ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2012
DIN: Pitesti
ÎNSCRIS: 15.07.11
SEP-2012
6 AD. + 3 COPII -- v: 11-17

Belgrad un oras frumos cu oameni frumosi

Dara-Ne verujem-

Am intrat in Serbia pe la Naides dupa ce am strabatut excelenta sosea europeana (mai este inca in constructie o scurta portiune!) de-a lungul uimitoarei Clisuri a Dunarii. Este prima mea intrare in tara asta si-mi faceam ceva probleme in ceea ce priveste infrastructura, serviciile si oamenii.

In drum spre Croatia, am hotarat sa facem o halta pentru a vedea Belgradul. Ca urmare am rezervat 3 camere intr-un hostel aflat in centrul orasului pentru a fi mai aproape de obiectivele principale.

Drumurile s-au dovedit a fi bune iar autostrazile exceptionale si nu foarte scumpe. Combustibilii sunt mai ieftini decat in Romania, indicatoarele clare (atat cu litere chirilice cat si latine), asa ca, per total strabaterea Serbiei este o placere. Totusi, se vad urmele comunismului, efectele razboiului de secesiune - Serbia arata aparent, cam ca Romania anilor '90. Dar nu sunt mai saraci ca noi!

Pe drum spre Belgrad am fost sunati de viitoarea gazda ca sa ne ureze "Bun-venit" - gest de curtoazie apreciat!

GPS-ul ne-a ajutat sa gasim drumul prin oras cu toate ca, la un moment dat, ne-a "bagat" pe un sens interzis...

Cazarea in centru s-a dovedit a fi o mare eroare. Parcarile sunt absolut toate cu plata, neputand sa-ti lasi masina mai mult de o ora, doua sau trei functie de zona. Am parcat la risc in apropierea hostelului, am lasat bagajele si am intrebat gazda unde putem parca. A dat din umeri si ne-a sfatuit sa le parcam pe unde putem si, daca gasim o amenda pe parbriz a doua zi sa le mototolim si sa ne vedem de drum caci firmele care administreaza parcarile sunt particulare si n-au treaba cu politia.

Greu am gasit parcare dar, am aflat de la un roman aflat in zona ca riscam sa ni le ridice! Asa ca dupa alte aproape 2 ore de cautare am gasit o parcare subterana ceva mai departe unde, am lasat cca 15Eur pentru parcarea pana a doua zi.

"Scapati" de-o grija, am inventariat hostelul aflat la ultimul etaj (4) al unui bloc vechi, cu lift, dar care oferea o priveliste buna asupra intregului oras vechi! Curat, placut, ieftin, gazde simpatice - Hostel Indigo.

Am vizitat centrul Belgradului: bulevarde largi, multe pietonale, magazine de firma, scumpe, stralucitoare. Centrul orasului este curat, populat cu diversi comercianti ce practica un comert civilizat cu multe "home made-uri", animatori, cantareti ambulanti, etc

Dar cel mai mult ne-au uimit oamenii. Belgradenii sunt niste oameni foarte frumosi, inalti, atletici, imbracati foarte modern si corect - o incantare! Ne-am cam holbat la ei fara sa vrem. Pur si simplu n-am vazut atatia oameni frumosi pe metru patrat (si va rog sa ma credeti ca am cam umblat prin lume...).

Urmatorul loc unde am ajuns a fost Parcul si ruinele cetatii Kalemegdan aflate pe o colina. Am putut admira un oras mare, care a folosit la maxim (ca si Budapesta) faptul ca e strabatut de Dunare. Poduri spectaculoase, cartiere de blocuri "comuniste", cartiere noi, autostrada ce taie pe din doua orasul, un amestec neasteptat!

A meritat si va recomand, daca n-ati facut-o inca, sa includeti Belgradul pe lista viitoarelor concedii.

Trimis de Bujie in 26.09.12 23:10:45
Validat / Publicat: 27.09.12 06:17:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 3895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Bujie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Bulevarde pietonale cu terase, Belgrad

[27.09.12 06:16:08]

La debutul in randul membrilor activi, cu o contributie valoroasa pentru informarea celorlalti membri si nu in ultimul rand placuta lecturii, iti spunem, @Bujie, bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Articolul a fost mutat la rubrica "Descopera Belgrad" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[27.09.12 08:25:46]

tm67bru
[27.09.12 08:32:22]

"Oamenele" frumoase le-am remarcat si eu, nu doar in Belgrad, ci aproape in toata Serbia (ma rog, pe unde am trecut eu).

Chiar si fara asta, Beogradul imi ramane si mie unul din orasele 'de suflet'.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Belgrad: