ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2012
ÎNSCRIS: 26.02.10
SEP-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 1,4

Septembrie in Egipt

pe 12 septembrie, am luat air arabia de la Targu Mures si dupa o scurta escala la Bucuresti si 3 ore de zbor am ajuns la Hurghada. Eram a doua oara pe acest aeroport.

Hotelul l-am ales cu grija, tinand cont ca aveam cu noi fetita de numai 1 an si 4 luni. Primul criteriu a fost plaja, care e ok la Grand Plaza Hotel, e nisip destul de fin iar la 100 de m in partea dreapta ai un recif de corali destul de dragut. de la aeroport la hotel maxim 10 minute.

La cazare traditionali 20 dolari si am primit o camera cu balcon la etajul doi (cladirea are numai 2 etaje) cu balcon si vedere direct la mare.

Sunt 2 restaurante mari, unul interior unde servesti pranzul si micul dejun si unul exterior de fapt o terasa frumoasa unde am luat cina in fiecare seara si a fost chiar foarte frumos Baruri ai 2 importante, unul cu specific de crama frantuzeasca si un bar la piscina.

Masa e buna destul de diversificata. Foarte multi copii, de toate varstele seara au o mini discoteca unde se distreaza, adulti au in fiecare seara un spectacol nu foarte reusit, dar daca iei in calcul atmosfera e bine.

Ai la hotel un cabinet medical, si un centru spa modest, iar in fata hotelului o farmacie de unde poti cumpara orice fel de medicament. La 300 de metri de hotel ai un magazin din lantul Cleopatra dar daca vrei cumparaturi iei taxi, costa 15 lire, si mergi la Grand Bazar Cleopatra unde ai cele mai bune preturi.

Atmosfera e buna, nu ai probleme daca seara faci o plimbare, localnici sunt draguti iar daca au un interes foarte servili.

Am citit si eu tot felul de comentarii, scrise de atotstiutori, si m-am distrat de parerile lor despre situatia din Egipt, totul e la fel ca si acum 2 ani, in Hurghada. Nimic nu s-a schimbat in afara de unele magazine.

Trimis de mariuscfar in 26.09.12 23:40:09
Validat / Publicat: 27.09.12 05:49:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: sea gull hurghada

VIZUALIZĂRI: 5190 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariuscfar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

baranci
[27.09.12 08:49:31]

cum a fost vremea, sejurul a fost o oferta a avut un pret bun

rentea
[27.09.12 09:56:00]

@baranci: vremea nu are cum sa fie decat foarte buna in septembrie, evident.

[@@mariuscfar: ]: eu eram curios de air arabia, pe site-ul lor nu vad ca punct de plecare nici bucuresti, nici targu-mures. Cum ai rezervat?

mariuscfarAUTOR REVIEW
[27.09.12 14:15:09]

@rentea: prin firma mea

alexmara
[29.09.12 14:09:20]

La ce te referi cand spui "situatia din Egipt"? Ma intereseaza si pe mine pt ca am cerut ceva pareri pt un sejur -anul viitor si m-a cam speriat cineva spunandu-mi ca "si cu un roman rapit in Egipt" tot acolo ajungem" (adica noi, romanii) Cum era atmosfera pe acolo-ma refer la proteste anti-occidentale? Dar cred ca n-ai facut nici o excursie. fiind cu copil mic! Eu m-as incumeta sa merg anul viitor la inceput de sept. cu 2 copii de 8 si 13 ani si am vrea sa vizitam si piramidele! Oricum, multumim de impresii, parca m-am mai linistit un pic daca te-ai dus cu copil asa mic!

mariuscfarAUTOR REVIEW
[29.09.12 14:19:12]

@alexmara: totul e ok acolo, cel putin in Hurghada, toata umea e foarte draguta, am prins acolo chestiile cu protestele anti americane, daca nu le vedeam pe bbc nici nu-ti dadeai seama ca se intampla ceva. Se comporta foarte frumos cu turistii! Daca ar fi dupa mine maine m-as intoarce inapoi

D26
[27.09.15 10:40:54]

Dupa 2 ore petrecuta in receptia hotelului deoarece camere erau groaznice mai exact 5 am vazut... toate la fel

asa ca Nu are sens sa povestesc de la inceput pana la sfarsit... am un singur sfat: Nu va pierdeti timpul si banii cu acest hotel pentru o priveliste frumoasa de la piscina...

singurul avantaj au fost baietii ce se ocupau de excursii obtionale la jumatate de pretul anuntat de agentia noastra

Iurcicbia
[16.11.19 10:42:05]

Buna, as avea nevoie de putin ajutor. As vrea sa merg in Hurgarda in data de 1-7 mai si as vrea sa stiu cam ce temperaturi sunt, apa marii nu este rece, ?? sincer eu sunt intersata mai mult de marea Rosie si nu as vrea sa fie apa rece ????. mersi

alexmara, baranci, Iurcicbia, mariuscfar, rentea
Alte impresii din această RUBRICĂJaz Casa del Mar Resort (ex Grand Plaza) :