Alaiye Resort & Spa [Avsalar]

înscris/ă în 18.06.12
SEP-2012
+ COPII: 1 -- varsta: 10 ani

Best Off

Anul acesta am decis sa ne petrecem vacanta in Turcia si am facut o alegere inteleapta.

A fost cel mai bun si mai frumos concediu pe care l-am avut pana acum si asta nu doar pentru ca am ales aceasta locatie ci si datorita acestui resort de 5*.

Daca vrei confort, trebuie sa ai grija la cate stele are hotelul. Daca nu-ti prea place marea si vrei doar priscine, sunt o gramada de hoteluri de acest fel si ai de unde alege dar, daca vrei si plaja cu nisip fin, e cam greu.

De aceea recomand acest hotel pentru ca are tot ce aveti nevoie: confort, plaja cu nisip fin, piscine, mancare din belsug.

La receptie, cu 10 euro in pasaport am primit o super camera familly cu toate ca eu avam platita o camera dubla. Aceasta este compusa dintr-un living si un dormitor, fiecare cu televizor si aer conditionat. In living sunt doua fotolii mai late care pot fi facute pat. In fiecare zi se schimba lenjeria de pat si prosoapele iar in frigider sunt puse 2 sticle de apa plata si minerala si doua cutii de sucuri de fructe. Apa plata este la discretie in restaurantul principal si poti lua cata vrei din frigidere.

Plaja este foarte aproape, iar prosoapele de plaja le primesti gratis in urma unei cartele care ti se da la cazare si le poti schimba de cate ori vrei. La ora 10 se deschide si minibarul de la plaja de unde poti servi pepene rosu/galben (in aceasta perioada) la discretie, covrigi cu susan, sucuri, bere, cafea, ceai. La pranz poti alege sa mananci la terasa unde se serveste zilnic gratar pui sau peste, cartofi prajiti, nugetts, salate, fructe sau sa mergi in restaurantul principal unde poti servi mancare gatita. Intr-adevar, servirea bauturilor este facuta de catre chelneri dar, acestia sunt tot timpul in preajma ta asa ca, sa nu va face-ti griji ca nu o sa rabdati de sete si si aici cu 5 euro dati la chelnerul care va serveste in zona unde serviti masa, acesta va fi permanent la dispozitia dvs. si chiar va va retine masa pe care o doriti.

Mancarea este pe placul tuturor, suficient de multa si tot timpul zilei. La masa de seara se asculta muzica live, se pregatesc tot felul de gratare, si sunt organizate seri cu specific culinar otoman, turcesc si mediteranean. Nu am vazut atatea prajituri si torturi la un loc. Branzeturi din cele mai bune si mai fine, salate de toate natiile, tot felul de specialitati de panificatie si chiar inauntrul restaurantului este un cuptor in care se coace la pranz si seara un fel de pizza cu branza sau cu carne condimentata. Langa hotel sunt si cateva bazare din care va puteti cumpara suveniruri fara grija ca unele sunt chiar mai ieftine decat in bazarul mare in Alanya. Daca doriti sa mergeti acolo nu trebuie decat sa iesiti la strada principala si sunt tot timpul niste microbuze -dolmus- care merg in Alanya si am platit pentru 2 persoane 5 euro.

Va recomand ca la aeroport dupa ce treceti de punctul de imbarcare sa intrebati daca biletul este cu locuri sau locurile sunt la free pentru ca asa am avut la dus si au fost probleme cu locurile in avion. Mai multi pasageri decat locuri nu pot fi dar numeni nu ia in calcul copii sub 2 ani si atunci cai care s-au imbarcat ultimii sa-u trezit ca nu au unde se aseza pentru ca au fost cam multi copii mici in avion iar parintii nu vroiau sa-i tina in brate. Pana la urma s-a rezolvat dar am plecat cu o intarziere de 1/2 ora. La intoarcere am avut bilete cu locuri asa ca am putut sa pierdem timpul prin duty free (cam scump).

Nu va faceti griji cu transferul de la aeroport la hotel. Totul este foarte bine pus la punct. Te preia agentia si-ti ofera si serviciile unui ghid pe toata durata sejurului.

Daca mai aveti si alte intrebari, nu ezitati sa intrebati.

Sincer va spun, ca a meritat si ultimul leut pe care l-am platit.

Impresii încărcate de Manuelita in 25.09.2012 10:07:26

Validat / Publicat: 25.09.12 17:39:40

• A fost prima sa vizită/vacanţă în TURCIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Italia, Bulgaria, Austria

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Manuelita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  5850 PMA (din 7 voturi) nota2

[25.09.12 18:21:06]

@Manuelita: multumim pentru completari; le-am inclus in cadrul review-ului.

Publicitate    [23.07.19 09:25:55]