduc niste camioane cu nisip sa arunce peste pietroaiele alea de pe plaja... este foarte ciudat...

nicole33
    [27.09.12 22:01:24]

@mmonique:

Prima observație ar fi aceea că acest hotel nu are ultra all inclusive, ci doar all inclusive, unul cu adevărat foarte bun, dar atât.

Este șocant și greu de înțeles cum poți avea un grad de satisfacție de 100% vis a vis de plaja plină de pietre de la Botanik.

Unde era restaurantul libanez, că eu nu am reușit să-l găsesc?

Ar fi fost util de precizat că toate cocteilurile alcoolice erau doar pe bază de vodcă, gin și șampanie și toate de proveniență locală, ca la AI. Bere Efes îmbuteliată eu nu am văzut decât seara pe ponton și în minibarul din cameră. Oricum cea la dozator mi s-a părut mult mai bună.

Ai dat 100% grad de satisfacție la cazare, însă fără a scrie vreun cuvânt referitor la camerele mici și vechi, mobilierul vechi etc.

A fost prima ta vizită în Turcia?

[28.09.12 09:55:35]

Este probabil entuziasmul (cat se poate de natural) aparut la prima vizita intr-un resort gen allincc, mai ales ca botanik nu este unul rau deloc. Cat despre berea efes imbuteliata, anul trecut se servea cam peste tot, numai ca era neagra, blonda nu era imbuteliata. Restaurantul libanez cred ca este cel turcesc (otoman) , nu?

Camerele, plaja, nerespectarea insemnelor cu ”piscina de relaxare” si, eu mai am o problema si cu acea cheie de la camera care cantarea 1 tona (nu inteleg de ce nu erau cartele de acces), sunt cateva puncte negative pentru botanik. Dar, repet, el este un hotel bun spre foarte bun, un asa-zis @best value for money@.

mmoniqueAUTOR REVIEW
    [28.09.12 10:09:10]

@rentea:

DA SUNT FOARTE ENTUZIASMATA. MIE CHIAR MI-A PLACUT ACOLO. BEREA EFES ERA IMBUTELIATA LA TERASA DE LA IESIREA PE MALUL MARII, IN FRIGIDERELE CELOR 7 RESTAURANTE, LA TERASA CU DULCIURI SI RACORITOARE DE LA 1 DIN PISCINE. EU UNA AM GASIT BERE INBUTELIATA DE 3 FELURI, EFES CU LAMAIE, NEAGRA SI CEA NORMALA.

MAI STIU CA ERAU 7 RESTAURANTE... POSIBIL SA NU FI FOST LIBANEZ SA FI FOST JAPONEZ... MA REFEREAM LA CEL UNDE-TI PREGATEA BUCATARUL PE LOC... IN FINE ERA SI UNUL ITALIAN... NU CONTEAZA... AVEAI POSIBILITATEA SA SERVESTI DIN BUCATARIILE TRADITIONALE ALE ALTOR TARI. ASTA AM VRUT SA LE TRANSMIT CELOR CARE N-AU AJUNS ACOLO.

PLAJA MIE UNA MI S-A PARUT FOARTE OK... DESI AVEA PITRE... AM PRECIZAT CA POTI COBORI DE PE ESTACADA DIRECT IN LARG... EU UNA CONSIDER CA E MULT MAI FRUMOASA MAREA LOR DECAT A NOASTRA... ESTE PUNCTUL MEU DE VEDERE.

IAR LA 910 EURO PLATITI PTR 2 PERSOANE... ASTA REVINE CAM 300 LEI /PERSOANA / ZI... ASA CEVA NU GASESTI IN TARA NOASTRA... DE BANII ASTIA SA TI SE OFERE MANCARE SI CAZARE CA ACOLO... CHIAR DACA UNII AU ZIS CA-S CAMERELE MICI. N-AM DAT CHEF IN CAMERA SI NICI NU NE-AM LOVIT UNUL DE CELALALT.

RECOMANDATI-MI VOI UN ALT HOTEL MAI BUN... CHIAR IMI DORESC SA REAJUNG PE ACOLO.

ERAM HOTARATA SA INCERC UN ALT HOTEL AL ACELUIASI LANT. DELFIN DE LUX, IMPERIAL ETC.

[28.09.12 10:20:17]

@mmonique: Monique, sunt perfect de acord cu tine, este un loc unde si eu mi-as dori, eventual, sa revin, asta si am spus, ca este un hotel foarte bun ca raport calitate-pret.

Restul lucrurilor, ce sa spun, sunt subiective - daca tie iti place plaja, e perfect - insemna ca nu te-a deranjat aspectul si te-ai simtit foarte bine acolo, pe plaja. Marea, la fel...

Comparatia cu ceva din tara noastra este, desigur, neavenita. Nu se poate face asa ceva la noi pe litoral, nu cat noi vom mai trai pe acest pamant, din pacate.

ailynuka
    [28.09.12 11:06:01]

@mmonique: Cu totii stim ca litoralul turcesc este net superior celui romanesc si bulgaresc... nu se compara.

Eu doar spuneam ca exista si hoteluri mult mai bune in Turcia, nu contest faptul ca te-ai simtit bine la Botanik, insa asa cum te-ai exprimat tu in review reiese ori faptul ca e prima data in turcia (si de aici entuziasmul) ori faptul ca Botanik este "cel mai cel" dintre toate hotelurile.

Vroiam doar sa subliniez faptul ca Botanik este un hotel ok (corect ca raport calitate-pret) dar exista alte hoteluri mult mai bune (cu mancare mai buna, bauturi de import, servicii si animatie mai bune, etc) de exemplu: Concorde de Luxe, Maxx Royal, Susesi Deluxe&Spa, Royal Wings.

P.S nu mai scrie cu CAPS LOCK

Maricica40
    [28.09.12 11:15:33]

@mmonique:

Ceva poze din vacanta petrecuta la Botanik crezi ca ai putea posta?

Multumesc

danamandache
    [28.09.12 16:09:06]

am fost si eu la acest hotel tot anul trecut si tot pt prima oara, anul acesta am fost pe litoralul nostru si imi era tare dor de Botanik

si mie mi s-a parut ca a fost acolo raiul pe pamant

nu am luat in seama camerele mici si vechi pt ca erau f curate si nu am mers acolo sa stau in camera, plaja nu mi-a placut f tare dar nici nu m-a deranjat deoarece era f calda si curata, sincer nici nu mi-am dat seama ca am baut din pahare de plastic sau de sticla, pe scurt nu am cautat defecte ci am vrut doar sa ma bucur de tot ce mi se oferea

acum daca ma gindesc bine dupa f multe impresii citite de la alte hoteluri, nu mi-a placut faptul ca pe plaja nu erau baruri si trebuia sa merg mult pina la primul bar de linga piscina, plaja parca nu era a hotelului, nu se ocupa nimeni de ea

desi m-as intoarce acolo oricind imi doresc sa vad si alte zone ale litoralului turcesc dar si alte tari, viata e scurta si as vrea sa apuc sa vad cit mai mult, sa calatoresc si sa ma simt cel putin la fel de bine ca la DEPLHIN BOTANIK

vacante superbe tuturor!!!

ailynuka, danamandache, mmonique, nicole33, rentea
    Alte impresii din această RUBRICĂBotanik Hotel & Resort (ex Delphin Botanik) [Okurcalar]:

• pagină generată în 0.039521932601929 sec