ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2012
ÎNSCRIS: 23.06.11
SEP-2012

Către satisfăcător

Kalimera si un ouzo in insorita Elada

Am dorit ca anul acesta sa ma rasfat familia cu o vacanta binemeritata si facand comparatie intre venitul nostru de bugetari, luand in calcul si criza dar si experienta de anul trecut avuta la Mamaia am ales Grecia. Am sortat, am decis si am ales o oferta a agentiei ***** Am avut ce-i drept un pic de emotii dupa unele articole citite pe net referitor la teparii din turism. In fine, am facut rezervarea si am fost sa cercetez agentia, undeva prin zona calea Mosilor. Am mers sa platesc avansul cu 3 zile inainte de plecare, iar restul l-am platit cu o zi inainte sa plecam. Mi-a dat curaj zambetul agentei care ne-a urat drum bun si speranta ca vom mai apela la serviciile acestei agentii.

In fine pe 14 septembrie am sosit la locul de intalnire cu reprezentantul *****, dl. *****, un om extrem de placut care simtind nerabdarea si nelinistea celor prezenti de a-si ocupa locurile in autocare a glumit spunandu-ne sa avem rabdare pt ca avem cu totii locuri rezervate si de plecat va pleaca toata lumea in GRECIA, numai dansul va ramane aici. in clipa aia toata lumea a aplaudat. Drumul a fost lung dar placut, s-au facut opriri asa cum ni s-a promis, din 3 in 3 ore. Scurtele popasuri au fost utile pentru o gustare, o tigara, necesitati sau pur si simplu pentru a-ti dezmorti picioarele dupa cele 3 ore de stat in autocar. Prin vami s-a trecut destul de repede insa norii de pe cer, unii foarte negrii ne-au cam dat fiorii, noua celor care ne doream o vreme de plaja. La granita Bulgariei cu Grecia chiar a dat o scurta ploaie. In sfarsit am intrat in Grecia si dupa un tur de oras prin Salonic, vizita la biserica sf. Dumitru, iata-ne ajunsi la Olympic Beach. Strada pe care ne-a lasat autocarul era plina de balti enorme ramase in urma ploii de cu o seara inainte. Eu in gand tot mi speram sa prind macar 1-2 zile de plaja :).

Vila Dimitra se afla la 20-30 metri de locul unde ne-a lasat autocarul. Am fost intampinati de ghida de la ******, care ne-a si repartizat camerele. Urma sa ne prezinte excursiile optionale la ora 18. Ne-a informat ca in ultima zi trebuia sa predam camerele la ora 9 pentru curatenie, bagajele putand fi lasate la "receptie"fara nici o problema, urmand ca la ora 14.45 sa fim prezenti in statia de unde ne va prelua autocarul pentru intoarcere in tara.

Camera unde am stat 201 avea balconul in spate, nu avema cine stie ce priveliste, decat balcoanele altor vile si am facut cunostiinta cu o mitza si cu puiul ei, pe care le hraneam in fiecare zi, si care ne invatasera orele cand mancam in balcon si erau si ele prezente pe acoperis.

Intr-una din seri ne-a stresat un roman din vila de alaturi cu niste "vaiete" ale lui Florin Salam.

Masa o luam la taverna Avgerinos, despre care am citit pe aici reviwuri si chiar din prima seara am mers acolo si am intrebat cine este aici Florin din Galati, ca am citit de el pe internet. Sunt intradevar 3 baieti din Romania, ospatari cu care am colaborat foarte bine (Nicu, Florin, Bogdan.

Se mananca excelent acolo, cu bani putini si preparate gustoase si proaspete. Au mancaruri romanesti, dar si preparate grecesti si peste bun, pt ca este o psarotaverna -taverna de peste. O ciorba de burta ca la mama acasa, si o ceafa de porc la gratar enorma si apetisanta, si costite de miela la cuptor...

Si inca ceva, pentru clientii fideli, aperitivul Uzo cu sirop de fructe de padure (rosu si aromat) si desertul (baclava sau inghetata sunt din partea casei. Pe scurt, va sfatuiesc sa nu ocoliti taverna Avgerinos pt ca nu o sa va para rau.

Plaja este lata, intinsa, curata, cu nisip finut si imi place ca ai optiunea de a alege intre sezlong sau prosop, adica nu te obliga nimeni sa stai numai pe sezlong, cum mi s-a pretins la noi la Mamaia. Un amanunt de retinut, nu se fura de pe plaja, dar e cam stresanta prezenta comerciantilor negri sau chinezi, care perie plaja continuu. E de recomandat sa nu ii bagi in seama. Eu una am avut proasta inspiratie sa intreb un chinez cat costa mai scapam de el, pur si simplu devenise agasant, enervant si usor violent. Incepuse sa tipe la mine, sa-mi adreseze cuvinte jignitoare. Mi s-a parut ciudat ca nimeni nu intervenea (autoritati?) si nu a reactionat in nici un fel cand l-am amenintat cu politia.

Dintre excursiile optionale am ales seara greceasca la complexul Yakinthos. Am platit cate 20 euro fiecare dar pentru care imi pare rau si acum. S-a servit o gustare compusa din 2 felii subtiri de muschi tiganesc cu un sos desupra, cativa cartofi natur, si cateva firimituri de morcov alaturi de o mica asa zisa salata, de fapt o rosie, si cateva felii de castraveti si multa ceapa tocata, fara ulei, fara sare, si adusa cu 30 minute inainte de a aduce gustarea. Vinul era intrdevar la discretie, dar dupa gustarea aia stravezie, parca nu prea a mers, mai ales pt ca era destul de tare. Programul artistic a fost slabut, s-a dansat greceste, localul este destul mare dar fiind asa multi turisti (cehi, polonezi, rusi, romani, greci) nu prea era spatiu suficient de dansat.

O alternativa era taverna Faros si imi pare nespus de rau ca nu am mers acolo, unde pretul era mai mic adica 13 euro de persoana (oferta agentiei Kirko, din apropierea vilei Dimitra). Regret ca seara greceasca nu s-a mai tinut la Clubul Kastra, un local deosebit, spatios si cu un program nemaipomenit, care m-a incantat de cate ori am fost acolo. In restul (croaziera la Skiathos, Meteora, Waterland sau Olimp nu am mai mers pentru ca am fost in anii precedenti, merg in Grecia din 2005.

Am mai fost in Creta, Corfu, Nei Pori, Paralia.

Trimis de Paloma in 25.09.12 23:36:28
Validat / Publicat: 26.09.12 01:18:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, Corfu - vila Fire Fly, Nei Pori - vila Apostolis si Anatoli, Paralia-hotel Orea Eleni, hotel Kymata

VIZUALIZĂRI: 5600 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Paloma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 popasul de la steaguri - Bulgaria

webmaster [26.09.12 01:15:52] »

@paloma: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa explicit (si) pe acest site (indiferent daca e referire pozitiva sau negativa). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Am editat pasajele in care se nominalizau agentiile de turism.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

amero [26.09.12 12:24:18] »

mai scrie si despre alte destinatii din Grecia caci suntem multi iubitori ai Eladei

pcarmen08 [11.02.13 12:32:50] »

@paloma: Fata de Creta si Corfu, nu ai avut un soc in Olympic Beach?

Eu am fost in iulie 2012 si am stat tot la Dimitra, la etaj 1.

Vila - OK, am avut demipensiune, asa ca am mancat la un restaurant Panthenon parca, (mare greseala am facut ca am luat demipensiune). Statiunea in sine mi s-a parut urata.

Am luat excusia in Evia, superba insula. Eu in Skiatos si la Meteore am fost cu cativa ani in urma.

Te rog sa-mi spui cum ti s-a parut Corfu. As vea sa merg in vara. Si daca ar fi sa aleg intre Creta si Corfu, ce mi-ai recomanda, tie care ti-a placut mai mult? Vacante frumoase iti doresc!

CAR [14.02.14 19:02:22] »

Buna,

Va rog sa-mi spuneti daca are WI-FI si locuri de parcare.

Va multumesc.

amero, CAR, Paloma, pcarmen08